Späť k newsroom
Konsolidačný balíček
Zistite viac
Mailchimp - subscribe form sidebar

Musím zdaniť príjem z výhry z online pokru?

6 júna 2013

Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v daňovej poradni

Hrám on-line poker na pokerstars.com. Chcem sa spýtať, či je potrebné výhry zdaňovať, pretože som sa dočítal, že všetky príjmy treba zdaniť. Avšak našiel som aj informácie, že pokerstars ako herňa má sídlo/pobočku už aj na území v EU a daň sa platí v rámci herne, t.j. je započítaná v tzv. rake poplatku a teda výhry netreba už zdaniť.

Odpovedá Peter Pašek, Managing Director Accace k.s

Rozumieme, že sa považujte za daňového rezidenta v SR. Berte prosím na vedomie, že vychádzame z predpokladu, že daň z výhry resp. inej podobnej hry v krajine rezidencie prevádzkovateľa on-line herne nebola zrazená. Vami uvádzaný “rake”  je poplatok, ktorý si prevádzkovateľ on-line herne zrazí z každého potu za sprostredkovanie hry. Berte prosím na vedomie, že Vami dosahovaná výhra sa považuje za príjem v súlade s §8 ods. 1 písm. i) Zákona o dani z príjmov (ďalej len “ZDP”). Chceli by sme Vás však upozorniť, že v súlade s §9 ods. 2 písm. l) ZDP sú od dane oslobodené aj výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitného predpisu a obdobné výhry zo zahraničia. Keďže v súlade s §3 ods. 2 písm. f) Zákona o hazardných hrách, na ktorý sa odkazuje aj §9 ods. 2 písm. l) ZDP, sa hazardnými hrami rozumejú aj hazardné hry prevádzkované prostredníctvom internetu, ktoré sa prevádzkujú na základe individuálnej licencie máme zato, že predmetná výhra z hazardnej hry prevádzkovanej prostredníctvom internetu on-line herňou konajúcou na základe licencie zo zahraničia by mala byť v SR rovnako od dane oslobodená. Vyššie uvedený názor zastávame aj napriek skutočnosti, že v súlade §3 ods. 7 Zákona o hazardných hrách,  prevádzkovanie zahraničných hazardných hier na území Slovenskej republiky je zakázané. Rovnako je zakázané aj prijímanie vkladov na území SR na hazardné hry, ktorých prevádzkovateľom je zahraničný subjekt a pri ktorých sú vklady uhrádzané do zahraničia. Priznávame, že existujú názory, ktoré na základe vyššie uvedeného odmietajú uplatnenie oslobodenia od dane v SR na výhry z hazardných hier prevádzkovaných zahraničnými on-line herňami.

Peter Pašek je na pozícii Managing Director zodpovedný za riadenie slovenskej pobočky Accace – v súčasnosti najväčšej v rámci Accace Group. Peter ako certifikovaný daňový poradca sa okrem toho špecializuje na medzinárodné daňové a transakčné poradenstvo,  due diligence a medzinárodné plánovanie. Peter je autorom odborných článkov, prednáša na seminároch pre medzinárodné firmy ako aj na Ekonomickej Univerzite v Bratislave. Peter  je súčasne expertom daňovej poradne eTREND a HN a odpovedá na otázky čitateľov na portáli Dane a účtovníctvo.

financie.etrend.sk

Konsolidačný balíček
Zistite viac
[Pop-up][MC] Zmeny v DPH a ich vplyv na e-commerce SK | eBook
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram