Späť k newsroom
Konsolidačný balíček
Zistite viac
Mailchimp - subscribe form sidebar

Som zamestnancom v ČR a plánujem si súčasne založiť živnosť v SR – kde budem platiť dane a odvody?

4 júla 2013

Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v poradni

Mám 28 rokov a od septembra budem študentkou denného doktorandského štúdia. Zároveň pracujem, t.j. mám príjem zo závislej činnosti, v Českej republike a premýšľam o tom, že si založím živnosť ako vedľajšiu prácu (lektor jazykov) na SR. Ako to bude v mojom prípade s odvodmi do sociálnej a zdravotnej poisťovne?

Dočítala som sa, že v závislosti od môjho príjmu z podnikania by som musela odvádzať odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne, hoci odvody za mňa platí aj zamestnávateľ. Na druhej strane, existuje Európske nariadenie o zamedzení dvojitého zdanenia a odvodov v prípade, že má človek príjem zo závislej činnosti v .1 členskej krajine a v 2. členskej krajine pôsobí ako SZČO. Vraj v takom prípade podáva daňové priznanie v krajine, kde má príjem zo závislej činnosti (v mojom prípade ČR). Ak je to pravda, nemali by sa i odvody riadiť pravidlami krajiny, v ktorej sa podáva daňové priznanie?

Odpovedá Peter Pašek, Managing Director Accace k.s

Peter Pašek je na pozícii Managing Director zodpovedný za riadenie slovenskej pobočky Accace – v súčasnosti najväčšej v rámci Accace Group. Peter ako certifikovaný daňový poradca sa okrem toho špecializuje na medzinárodné daňové a transakčné poradenstvo,  due diligence a medzinárodné plánovanie. Peter je autorom odborných článkov, prednáša na seminároch pre medzinárodné firmy ako aj na Ekonomickej Univerzite v Bratislave. Peter  je súčasne expertom daňovej poradne eTREND a HN a odpovedá na otázky čitateľov na portáli Dane a účtovníctvo.

financie.etrend.sk

Konsolidačný balíček
Zistite viac
[Pop-up][MC] Zmeny v DPH a ich vplyv na e-commerce SK | eBook
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram