Prinášame vám komplexný prehľad najvýznamnejších zmien v slovenskej legislatíve, ktoré vstúpili do platnosti od roku 2020.
V Ebook-u nájdete užitočné informácie, pomocou ktorých sa zorientujete v aktuálnych daňových, účtovných, mzdových a iných legislatívnych zmenách.
Novinky zavedené od roku 2020 sa týkajú aj call-off stock úpravy, novej odpisovej skupiny 0, zníženej 15% sadzby dane, zamestnávania rodinných príslušníkov, rodičovskej dovolenky či príspevku na športovú činnosť dieťaťa.
Stiahnite si náš Prehľad legislatívnych zmien na Slovensku 2020 a zorientujte sa v najdôležitejších legislatívnych zmenách, ktoré môžu ovplyvniť váš biznis v roku 2020 alebo si prečítajte viac o jednotlivých oblastiach nižšie.

Nová tzv. call-off stock úprava
Implementáciou Smernice Rady (EÚ) 2018/1910 sa novelizujú doterajšie pravidlá pre tzv. call-off stock režim, kedy Slovensko je štátom, do ktorého je tovar prepravený, a zároveň sa zavádzajú pravidlá pre call-off stock režim, kedy Slovensko bude štátom začatia prepravy tovaru.
Aplikácia režimu call-off stock si bude vyžadovať, aby zúčastnené strany viedli podrobnú záznamovú povinnosť a tovar bol dodaný osobe, ktorej je určený, do 12 mesiacov odo dňa skončenia prepravy. Dodávateľ tovaru bude povinný podať súhrnný výkaz 2-krát. Prvýkrát keď dôjde k preprave tovaru do iného členského štátu, druhýkrát keď dôjde k dodaniu tovaru.
K dodaniu a nadobudnutiu tovaru dôjde až momentom, kedy určený odberateľ nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník, pričom daňová povinnosť vznikne v súlade s bežnými podmienkami.
Priradenie prepravy tovaru pri tzv. reťazových obchodoch
Implementáciou Smernice Rady (EÚ) 2018/1910 dochádza k určeniu pravidiel pri reťazových transakciách pre priradenie prepravy k dodávke tovaru, ak prepravu zabezpečuje prostredná osoba. Ak prostredná osoba uskutočňuje odoslanie alebo prepravu tovaru z jedného členského štátu do druhého členského štátu, a to od prvého dodávateľa ku konečnému zákazníkovi v reťazci, odoslanie alebo preprava tovaru sa priradí k dodaniu, ktoré je uskutočnené pre prostrednú osobu. Toto si vyžaduje, aby prostredná osoba oznámila svojmu dodávateľovi identifikačné číslo pre DPH, ktoré má pridelené v inom členskom štáte, ako je členský štát, z ktorého sa tovar odosiela alebo prepravuje. Inak sa odoslanie alebo preprava tovaru priradí k dodaniu tovaru, ktoré uskutočnila prostredná osoba pre svojho zákazníka.
Intrakomunitárne dodanie tovaru
Od 1.1. 2020 sa hmotnoprávnou podmienkou pre oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu stalo identifikačné číslo pre DPH pridelené nadobúdateľovi tovaru v inom členskom štáte ako je členský štát, kde sa začala preprava tovaru. Toto IČ DPH musí nadobúdateľ oznámiť dodávateľovi.
Ďalšou dôležitou podmienkou je aj deklarovanie dodania tovaru do iného členského štátu v súhrnnom výkaze.
Došlo tiež k zavedeniu jednotnej úpravy v EÚ v oblasti preukazovania uskutočnenia prepravy tovaru do iného členského štátu EÚ prostredníctvom nového článku 45a vykonávacieho nariadenia Rady (EÚ) 2018/1912.
Oslobodenie od dane pri transakciách súvisiacich s medzinárodným obchodom v colnom, osobitnom a daňovom sklade
Do zákona sa doplnilo oslobodenie od dane na transakcie súvisiace s obchodovaním so surovou ropou v colnom sklade, osobitnom sklade a s minerálnymi olejmi v daňovom sklade.
Úprava zoznamu tovarov so zníženou 10% sadzbou dane
Zoznam tovarov so zníženou 10% sadzbou dane sa rozšíril o noviny, časopisy a periodiká, ktoré spĺňajú určité kritéria, určité potraviny, zeleninu, ovocie a ovocné šťavy.
Bezodplatné dodanie drobného hmotného majetku
Za účelom zrovnoprávnenia určenia základu dane pri bezodplatnom dodaní drobného hmotného majetku (ktorý nie je odpisovaným majetkom pre účely dane z príjmov) s bezodplatným dodaním odpisovaného hmotného majetku, sa zavádza fikcia 4-ročného odpisovania tohto majetku.
Mechanizmus opravy odpočítanej dane zo služieb technického zhodnotenia
Zavádza sa mechanizmus opravy odpočítanej dane zo služieb, ktoré boli vykonané na investičnom majetku platiteľa dane, pri nadobudnutí ktorého platiteľ dane neuplatnil odpočítanie dane.
Podrobnejšie informácie týkajúce sa zmien v DPH nájdete TU.
Zníženie sadzby dane
Sadzba dane pre podnikateľov – fyzické aj právnické osoby – sa znížila na 15%, ak ich príjmy z podnikania neprevyšujú 100 000 EUR.
Rozšírenie oslobodených príjmov u zamestnancov
Od 1.1. 2020 sú oslobodené aj nasledujúce príjmy:
- Nepeňažný príjem zamestnanca vo forme zabezpečeného vzdelávania (aj zvyšovanie kvalifikácie formou absolvovania dodatočného komplexného študijného programu), ktoré je predpokladom pre výkon podnikateľskej činnosti zamestnávateľa.
- Príspevky zo sociálneho fondu zamestnávateľa na lekárske preventívne prehliadky zamestnancov nad rozsah stanovený osobitnými predpismi.
- Príjem v sume príspevku na športovú činnosť dieťaťa poskytnutý zamestnávateľom podľa Zákonníka práce. Maximálne však v sume 55% oprávnených výdavkov a najviac 275 EUR za kalendárny rok v úhrne za všetky deti.
Úprava pravidiel odpočtu daňových strát
Na daňové straty vykázané od 1.1.2020 sa pri ich odpočítavaní už nebude aplikovať podmienka rovnomernosti odpočtu daňovej straty. Zároveň sa pre ich odpočítanie predĺžila lehota na 5 rokov. Tiež sa zaviedlo, že v zdaňovacom období bude možný odpočet daňovej straty najviac do výšky 50% základu dane.
Daňové výdavky
Nová odpisová skupina 0 pre elektromobily
Zaviedla sa nová odpisová skupina 0, do ktorej budú patriť osobné vozidlá – elektromobily. Doba odpisovania je 2 roky. Tieto pravidlá sa prvýkrát použijú pri podaní daňového priznania po 31.12.2019.
Vypustenie niektorých limitácií daňových výdavkov
Od 1.1.2020 sa zmierňujú pravidlá pre uplatňovanie výdavkov na provízie za sprostredkovanie v daňových výdavkoch. Pravidlá sa zmiernili aj pre výdavky na získanie noriem a certifikátov a tiež pre výdavky na zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania.
Služby v oblasti podnikania a riadenia
Pod podmienku zaplatenia pre účely uplatnenia výdavku v daňových výdavkoch spadajú od 1.1.2020 už aj služby zatriedené do kódu Klasifikácie produktov 70.1 a 70.22.
Fikcia nepremlčanej pohľadávky
Pre účely uplatňovania opravných položiek k pohľadávkam a odpisu pohľadávky v daňových nákladoch sa zaviedlo, že za nepremlčanú pohľadávku ku koncu zdaňovacieho obdobia sa bude považovať taká pohľadávka, ktorá bola v zdaňovacom období aspoň jeden kalendárny deň nepremlčaná.
Úprava pri zmluvách o výpožičke
Na zmluvy o výpožičke sa vzťahujú podobné pravidlá ako pri prenájme majetku.
Výdavky na výskum a vývoj
Od 1.1.2020 sa zvýšil tzv. super odpočet výdavkov na výskum a vývoj od základu dane na 200%. Obdobie pre prenos nároku na uplatnenie odpočtu sa predĺžilo zo 4 na 5 rokov. Zároveň sa upravili požiadavky na dokument projektu výskumu a vývoja.
Úhrada úrokov a licenčných poplatkov zahraničnej závislej osobe
Časový test 24 mesiacov podľa § 13 zák. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov pre oslobodenie úrokov a licenčných poplatkov plynúcich zo zdroja v SR právnickým osobám so sídlom v EÚ od dane sa bude skúmať prospektívne. Ak minimálna doba 24 mesiacov pre držbu podielu bude splnená po dni, v ktorom došlo k výplate príjmu, daňovník môže požiadať správcu dane o vrátenie zrazenej dane na osobitnom tlačive.
Podnikové kombinácie
Upravila sa definícia príjmov nerezidenta zo zdrojov v SR, a to za účelom pokrytia aj nasledovných príjmov:
- nerealizované príjmy pri odchode podliehajúce osobitnej dani pri odchode;
- príjem plynúci z prerozdelenia kapitálového fondu z príspevkov;
- rozdiel z precenenia majetku vloženého mimo základné imanie do obchodnej spoločnosti so sídlom v SR;
- príjem z vyplatenia oceňovacích rozdielov z precenenia pri zlúčení, splynutí alebo rozdelení obchodných spoločností.
Rozšírenie oslobodenia aj na predaje akcií na j.s.a.
Predmetom oslobodenia od dane podľa § 13c zák. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa stal aj príjem právnickej osoby z predaja kmeňových akcií alebo akcií s osobitnými právami akcionára jednoduchej spoločnosti na akcie, za predpokladu splnenia vymedzených podmienok.
Rozšírenie definície „dividendy“
Za dividendu sa po novom považuje aj:
- použitie nerozdeleného zisku po zdanení na tvorbu kapitálového fondu z príspevkov,
- prerozdelenie prostriedkov rezervného fondu medzi spoločníkov v časti, v akej bol tvorený z nerozdeleného zisku po zdanení.
Nové opatrenia v oblasti boja proti daňovým únikom
Zoznam nespolupracujúcich štátov
Namiesto pojmu „daňovník nezmluvného štátu“ sa zaviedol pojem „daňovník nespolupracujúceho štátu“, ktorým sa navyše rozumie aj daňovník zo štátu, ktorý je uvedený na tzv. čiernom zozname EÚ ako nespolupracujúci v daňovej oblasti.
Implementácia ATAD 2 pre hybridné nesúlady
Zaviedli sa opatrenia, ktorými došlo k implementácii Smernice Rady (EU) 2017/952, ktorej cieľom je zamedziť využívaniu hybridných prvkov v dôsledku odlišných daňových posúdení finančných nástrojov a daňových subjektov predovšetkým v medzinárodnom kontexte, vedúcich k znižovaniu daňovej povinnosti.
Úprava pravidiel pre platenie preddavkov na daň
Hranica pre povinnosť platiť preddavky na daň fyzickými a právnickými osobami sa zvýšila z 2 500 EUR na 5 000 EUR. Súčasne sa upravili pravidlá pre určenie poslednej známej daňovej povinnosti pre platenie preddavkov na daň.
Administratívne zvýhodnenia
Administratívne sa zjednodušuje systém dokladovania nároku na daňový bonus na dieťa. Rovnako sa liberalizovali pravidlá pre výmenu informácií a dokladov medzi zamestnávateľom a zamestnancom pre účely dane z príjmov zo závislej činnosti..
Podrobnejšie informácie týkajúce sa zmien v oblasti dani z príjmov nájdete TU.
Novelizované vymedzenie vozidiel, ktoré nie sú predmetom dane
Predmetom dane nie sú vozidlá s prideleným zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno:
- M – novo vyrobené vozidlá, novokúpené neevidované vozidlá, vozidlá používané na skúšobnú prevádzku,
- H – historické vozidlá,
- S – športové vozidlá s preukazom FIA alebo FIM, ktoré zároveň nie sú určené na každodenné používanie.
Daň na úhradu
Od 1.1.2020 platí, že daň z motorových vozidiel sa neplatí, ak daň nepresiahne 5 EUR.
Sadzba odvodu
Pre rok 2020 sa pôvodná ročná sadzba odvodu 0,2% zdvojnásobila, uplatní sa tak sadzba 0,4%.
Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom
Od 1.1. 2020 vzniká povinnosť overiť riadnu a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku aj verejnej obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti, ktoré spĺňajú veľkostné kritéria.
V účtovnom období od 1.1. 2020 má povinnosť overiť účtovnú závierku audítorom družstvo, jednoduchá spoločnosť na akcie, s.r.o, a.s., v.o.s, k.s., ktoré ku dňu zostavenia účtovnej závierky za predchádzajúce účtovné obdobie splnila aspoň dve z týchto podmienok:
- celková suma majetku presahuje 2 000 000 EUR,
- čistý obrat presahuje 4 000 000 EUR,
- priemerný počet zamestnancov v účtovnom období presiahol 30.
Povinnosť audítorov pri IFRS
Novelou zákona o účtovníctve od 1.1. 2020 musí overiť audítor, či účtovná jednotka má údaje vo výkaze vybraných údajov z účtovnej závierky v súlade s účtovnou závierkou zostavenou podľa IFRS.
Minimálna mzda
Nariadením vlády Slovenskej republiky č. 324/2019 Z.z. sa zvyšuje minimálna mzda z 520 EUR na 580 EUR od 1.1.2020. Zvyšuje sa aj hodinová minimálna mzda z 2,989 EUR na 3,333 EUR za hodinu.
Zvýšenie minimálnej mzdy vedie aj k nárastu minimálneho mzdového nároku, ktorý záleží od stupňa náročnosti práce. Zvýšenie minimálnej mzdy tiež ovplyvnilo výšku príplatkov za mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu, pracovnú pohotovosť, prácu v sobotu a prácu v nedeľu.
Viac informácií týkajúcich sa miezd a príplatkov nájdete TU.
Zvýšenie rodičovského príspevku
Novelou zákona o rodičovskom príspevku sa od 1.1.2020 zvyšuje rodičovský príspevok z 220,70 EUR na 270 EUR mesačne. V prípade, že rodičia pred narodením dieťaťa vykonávali zárobkovú činnosť, platili poistné na nemocenské poistenie, resp. boli nemocensky zabezpečení a z dôvodu starostlivosti o dieťa im bolo poskytované materské, vzniká im nárok na rodičovský príspevok na zabezpečenie starostlivosti o toto dieťa vo vyššej sume, a to 370 EUR mesačne.
Viac informácií týkajúcich sa rodičovského príspevku nájdete TU.
Dovolenka pre rodičov
Na základe schválenej novely Zákonníka práce Národnou radou SR, má od nového roka nárok na 5 týždňov dovolenky každý, kto sa trvalo stará o dieťa, aj keď nedovŕšil 33 rokov.
Viac informácií týkajúcich sa rodičovskej dovolenky nájdete TU.
Prísnejšie posudzovanie neplatenia výživného
Od 1.1.2020 vzniká osobám trestná zodpovednosť za neplatenie výživného už po 2 mesiacoch neplnenia tejto povinnosti. Ide teda o sprísnenie skutkovej podstaty v tom ohľade, že sa skracuje stanovená doba neplatenia výživného z troch mesiacov na dva, a to tak v prípade nedbanlivosti, ako aj úmyselného spáchania tohto trestného činu.
V zmysle tejto novely už nebude možné, aby trestnosť daného trestného činu zanikla v prípade, ak náhradné výživné poskytol úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Viac informácií týkajúcich sa neplatenia výživného nájdete TU.
Zamestnávanie rodinných príslušníkov
Po novom roku sa menia v legislatíve možnosti pracovnej výpomoci rodinných príslušníkov. V zákone o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní pribudla ďalšia výnimka.
Od 1.1.2020 môžu rodinní príslušníci vypomáhať nielen živnostníkom, ale aj v spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorá má najviac jedného spoločníka, ktorý je fyzickou osobou.
Viac informácií týkajúcich sa zamestnávania rodinných príslušníkov nájdete TU.
Príspevok na športovú činnosť dieťaťa
Novelou účinnou od 1.1.2020 sa zaviedol príspevok na športovú činnosť dieťaťa, ktorej cieľom je podpora športu medzi deťmi a mládežou.
Príspevok je určený pre deti a mládež, ktoré vykonávajú športovú aktivitu pod dohľadom odborne spôsobilého športového odborníka u oprávnenej osoby, ktorá je zapísaná ako športová organizácia v registri právnických osôb v športe.
Zamestnávateľ môže poskytnúť príspevok zamestnancovi v sume až 55% oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 EUR za daný kalendárny rok. Tento príspevok je v maximálnom rozsahu oslobodený od daní a odvodov zamestnanca aj zamestnávateľa.
Viac informácií týkajúcich sa príspevku na športovú činnosť dieťaťa nájdete TU.
KONTAKT
Accace Slovensko
Tel: : +421 232 553 000
E-mail: slovakia@accace.com