Späť k newsroom
Mailchimp - subscribe form sidebar

Je to náhoda, že sa dnes venujem práve daniam |#PeopleOfAccace

19 februára 2024
Tento článok je dostupný aj v
anglickom jazyku

V našej sérii #PeopleOfAccace vám formou rozhovorov priblížime zákulisie Accace. Dozviete sa, ako u nás vznikajú nové služby či riešenia, kto je v Accace najdlhšie a akými pozíciami si za tie roky prešiel, no najmä spoznáte našich skvelých ľudí. V aktuálnom rozhovore sme sa rozprávali s naším Senior Tax Consultantom Tomášom Ptáčkom.

V Accace si už 7 rokov. Spomínaš si na svoje začiatky?

Áno, je to tak trochu aj náhoda alebo zhoda okolností, že sa dnes venujem práve daniam. Ja som dane neštudoval, ani som o tejto profesii veľa toho nevedel. Vždy som ale vedel, že ekonomike alebo financiám v nejakej podobe sa chcem určite venovať. Až keď som počas vysokoškolskej brigády prišiel do kontaktu aj s daňami, tak som to začal vnímať ako celkom zaujímavú a perspektívnu prácu a rozhodol som sa skúsiť to týmto smerom. Accace som vôbec nepoznal, no práve v čase kedy ja som sa rozhodol pre prácu v tomto odbore, tak spoločnosť hľadala juniora. No a práca ma od začiatku bavila, videl som možnosť stále sa zlepšovať a napredovať, čo v podstate platí stále a preto som tu dodnes.

Čomu sa v rámci daní venuješ v Accace dnes?

Nešpecializujem sa vyslovene na nejakú konkrétnu daň alebo oblasť. Mám pridelených niekoľko konkrétnych klientov a cieľom je postarať sa o nich komplexne, či už je to príprava daňových priznaní alebo klient sa na nás obráti za účelom daňového poradenstva. Okrem takej pravidelnej agendy a poradenstva sa venujem napr. aj daňovým kontrolám, due diligence, alebo dani z motorových vozidiel, za ktorú zodpovedám v rámci nášho oddelenia.

Čo ťa baví na daniach najviac a do čoho by si sa chcel ponoriť v budúcnosti?

Baví ma, že práca je rôznorodá a tým, že zákonov, pravidiel a informácií je strašne veľa a k tomu sa ešte aj menia, tak je to taká neustála výzva vedieť čo najviac. Čím mám viac skúsenosti alebo sa ponorím hlbšie do nejakej problematiky, tak stále objavujem niečo nové čo ešte neovládam. Taktiež ma baví, že to nie je práca čisto len o daňových zákonoch ale je tam presah aj do iných oblasti a človek si musí udržiavať taký všeobecný prehľad o veciach, ktoré môžu mať vplyv na podnikanie našich klientov. Do budúcna by som sa chcel zamerať a rozšíriť si vedomosti v oblasti podnikových financií, naučiť sa lepšie analyzovať a vyhodnocovať rôzne finančné ukazovatele a účtovné dáta s ktorými pracujeme, keďže vidím, že to je tiež dôležitá súčasť našej práce.

Ako tráviš voľný čas?

Rád športujem a celkovo preferujem skôr aktívny oddych a ideálne niekde v prírode. Momentálne je to napr. beh, futbal, turistika alebo len obyčajne prechádzky v lese, počas ktorých najlepšie zrelaxujem mentálne a vyčistím si hlavu. Viem si ale dopriať aj ničnerobenie a len si pustím Netflix alebo zahrám Xbox. Okrem toho sa snažím čo najviac cestovať a hlave spoznávať krajiny kde cestujem. Baví ma študovať si o miestach, ktoré sa chystám navštíviť, plánovať cesty, tvoriť itineráre a pod.

Čo o tebe vie (zatiaľ) len málo ľudí?

Možno to, že mám rád jedlo a objavovanie s ním spojené. Teda nie len že rád jem alebo varím, ale sledujem rôzne dokumenty a čítam o jedle, mám obľúbených foodblogerov a každý môj výlet alebo dovolenka je čiastočne aj gastro trip. Nedávno som objavil napr. čaro fermentácie a robím si domáce Kimchi.

[Pop-up][MC] Zmeny v DPH a ich vplyv na e-commerce SK | eBook
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram