Koncom augusta 2020 vláda SR schválila návrh zákona, ktorým by sa mal od 1.1.2021 novelizovať Zákon o dani z príjmov. Niektoré z navrhovaných zmien by mali mať odloženú účinnosť od 1.1.2022. Nižšie Vám prinášame stručný súhrn najvýznamnejších zmien obsiahnutých v navrhovanej novele zákona o dani z príjmov.
O predmetnom návrhu by mal rokovať parlament v druhej polovici októbra 2020. Aby navrhované zmeny nadobudli platnosť, musia byť schválené v Národnej rade SR, podpísané prezidentom a zverejnené v Zbierke zákonov SR.
Úprava daňovej rezidencie
Navrhovanou novelou dochádza od 1.1.2021 k rozšíreniu definície daňovej rezidencie fyzických osôb. Zo zákona o dani z príjmov sa vypúšťa výnimka z daňovej rezidencie pre fyzické osoby, ktoré denne prekračujú hranice Slovenskej republiky za účelom výkonu závislej činnosti v Slovenskej republike a ktoré by za iných okolností boli v Slovenskej republike daňovníkmi s neobmedzenou daňovou povinnosťou. Cieľom je, aby sa daňová rezidencia fyzických osôb, ktoré denne prekračujú hranice do Slovenskej republiky za účelom výkonu závislej činnosti, určovala podľa rozhraničovacích kritérií v príslušnej zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia.
Okrem toho sa spresňuje definícia miesta skutočného vedenia právnickej osoby pre účely určenia daňovej rezidencie. Za miesto skutočného vedenia sa považuje také miesto, kde sa vytvára alebo prijíma väčšina obchodných a riadiacich rozhodnutí za právnickú osobu ako celok bez ohľadu na to, kto tieto rozhodnutia prijíma. Za takéto rozhodnutia nemožno považovať rozhodnutia za menšie organizačné celky právnickej osoby alebo rozhodnutia administratívneho charakteru.
Reverzné hybridné subjekty
V súvislosti s implementáciou Smernice Rady (EÚ) 2017/952 (tzv. smernica ATAD 2) sa navrhovaným zákonom do Zákona o dani z príjmov dopĺňa legislatívna úprava týkajúca sa reverzného hybridného subjektu.
Zároveň sa zavádza definícia transparentnej spoločnosti, t. j . spoločnosti, ktorá je zdaňovaná až na úrovni spoločníkov, a ktoré v SR predstavujú predovšetkým verejná obchodná spoločnosť a komanditná spoločnosť, prípadne v menšej miere iné subjekty bez právnej subjektivity, alebo s právnou subjektivitou zdaňované na úrovni spoločníkov alebo príjemcov príjmu (napríklad fondy).
O reverznom hybridnom subjekte sa hovorí vtedy, ak sa spoločnosť v štáte založenia považuje za transparentnú spoločnosť, avšak podľa štátu zakladateľa sa jedná o samostatného daňovníka, čo by mohlo viesť k situácii, že sa príjem (výnos) nezdaní na úrovni transparentnej spoločnosti, ani na úrovni spoločníka tejto spoločnosti.
V zmysle nových ustanovení zákona o dani z príjmov pre reverzný hybridný subjekt sa príjmy (výnosy) pripadajúce na zahraničných (nerezidentných) spoločníkov spĺňajúcich kritérium 50 % a viac vo vzťahu k transparentným spoločnostiam, budú zdaňovať na úrovni transparentnej spoločnosti sadzbou dane z príjmov osôb vo výške 21 %, ak tieto príjmy (výnosy) nerezidenta nie je možné zdaniť prostredníctvom stálej prevádzkarne v SR podľa § 16 ods. 3, alebo podľa § 16 zákona o dani z príjmov a príjmy (výnosy) nebudú zdanené ani v štáte rezidencie nerezidenta, ani v zahraničí. Na zahraničných spoločníkov transparentných spoločností sa budú vzťahovať aj ďalšie oznamovacie povinnosti.
Výnimku z uplatnenia tohto ustanovenia majú subjekty kolektívneho investovania, ktoré majú široký okruh podielnikov, kde je rozptýlené vlastníctvo fondu, pri ktorom nemá žiaden podielnik kontrolný podiel, diverzifikované portfólio cenných papierov a podliehajú regulácii v oblasti ochrany investora v Slovenskej republike.
Ustanovenia týkajúce sa daňového režimu reverzného hybridného subjektu sa prvýkrát uplatnia v zdaňovacom období, ktoré sa začína najskôr 1.1.2022.
Rozšírenie CFC pravidiel na fyzické osoby
Za účelom obmedzenia vyhýbania sa daňovej povinnosti a s cieľom zdaniť v SR podiely na zisku (dividendy) zo zahraničnej spoločnosti alebo subjektu, ktorých príjmy neboli zdanené aspoň minimálnou úrovňou efektívnej sadzby dane alebo majú sídla v nespolupracujúcich štátoch sa novelou zákona o dani z príjmov majú pravidlá pre kontrolované zahraničné spoločnosti (tzv. CFC pravidlá) zaviesť od 1.1.2021 aj pre fyzické osoby.
Uplatnením CFC pravidiel sa v SR zdania podiely na zisku (dividendy) z CFC spoločnosti (kontrolované zahraničné spoločnosti) už v momente ich potenciálneho nároku daňovníka fyzickej osoby a nie až pri ich vyplatení. Nastavené pravidlá tak budú nútiť CFC spoločnosť podiely na zisku (dividendy) skutočne aj vyplatiť, aby si daňovník – fyzická osoba mohol následne započítať daň už vybranú z týchto priradených podielov na zisku.
Nové CFC pravidlá sa uplatnia pri priamej aj nepriamej účasti fyzickej osoby na zahraničnej kontrolovanej spoločnosti, pričom príjem sa priraďuje z výsledku hospodárenia tak ako je vykázaný v zahraničí. Zdanenie príjmov sa navrhuje prostredníctvom osobitného základu dane, obdobne ako pri dividendách, pričom sa uplatnia rovnaké sadzby dane ako pri zdanení podielov na zisku, t. j. 7 % resp. 35 % v prípade nespolupracujúcich krajín. Zaplatenú daň si bude môcť daňovník započítať v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach pri zdanení skutočne vyplatených dividend.
Podrobnejšie informácie nájdete aj v našom eBooku.
Plnenia v rámci aktívnej politiky trhu práce
Plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky práce na projekty na podporu udržania pracovných miest a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu sa oslobodzujú od dane z príjmov a to tak u zamestnávateľov, ktorí sú fyzické ako aj právnické osoby. V zmysle navrhovaných prechodných ustanovení sa toto ustanovenie uplatní prvý krát už pri podaní daňového priznania po 31. decembri 2020, t. j. väčšina zamestnávateľov bude môcť uvedené oslobodenie využiť aj na plnenia, ktoré prijali v priebehu roka 2020 v rámci opatrení na zamedzenie nepriaznivých vplyvov pandémie ochorenia COVID-19 na podnikateľské prostredie.
V súvislosti s oslobodením plnení je potrebné upozorniť, že z daňových výdavkov bude potrebné vylúčiť výdavky vynaložené na príjmy nezahŕňané do základu dane.
Rozšírenie príjmov nerezidentov, ktoré sa považujú za príjmy zo zdroja v SR
Za príjem daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou zo zdroja v SR sa bude považovať aj príjem z predaja virtuálnej meny, ak úhrada plynie od daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území Slovenskej republiky.
Preddavky na daň
V prípade preddavkov na daň z príjmov právnických osôb sa od 1.1.2021 má vypustiť povinnosť dorovnania preddavkov na daň platených od začiatku nasledujúceho zdaňovacieho obdobia do lehoty na podanie daňového priznania v prípade, že na základe podaného daňového priznania vyplýva daňovníkovi platiť na nasledujúce zdaňovacie obdobie vyššie preddavky na daň.
Ďalej podľa navrhovanej novely zákona o dani z príjmov bude správca dane od 1.1.2022 posielať všetkým daňovníkom (fyzické aj právnické osoby) oznámenie o výške a splatnosti preddavkov na daň z príjmov. Správca dane bude povinný oznámiť uvedenú skutočnosť daňovníkovi najneskôr 5 dní pred splatnosťou preddavku na daň, výnimkou je situácia ak správca dane vydá rozhodnutie o platení preddavkov inak.
Zmeny v prípade uplatnenia daňových zvýhodnení zamestnanca
Od 1.1.2021 má zákon explicitne upravovať, že ak sa zamestnancovi skončilo zamestnanie, na daňový bonus a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka prihliadne zamestnávateľ poslednýkrát za kalendárny mesiac, v ktorom sa zamestnancovi skončilo zamestnanie, ak vo vyhlásení zamestnanec neuvedie inak.
Žiadosť o ročné zúčtovanie
S účinnosťou od 1.1.2021 môže zamestnanec požiadať o ročné zúčtovanie ktoréhokoľvek zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane a ktorý mu vyplácal zdaniteľnú mzdu počas zdaňovacieho obdobia.
Registrácia na daň z príjmov
Registráciu daňovníkov z úradnej moci sa má posunúť z 1.1.2021 na 1.1.2022 z technických dôvodov zo strany finančnej správy a jednotlivých registrov. Súčasný spôsob registrácie tak bude v platnosti až do 31.12.2021. Rovnaké odloženie účinnosti sa navrhuje na oznamovanie zmien, ktoré by mali od 1.1.2022 prebiehať automaticky na základe zmeny údajov v príslušných registroch (napríklad zmena sídla, názvu, atď.).
Okrem toho sa od 1.1.2021 dopĺňa povinnosť registrácie daňovníkov, ktorí majú oprávnenie na podnikanie udelené v inom štáte, avšak z titulu existencie miesta skutočného vedenia v SR sú daňovníkmi s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR.
Email: katarina.balogova@accace.com
Telefón: +421 232 553 000
Likvidácia spoločnosti | Registrované sídlo firmy | Zabezpečenie zmien v obchodných spoločnostiach | Založenie a registrácia spoločnosti | Ochrana osobných údajov (GDPR) | Právo duševného vlastníctva | Obchodné právo | Outsourcing správy a vymáhania pohľadávok pre firmy | Pracovnoprávne poradenstvo | Právne due diligence | Právne poradenstvo v oblasti nehnuteľností | Právne služby pri konkurze a reštrukturalizácií | Súdne spory | Trestné a rodinné právo | Správne a daňové právo