Späť k newsroom
Zakladanie spoločností na Slovensku v roku 2024
Zistite viac
Mailchimp - subscribe form sidebar

Nová súdna mapa

2 júna 2023

Od 1.6.2023 začína na Slovensku platiť tzv. nová súdna mapa. Vo väčšine prípadov to znamená len toľko, že bude potrebné dávať si pozor na to, na ktorý súd môže žalobca podať svoju žalobu, pretože po novom sa budú špecializovať. To by malo priniesť zefektívnenie a zrýchlenie konaní.

Pozitívnou novinkou je, že v civilnom procese sa zavádza možnosť zúčastniť sa na pojednávaní prostredníctvom videokonferencie.

Reforma súdnej mapy sa najviac dotkne súdov v Bratislave a Košiciach

Spoločností so sídlom v Bratislave a Košiciach sa však táto zmena dotkne výraznejšie. Kým v Bratislave a okolí doteraz viedol obchodný register Okresný súd Bratislava I, od 1.6.2023 ho vedie Mestský súd Bratislava III. V Košiciach zas povinnosti Okresného súdu Košice I ako registrového súdu preberá Mestský súd Košice.

Prečo je dobré túto zmenu neignorovať? Jednoducho preto, že informáciu o svojej registrácii majú spoločnosti často uvedenú nielen v zmluvách, ale aj na hlavičkových papieroch, vo faktúrach, na pečiatkach alebo svojich webových stránkach. Mali by si ju preto opraviť a zosúladiť s novým stavom.

Viac o zmenách v súdnej mape, miestnej príslušnosti súdov či o tom, ako sa menia súdy v Bratislave a Košiciach nájdete na webe Ministerstva spravodlivosti SR.

Zakladanie spoločností na Slovensku v roku 2024
Zistite viac
[Pop-up][MC] Zmeny v DPH a ich vplyv na e-commerce SK | eBook
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram