Späť k newsroom
Mailchimp - subscribe form sidebar

Dane si získali moje srdce, či už je to teória alebo prax | #PeopleOfAccace

22 novembra 2023
Tento článok je dostupný aj v
anglickom jazyku

V našej sérii #PeopleOfAccace vám formou rozhovorov priblížime zákulisie Accace. Dozviete sa, ako u nás vznikajú nové služby či riešenia, kto je v Accace najdlhšie a akými pozíciami si za tie roky prešiel, no najmä spoznáte našich skvelých ľudí. V šiestom rozhovore sme vyspovedali Michaelu Salayovú, ktorá má pod palcom náš daňový tím ako Senior Tax Manager.  

Tento rok si sa v Accace ujala vedenia daňového tímu. Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň, čomu sa venuješ?

Za posledné dva roky sa môj pracovný deň dosť výrazne zmenil, manažérska pozícia je značne širšia problematika, ako je len samotné daňové poradenstvo. Bežný pracovný deň pre mňa znamená veľmi veľa rôznych aktivít, ale z tých najpodstatnejších sú to meetingy a stretnutia s klientmi, alebo kolegami, prípravy cenových ponúk, koordinácia tímu, fakturácia, ale aj štúdium noviniek v daňovej oblasti a písanie článkov.  

V Accace som už 6,5 roka a keď som sa po 2,5 roku praxe v auditorskej spoločnosti vrátila do daňového poradenstva, tým najväčším dôvodom bolo, že audit bol pre mňa príliš jednotvárny. V daňovom poradenstve človek nikdy nevie, aká otázka príde zajtra od klienta, alebo aká nová legislatívna zmena nás čaká za rohom. 

Prečo si sa rozhodla študovať a venovať práve daniam? Čo ťa na tejto oblasti najviac baví?

Čísla, tabuľky a matematika ma bavili odkedy si pamätám, a počas štúdia na vysokej som váhala medzi odborom daňovníctvo a bankovníctvo. Dane nakoniec prevážili, možno preto, že okrem matematiky ma vždy bavilo aj písanie slohov, prác, článkov a pod. Znie to možno trošku filozoficky, ale aj samotná spoločenská dohoda, prečo vôbec dane vznikli alebo ich celospoločenský rozmer, ktorým nie je len štátny rozpočet a jeho plnenie (napríklad aj zmena správania jednotlivca, prerozdelenie príjmov a rôzne ďalšie) pre mňa nie sú nejaké nudné teórie, fakt ma to zaujíma. Dane si proste získali moje srdce, či už je to teória alebo prax. 

Z aktuálnych pracovných aktivít ma asi úplne najviac baví písať stanoviská, alebo celkovo vytvárať nejaký text, premýšľať a hľadať riešenia alebo nové nápady. Moja mama sa smeje, že už ako malé bábo som nad všetkým premýšľala. Tí čo ma lepšie poznajú, už vedia, aký je môj “premýšľajúci výraz”, ten mi zostal doteraz. 

Čo všetko musí ovládať “dobrý” daniar/daniarka?

V prvom rade je to asi legislatíva, samozrejme, nikto nemusí a ani nevie všetko, ale správny daniar musí vedieť, kde to má hľadať. Nevyhnutnou súčasťou daňového poradenstva je aj flexibilita. Človek musí vedieť reagovať a prioritizovať, keďže úlohy a zadania sa v čase rýchlo menia v závislosti od požiadaviek klientov alebo situácie.  

Niekto by si možno povedal, že daňovníctvo nie je zrovna kreatívne povolanie. Spomínaš si na zaujímavý prípad, kedy ste v tíme museli pri riešení zapnúť nielen vedomosti, ale aj kreativitu?

Samozrejme, v daňovom poradenstve je kreativita možná len v intenciách zákonných požiadaviek, ale určite aj tu je veľmi veľa priestoru na rozvíjanie tvorivej činnosti. Aj u nás sa snažíme stále prichádzať s novými riešeniami, napríklad v oblasti kontrolných procesov alebo spracovania výpočtov pre klientov. Niekedy klient príde s tým, aký výsledok chce dosiahnuť a potrebuje nájsť najlepšie riešenie, ktoré aj z hľadiska daňového zaťaženia bude pre neho optimálne. My sme potom tí, čo to riešenie hľadajú a prepočítavajú rôzne možnosti.  

Čo rada robíš vo voľnom čase?

Najviac milujem cestovanie a vychutnávanie si dobrého jedla. Keď navštívim nejaké nové miesto, tak to je pre mňa vždy zážitok. Nerada sa vraciam na to isté miesto dvakrát, na to ma musí naozaj špeciálne očariť. Okrem toho ma baví turistika a príroda, beh, cvičenie, dobrá kniha alebo podcast. Športujem len rekreačne, ale som celkom súťaživý typ, takže často súťažím sama so sebou a dávam si nové ciele alebo výzvy. 

Čo o tebe vie (zatiaľ) len málo ľudí?

Keď sa ma párkrát niekto opýtal, že čo by som robila, keby neexistovalo daňové poradenstvo, alebo by ho napríklad úplne nahradila umelá inteligencia, tak hovorím, že budem kaderníčka. Baví ma strihať a česať, pamätám si jednu svadbu, keď som ledva stihla seba učesať, lebo som vytvárala účesy iným. Aktuálne sa snažím zlepšiť svoje schopnosti aj v oblasti pánskych účesov.  

[Pop-up][MC] Zmeny v DPH a ich vplyv na e-commerce SK | eBook
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram