http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/ako-odpisat-stratu-eserocky.html
Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v poradni:
Som právnická osoba a za zdaňovacie obdobie 2013 som vykázal daňovú stratu vo výške 1 500 eur. Je táto strata uznateľná v plnej výške ako daňový doklad? V decembri 2012 bola vyplatená jednorázovo odmena konateľovi – je považovaná ako daňovo uznateľný náklad? Sú rovnako daňovým výdavkom aj neuhradené pohľadávky, ak áno v akej výške?
Odpovedá Peter Pašek, Managing Director Accace Slovakia
Odmena konateľa sa všeobecne považuje za výdavok, ktorý spĺňa všeobecnú definíciu daňového výdavku, t.j. že sa jedná o výdavok podľa §2 písm. i) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“), ktorý je preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a je zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka, spoločnosti s ručením obmedzeným. Chceli by sme Vás avšak upozorniť, že takáto odmena sa považuje na strane konateľa za príjem zo závislej činnosti, t.j. jedná sa o zdaniteľný príjem.
Čo sa týka daňovej straty za Vaše zdaňovacie obdobie roku 2012, berte prosím na vedomie, že za rok 2013 ju je možné umoriť v súlade s §30 ods. 1 ZDP v plnej výške. V súlade s prechodným ustanovením §52za ods. 4 ZDP platným od 1.1.2014, neuplatnené daňové straty vykázané za zdaňovacie obdobia ukončené v rokoch 2010 až 2013 alebo súčet týchto neuplatnených daňových strát, aj keď sa mohli odpočítať od základu dane, sa odpočítajú od základu dane rovnomerne počas štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období začínajúcich zdaňovacím obdobím najskôr 1.1.2014. Znamená to, že časť daňovej straty za rok 2012 neumorená v riadnom resp. v opravnom daňovom priznaní za rok 2013 je možné od roku 2014 umoriť už len postupne počas 4 nasledujúcich zdaňovacích období, najviac však ročne vo výške 25% z neumorenej časti k 31.12.2013.
Rozumieme, že predmetom Vašej otázky je, či je možné nejako premietnuť do daňových výdavkov Vaše pohľadávky pokiaľ je Váš odberateľ v omeškaní s ich úhradou. Vychádzame pritom z predpokladu, že sa jedná o pohľadávky, ktoré ste nenadobudli postúpením, pričom sa jedná o pohľadávky „vlastné“, ktoré boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov Vašej spoločnosti.
Všeobecne je možné tvorbu opravnej položky k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, považovať za daňový výdavok, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako:
a) 360 dní, a to do výšky 20 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
b) 720 dní, a to do výšky 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
c) 1 080 dní, a to do výšky 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva.
Okrem vyššie uvedeného je tvorba aj opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a reštrukturalizačnom konaní daňovým výdavkom u daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, a to najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávok bez ich príslušenstva alebo obstarávacej ceny pohľadávok, ak sú tieto pohľadávky prihlásené v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu alebo v uznesení o povolení reštrukturalizácie. Opravné položky k takýmto pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a reštrukturalizačnom konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.
Kontakt
Peter Pašek
Managing Director
Peter.Pasek@accace.com
+421 2 325 53 000