Späť k newsroom
Konsolidačný balíček
Zistite viac
Mailchimp - subscribe form sidebar

Kedy sa z daňového hľadiska oplatí podnikať na živnosť a kedy založiť jednoosobovú s.r.o. | News Flash

3 júla 2017

Prinášame Vám prehľad, aké faktory vplývajú na rozhodovanie o tom, kedy sa z daňového hľadiska oplatí podnikať na živnosť a kedy je výhodnejšie založiť si spoločnosť s ručením obmedzením.

Zvýšený limit pre uplatnenie paušálnych výdavkov

Od začiatku roku 2017 je účinná novela Zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iného zaviedla aj zvýšenie limitu pre uplatnenie paušálnych výdavkov pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti z pôvodných 40% na 60% z dosiahnutých zdaniteľných príjmov. Okrem toho sa zvýšil aj ročný limit sumy paušálnych výdavkov z 5 040 EUR na 20 000 EUR. Obe tieto zmeny pomohli zatraktívniť podnikanie na živnosť. Mnoho podnikateľov aj napriek tomu stále váha, či je pre nich výhodnejšia živnosť alebo podnikanie prostredníctvom tzv. jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným.

Z daňového pohľadu sa pri neplatcoch DPH výhodnosť jednotlivých foriem podnikania líši od sumy daňových výdavkov, ktoré sú schopní vygenerovať. Pri platcoch DPH sa to rozhodnutie odvíja najmä od toho, či sa vlastník jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným rozhodne pre dobrovoľné poistenie v Sociálnej poisťovni alebo nie.

Nižšie uvádzame výpočty hraníc, od ktorých je výhodnejšie vymeniť živnosť za eseročku, a to za predpokladu, ak podnikateľ nevie vygenerovať žiadne preukázateľné výdavky na svoju podnikateľskú činnosť.

Platca  DPH

Pri výbere medzi živnosťou a jednoosobovou eseročkou treba brať do úvahy najmä to, či je fyzická osoba schopná „vyprodukovať“ dostatočné daňové výdavky. Živnostník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty celý kalendárny rok, resp. ním je, ale iba časť kalendárneho roka, si môže uplatniť tzv. paušálne výdavky.

Porovnanie A: Ročný príjem/výnos : 56 011 EUR

Ak sa jedná napríklad o fyzickú osobu, ktorá poskytuje služby a ktorá pre svoju činnosť nemusí, resp. nevie „vyprodukovať“ žiadne výdavky, hranica kedy sa pre fyzickú osobu oplatí založiť si jednoosobovú s.r.o. je približne na úrovni 56 011 EUR.
Treba však upozorniť, že to platí viac-menej pre také typy podnikania, ktoré sú založené na poskytovaní cezhraničných služieb, pri ktorých príjmy resp. výnosy za ne dosiahnuté, sa nezapočítavajú do obratu na účely Zákona o DPH, ktorý je v súčasnosti na úrovni 49 790 EUR.

Neplatca DPH

Ak sa jedná o platiteľov dane z pridanej hodnoty rozhodujúcou skutočnosťou je, či má fyzická osoba v pláne dobrovoľne sa poistiť v Sociálnej poisťovni alebo nie.
V situácii, ak má spoločník s.r.o. v pláne platiť len odvody do zdravotnej poisťovne ako tzv. samoplatiteľ, tak máme zato, že práve hranica ročného príjmu, od ktorej už ako živnostník musí povinne platiť odvody do Sociálnej poisťovne je sumou, kedy je z pohľadu dopadu na jeho čistý ročný príjem vhodné sa rozhodnúť pre jednoosobovú s.r.o.

Porovnanie B: Ročný príjem/výnos : 5 298 EUR

Konsolidačný balíček
Zistite viac
[Pop-up][MC] Zmeny v DPH a ich vplyv na e-commerce SK | eBook
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram