Tlačová správa
Od 1. januára 2019 vstúpi na Slovensku do účinnosti nová daň z poistenia, ktorá nahradí odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia zavedený v minulom roku. Platiteľom novej dane nemusí byť len poisťovateľ, ale aj poistník. Aké zmeny nastanú podľa nášho daňového odborníka Petra Pašeka v praxi a koho sa to dotkne?
Daň z poistenia nahradí neefektívny poistný odvod
Nová daň z poistenia nahrádza v súčasnosti platný poistný odvod, ktorý sa na rozdiel od dane z poistenia vzťahuje na poistné zmluvy uzavreté od roku 2017. Znamená to v podstate, že “novej“ dani z poistenia budú podliehať aj platby neživotného poistenia zo “starých“ zmlúv uzavretých pred rokom 2017.
Podľa názoru MF SR sa ukázalo, že odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia zavedený od 1. januára 2017 je nesystémovým a neefektívnym opatrením, ktoré spôsobuje aplikačné problémy poisťovniam a nerovnaké zaobchádzanie v súvislosti s odvodom z prijatého poistenia na základe poistných zmlúv uzavretých pred 1. januárom 2017 a uzavretých od tohto dátumu.
Informujeme, že 8% sadzba ostáva. Dotkne sa všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktoré aj naďalej bude podliehať poistnému odvodu vo výške 8%.
Nová daň sa bude vzťahovať najmä na poisťovne
Daň z poistenia by mali platiť hlavne právnické osoby, ktoré podnikajú v poisťovníctve, teda poisťovne so sídlom na Slovensku, poisťovne z iných členských štátov EÚ resp. EHP a pobočky zahraničných poisťovní z tretích štátov. Upozorňujeme, že zdaneniu bude podliehať aj poistenie poskytnuté poisťovňou z tretieho štátu, ktorá nemá zriadenú slovenskú pobočku, a ktorá poskytla poistenie s umiestnením rizika na Slovensku. V týchto prípadoch osobou povinnou zaplatiť daň správcovi dane bude poistník, ktorý zaplatí poistné alebo za ktorého poistné zaplatila iná osoba. Jedná sa o prípad, kedy právnická osoba so sídlom v zahraničí uzavrie poistnú zmluvu s poisťovňou z tretieho štátu, ktorá pokrýva riziká týkajúce sa jej prevádzkarne resp. organizačnej zložky v SR.
Matka prefakturuje časť poistného dcérskej spoločnosti
Oveľa častejším prípadom však bude situácia, kedy právnická osoba, napr. slovenská dcérska spoločnosť zaplatí náklady poistenia alebo ich časť napr. svojej materskej spoločnosti, ktorá uzavrie poistnú zmluvu s poisťovňou so sídlom v treťom štáte a táto zmluva pokrýva aj majetkovú alebo personálnu podstatu tejto slovenskej dcérskej spoločnosti. Aj v taktom prípade bude osobou povinnou platiť daň slovenská právnická osoba, ktorá uhradila alebo len zaúčtovala preúčtované náklady poistenia.
Kontakt
Peter Pašek
Managing Director a Partner
E-mail: Peter.Pasek@accace.com
Tel: +421 2 325 5300