Každoročne sa pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov opakujú určité chyby. Aby ste sa vyhli najbanálnejšej chybe – zabudnutým riadkom v daňovom priznaní v papierovej forme – využite aplikáciu eDane. Ak totiž vypĺňate elektronický formulár priznania, automaticky sa vypĺňajú viaceré riadky, resp. Vás aplikácia upozorní na logické chyby. Ak však vypĺňate papierové tlačivo, riziko chybného vyplnenia, resp. absencie požadovaných riadkov, sa zvyšuje. Prečítajte si aj iné často opakované chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť, ak chcete podať priznanie úspešne na prvýkrát.
Zdaniteľný príjem
Priznanie k dani z príjmov za rok 2015, je povinný podať daňovník – fyzická osoba, ak jej celkové zdaniteľné príjmy za rok 2015 presiahli sumu 1901,67 eura a nevykáže daňovú stratu. Do predmetnej sumy sa nezapočítajú príjmy zdanené zrážkou, ktorej vybraním sa daňová povinnosť považuje za splnenú.
Chyba: Daňovníci často nevedia, že zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane oslobodený. Treba upozorniť, že príjmom sa nerozumie zisk z transakcie.
Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania
Predĺženie lehoty na podanie priznania je možné získať prostredníctvom podania oznámenia o tejto skutočnosti správcovi dane.
Chyba: Veľa daňovníkov sa domnieva, že predĺženie lehoty na podanie daňového priznania je možné získať prostredníctvom schválenej žiadosti zo strany správcu dane. Avšak, zákon upravuje u FO len oznámenie danej skutočnosti. Vzor oznámenia nie je zadefinovaný, t.j. jeho formu si môžete zvoliť.
Podpisovanie dokumentov
K častým chybám dochádza pri podpisovaní všetkých relevantných častí daňového priznania (daňové priznanie, vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane, žiadosti daňovníka aúdaje na účely sociálneho a zdravotného poistenia).
Chyba: Daňovníci zabúdajú, že v prípade ak nechcú poukázať podiel zaplatenej dane, tak sa ich podpis na predmetnom vyhlásení nevyžaduje.
Prílohy daňového priznania
Nekompletnosť podania (nepredloženie všetkých strán daňového priznania) vrátane príloh.
Chyba: Daňovníci s príjmami napr. zo závislej činnosti často pri podávaní daňovému priznania nepredložia potvrdenia o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, ktoré sú povinnou prílohou takéhoto priznania.
Daňový bonus na dieťa
Daňovníci často zabúdajú, že ak deti vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci môže si daňový bonus uplatniť na všetky deti len jeden z nich, resp. časť roka jedna a zvyšnú časť roka druhá osoba.
Platí teda zásada, že je možné si rozdeliť rok na mesiace, nie však deti medzi daňovníkmi na účely daňového bonusu.
Chyba: Často sa stáva, že si rodičia si pri uplatnených daňových bonusov „rozdelia“ deti a každý si uplatní daňové bonusy nie na všetky deti žijúce s ním v spoločnej domácnosti. Tento postup je však v rozpore so Zákonom o dani z príjmov.
Prenájom nehnuteľnosti
Príjmy z prenájmu nehnuteľností spolu s príjmami z príležitostných činností sú oslobodené do výšky 500 eur, t.j. zdaňuje sa len suma ktorá presahuje túto hranicu.
Výdavky, ktoré sa zahrňujú do základu dane sa zistia pomerom príjmov zahrňovaných do základu dane (nad 500 eur) k celkovým príjmom.
Chyba: Daňovníci často zdaňujú celkový príjem z prenájmu, vrátane „prvých“ 500 eur, ktoré sú od dane oslobodené.
Odpisovanie nehnuteľnosti
Od 1.1.2015 sa predĺžila doba odpisovania napríklad u bytových domov z 20 na 40 rokov.
Chyba: Daňovníci nesprávne počítajú daňové odpisy napr. u prenajatých bytoch zaradených do obchodného majetku podľa starého znenia zákona, čím si uplatňujú vyššie daňové odpisy než na ktoré majú nárok.
Prenájom nehnuteľností
Daňové odpisy hmotného majetku, t.j. napr. bytu poskytnutého na prenájom, sa majú uplatniť za daňový výdavok u prenajímateľa najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy príjmov z prenájmu tohto majetku prislúchajúcich na príslušné zdaňovacie obdobie.
T.j. aj fyzické osoby, ktoré zdaňujú príjmy na základe „peňažného princípu“ (nepoužívajú akruálny princíp známy z PU), musia na účely limitácie výšky daňových odpisov časovo rozlišovať platby, napr. sumu nájmu prijatú na viac období vopred. Okrem toho pre všetkých platí, že daňový odpis prenajímaného hmotného majetku za rok 2015 je daňovým výdavkom len práve do výšky príjmov pripadajúcich na rok 2015.
Chyba: FO a to bez ohľadu na skutočnosť, či účtuje v sústave JU resp. vedie daňovú evidenciu, si za zdaňovacie obdobie 2015 môže uplatniť daňové odpisy až po prijatí úhrady a to do výšky časovo rozlíšenej sumy nájomného pripadajúceho na rok 2015. Daňovníci často nevedia ako postupovať, ak nastane úhrada nájomného až v nasledujúcom zdaňovacom období, t.j. napr. v roku 2016. V danom prípade bude závisieť od skutočnosti, kedy úhrada nájomného v roku 2016 nastane. Ak FO do prijatia platby nájomného v roku 2016 nepodá daňové priznanie za rok 2015, môže si uplatniť daňové odpisy už prostredníctvom daňového priznania za rok 2015 a to berúc do úvahy aj tieto príjmy prijaté v roku 2016, ktoré sa časovo vzťahujú na rok 2015. Ak však FO príjme platbu nájomného vzťahujúcu sa na rok 2015 až po podaní daňového priznania za rok 2015, môže si uplatniť daňové odpisy až prostredníctvom podania opravného alebo dodatočného daňového priznania za rok 2015. Daňovníci si však často krátia daňové odpisy, keďže berú do úvahy len príjmy z nájmu prijatých v roku 2015, t.j. neberú do úvahy, že sa daňové odpisy testujú na príjmy, ktoré sa vzťahujú k nájmu za rok 2015.