Koncom apríla bola schválená novela č. 87/2015 Z.z. k zákonu č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník, ktorá zavádza viaceré podstatné zmeny týkajúce sa najmä posilnenia postavenia veriteľov a zodpovednosti v podnikaní. Prinášame Vám prehľad najpodstatnejších zmien, ktoré môžu ovplyvniť aj výkon vašej podnikateľskej činnosti.
Register diskvalifikovaných osôb
Novodoplnené ustanovenie § 13a Obchodného zákonníka zavádza tzv. register diskvalifikovaných osôb.
Register diskvalifikovaných osôb bude neverejným registrom, ktorý bude obsahovať informácie o osobách, ktorým súd zakázal výkon funkcie štatutárneho orgánu, člena dozornej rady, vedúceho organizačnej zložky, prokuristu apod. v obchodných spoločnostiach alebo družstvách a to až na obdobie do 3 rokov.
Jedným z dôvodov na diskvalifikáciu môže byť:
-
- porušenie povinnosti štatutárneho orgánu podať včas návrh na vyhlásenie konkurzu (podľa nového § 74a zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii)
- alebo rozhodnutie súdu o zákaze činnosti v rámci trestného konania (podľa nového § 61 ods. 10 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon).
Právoplatnosťou rozhodnutia o vylúčení prestáva vylúčená osoba vykonávať príslušnú funkciu v obchodnej spoločnosti alebo družstve a bude tiež vymazaná registrovým súdom z obchodného registra. Vylúčený zástupca je povinný oznámiť svoje vylúčenie bez zbytočného odkladu príslušným obchodným spoločnostiam a družstvám.
Zmena nadobúda účinnosť od 1.1.2016.
Upravené pravidlá pre transakcie s konfliktom záujmov
Za transakcie s konfliktom záujmom sa považujú transakcie, pri ktorých obchodná spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10% hodnoty. Podľa nového znenia sa budú pravidlá pre transakcie s konfliktom záujmov vzťahovať len na akciové spoločnosti.
V súvislosti s transakciami s konfliktom záujmov sa pre spoločnosti s ručením obmedzeným zavádza do § 59a nový odsek 7, podľa ktorého sa hodnota plnenia poskytnutého podľa takejto zmluvy, ktorá nenadobudla účinnosť, musí vrátiť podľa zásad o bezdôvodnom obohatení. Za vrátanie ručia členovia štatutárneho orgánu, ktorí vykonávali funkciu v čase jeho poskytnutia spoločne a nerozdielne.
Zmena nadobúda účinnosť od 1.1.2016.
Výpis z bankového účtu pri zakladaní spoločností už nebude potrebný
Na preukázanie splatenia peňažných vkladov bude opätovne postačovať iba písomné vyhlásenie správcu vkladu o ich splatení. Do účinnosti tejto zmeny však bude naďalej potrebné pred vznikom spoločnosti vkladať peňažné vklady na osobitný účet zriadený pre tento účel v banke.
Cieľom tejto zmeny je predovšetkým zníženie administratívnej náročnosti zakladania obchodných spoločností.
Zmena nadobúda účinnosť od 1.1.2016.
Vzdanie sa funkcie v rámci obchodnej spoločnosti
Ak by nedošlo k vzdaniu sa funkcie na zasadnutí orgánu spoločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena takéhoto orgánu, bude sa vyžadovať vzdanie sa vo forme písomnej listiny s notársky overeným podpisom.
Zmena nadobúda účinnosť od 29.4.2015.
Spoločnosť v kríze
Najväčšou zmenou súvisiacou aj s aktuálnym vývojom ohľadom problematického uspokojenia veriteľov spoločností je urýchlené prijatie rozsiahlych ustanovení týkajúcich sa spoločností v kríze. Zámerom týchto ustanovení je chrániť bežných veriteľov.
Krízou sa v zmysle novely rozumie situácia, ak je spoločnosť v úpadku alebo jej úpadok hrozí. Spoločnosti bude hroziť úpadok v prípade, ak pomer vlastného imania a záväzkov bude menej ako:
-
- 4 ku 100 v roku 2016,
- 6 ku 100 v roku 2017,
- 8 ku 100 v roku 2018 a v rámci nasledujúcich rokov.
Za spoločnosť v kríze sa bude považovať spoločnosť s ručením obmedzeným, akciová spoločnosť a komanditná spoločnosť, ktorej komplementárom nie je žiadna fyzická osoba. Banka, inštitúcia elektronických peňazí, poisťovňa, zaisťovňa, zdravotná poisťovňa, správcovská spoločnosť, obchodník s cennými papiermi, burza cenných papierov a centrálny depozitár cenných papierov nebudú považované za spoločnosť v kríze podľa ustanovení Obchodného zákonníka.
Novela zavádza v § 67b aj osobitné povinnosti štatutárnych orgánov. Štatutárny orgán spoločnosti, ktorý zistil alebo s prihliadnutím na všetky okolnosti mohol zistiť, že spoločnosť je v kríze, je povinný v súlade s požiadavkami potrebnej odbornej alebo náležitej starostlivosti urobiť všetko, čo by v obdobnej situácii urobila iná rozumne starostlivá osoba v obdobnom postavení na jej prekonanie.
Novela zavádza pojem „plnenie nahradzujúce vlastné zdroje“. Takýmito plneniami sú úver, pôžička alebo iné obdobné plnenie, ktoré im hospodársky zodpovedajú, ak by boli poskytnuté spoločnosti v kríze od vymedzeného okruhu osôb, ako napr. člen štatutárneho orgánu, osoba ktorá má priamy alebo nepriamy podiel predstavujúci aspoň 5% na základnom imaní spoločnosti alebo hlasovacích právach v spoločnosti, tichý spoločník a iné osoby.
Počas obdobia, kedy sa spoločnosť nachádza v kríze, bude mať táto spoločnosť zákaz vrátiť plnenia nahradzujúce vlastné zdroje vrátane ich príslušenstva a zmluvných pokút. Tento zákaz platí aj vtedy ak spoločnosť už v kríze nie je, ale v dôsledku vrátenia plnenia by sa do krízy opätovne dostala, t.j. táto skupina veriteľov bude môcť byť uspokojovaná až vtedy, keď spoločnosť krízu prekoná.
V § 67j sa zavádza vyslovený zákaz vrátenia vkladov spoločníkov. Za vrátenie vkladu sa považuje aj plnenie bez primeraného protiplnenia, poskytnuté spoločnosťou na základe právneho úkonu dojednaného so spoločníkom alebo v jeho prospech, bez ohľadu na formu dojednania alebo platnosť. To platí rovnako pre plnenie spoločnosti poskytnuté z dôvodu ručenia, pristúpenia k záväzku, záložného práva, či inej zábezpeky poskytnutej spoločnosťou na zabezpečenie záväzkov spoločníka alebo v jeho prospech.
Zmena nadobúda účinnosť od 1.1.2016.
Súvisiace novelizácie
Zároveň si vás dovoľujeme upozorniť, že prostredníctvom novely boli novelizované ustanovenia aj iných súvisiacich predpisov ako napríklad zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon, zákona č. 71/1992 o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov, zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, zákona č. 530/2003 Z.z. o obchodnom registri , zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii atď.
Ako je to s jednoeurovými eseročkami?
Jednoeurové eseročky sú nateraz odložené na neurčito a stále platia minimálne limity na výšku základného imania pri s.r.o. vo výške aspoň 5.000 eur a pri akciovej spoločnosti aspoň 25.000 eur po tom ako Národná rada SR neprelomila veto prezidenta Andreja Kisku, ktorý veto zdôvodnil tým, že novelu by bolo potrebné ešte sprecizovať.