Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v poradni
Momentálne pracujem v Rakúsku na živnosť, ale zároveň mám živnosť aj na Slovensku. Som daňovým rezidentom Slovenskej republiky, kde odvádzam odvody. Daňové priznanie som podávala v oboch štátoch. Ak mi vychádzala z príjmov na Slovenku daň, mohla som vyňať príjem zo zahraničia? Momentálne platím na Slovensku odvody z minimálneho vymeriavacieho základu a príjem za rok 2013 som na Slovensku nemala. Platím odvody na Slovensku aj z príjmov zo zahraničia?
Odpovedá Peter Pašek, Managing Director Accace Slovakia
V súlade s § 2 písm. f) Zákona o dani z príjmov (ďalej len “ZDP”) predmetnom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (ďalej len “daňový rezident SR”) je príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí.
Berte prosím na vedomie, že príjmy z podnikania uvedené v § 6 ods. 1 písm. b) ZDP plynúce zo zdrojov na území Rakúska sa na účely zdanenia považujú za príjmy z činností vykonávaných prostredníctvom stálej prevádzkarne umiestnenej na území Rakúska.
V súlade s § 17 ods. 14 ZDP súčasťou základu dane daňového rezidenta je aj základ dane alebo daňová strata stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí. Chceli by sme Vás upozorniť, že v súlade s § 45 ZDP a článku 23 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Rakúskom dvojitému zdaneniu predmetných príjmov sa zamedzuje uplatnením metódy vyňatia príjmov. Podmienky vymedzujúce zdaniteľnosť ziskov daňového rezidenta SR na území Rakúska sú uvedené v článku 7 zmluvy.
Ak vo Vašom prípade príjmy daňového rezidenta SR z podnikateľskej činnosti môžu byť podľa predmetného ustanovenia zmluvy zdanené na území Rakúska, sú na území SR vyňaté zo zdanenia bez ohľadu na ich efektívne zdanenie na území štátu zdroja príjmu, t.j. aj bez ohľadu na skutočnosť, že daň v Rakúsku vzhľadom na výšku základu dane platiť nebudete. Súčasne prosím berte na vedomie, že bez ohľadu na uplatnenú metódu vylúčenia dvojitého zdanenia, ak sú splnené podmienky uvedené v § 32 ZDP, Vy ako daňový rezident SR ste povinná podať na území SR daňové priznanie, v ktorom uvedie všetky „celosvetové“ zdaniteľné príjmy, t.j. aj príjmy z Rakúska.
V súvislosti s Vašou druhou otázkou a znením Vášho zadania rozumieme, že žiadnu činnosť v SR a to i napriek existencii živnostenského oprávnenia nevykonávate. Berte prosím na vedomie, že podľa EU – koordinačných predpisov na poli sociálneho zabezpečenia môžete podliehať právnym predpisom len jedného štátu. Koordinačné nariadenia sú primárne založené na princípe “lex loci laboris”, podľa ktorého príslušnou legislatívou je legislatíva štátu, v ktorom SZČO vykonáva činnosť, t.j. vo Vašom prípade v Rakúsku. Takto sa určí uplatniteľná legislatíva nezávisle od toho, v ktorom členskom štáte EÚ máte bydlisko. Vy ako SZČO by ste mohli využiť inštitút vyslania v zmysle článku 12 ods. 2 základného nariadenia a to za predpokladu, že v Rakúsku vykonávate podobnú činnosť ako tú, ktorú vykonáva zvyčajne vo vysielajúcom štáte (SR) a očakávané trvanie tejto činnosti neprekročí 24 mesiacov.
Inštitút vyslania môže uplatniť SZČO, ktorá zvyčajne vykonáva podstatné činnosti na Slovensku. Takáto osoba predovšetkým musí vykonávať svoju činnosť v SR minimálne dva mesiace pred dátumom, ku ktorému chce využiť ustanovenie o vyslaní. Ak jej toto obdobie kratšie, výkon podstatných činností sa posúdi s prihliadnutím na všetky ostatné okolnosti. Zároveň musí SZČO spĺňať potrebné podmienky pre výkon SZČ na Slovensku počas vyslania tak, aby jej umožnili v nej pokračovať po ukončení vyslania.
V prípade, ak by ste ako SZČO vykonávali činnosť na území obidvoch štátov podliehala by ste v zmysle článku 13 ods. 2 nariadenia právnym predpisom členského štátu bydliska, t.j. v SR, ak podstatnú časť svojej činnosti by ste vykonávali v SR, t. j. najmenej 25 % z celkového pracovného času strávite výkonom činnosti v štáte bydliska a/alebo najmenej 25 % z celkovej odmeny dosiahne výkonom činnosti v štáte bydliska. V prípade, ak ako SZČO nevykonávate podstatnú časť činnosti v štáte bydliska, tak podlieha právnym predpisom členského štátu, v ktorom sa nachádza centrum Vášho záujmu. Centrum záujmu SZČO sa stanovuje po zohľadnení všetkých aspektov pracovných činností tejto osoby, konkrétne miesta, ktoré je stálym a trvalým miestom podnikateľskej činnosti osoby, zvyčajnej povahy a dĺžky trvania vykonávania jednotlivých činností, počtu poskytovaný služieb a zámeru dotknutej osoby, ako naň poukazujú všetky tieto okolnosti.
T.j. v súlade s vyššie uvedeným Vám odporúčame obrátiť sa na daňového poradcu na posúdenie Vášho statusu, avšak z Vášho zadania nám vyplýva, že by ste nemali podliehať systému sociálneho a zdravotného poistenia v SR.
Kontakt Peter Pašek Managing Director Peter.Pasek@accace.com +421 2 325 53 000