ZÍSKAJTE ZADARMO PRÍSTUP K
Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Budeme Vám posielať novinky z oblastí, ktoré Vás zaujímajú a spracúvať Vaše osobné údaje v súlade s našou Politikou ochrany súkromia and GDPR prehlásením.
Nedarí sa vám prihlásiť na odber? Skúste túto stránku.
Od 1. januára 2024 sa novelou zákona o dani z pridanej hodnoty zaviedli nové oznamovacie povinnosti pre poskytovateľov platobných služieb viesť záznamy o platbách, ktoré spracúvajú a o ich príjemcoch a ich zasielanie do centrálneho elektronického systému informácií o platbách („CESOP“).
Získané informácie umožnia používať údaje o platbách a identifikovať predajcov v záujme boja proti podvodom v oblasti DPH v elektronickom obchode.
Špecifické oznamovacie povinnosti si vyžadujú čas na vývoj a úpravu informačných systémov, cez ktoré sa bude realizovať predkladanie, prijímanie a transmisia údajov. V praxi bude systém fungovať tak, že poskytovatelia platobných služieb budú uchovávať relevantné údaje a po prekonaní prahovej hodnoty (25 cezhraničných platieb a viac u jedného príjemcu za kalendárny štvrťrok), predložia požadované údaje prostredníctvom vzorového elektronického formulára (jednotného pre celú EU) finančnej správe v lehote najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom štvrťroku, ku ktorému sa informácie vzťahujú.
Nižšie vám prinášame prehľad informácií týkajúcich sa novej oznamovacej povinnosti pre poskytovateľov platobných služieb s účinnosťou od 1. januára 2024.
Oznamovacia povinnosť sa vzťahuje na poskytovateľov platobných služieb, ktorí poskytujú platobné služby v EÚ. Oznamovacej povinnosť do systému CESOP však nepodliehajú automaticky všetci poskytovatelia platobných služieb, ale rozsah oznamovacej povinnosti sa obmedzuje len na tieto 4 kategórie poskytovateľov platobných služieb:
Online platformy a trhoviská, ktoré majú v držbe finančné prostriedky v mene svojich klientov, sa musia tiež zaregistrovať ako poskytovatelia platobných služieb (buď ako platobná inštitúcia, alebo v inej kategórii v závislosti od služby, ktorú poskytujú) a budú podliehať oznamovacej povinnosti.
Oznamovacej povinnosti poliehajú len cezhraničné platby od poskytoveľa platby nachádzajúceho sa v ČŠ, určené príjemcovi nachádzajúcemu sa v inom ČŠ, na treťom území alebo v tretej krajine. Pričom opačne, platby od poskytovateľa platby, ktorý sa nenachádza v ČŠ, určené príjemcovi platby ČŠ, oznamovacej povinnosti nepodliehajú.
Musí ísť tiež o takú platbu, ktorá zodpovedá prevodu finančných prostriedkov od poskytovateľa platby k príjemcovi platby. Ďalej sa rozsah oznamovacej povinnosti pre poskytovateľov platobných služieb obmedzuje na tieto služby:
Na druhej strane poskytovatelia platobných služieb, ktorí poskytujú služby spojené napr. s vedením platobného účtu, vkladom a výberom hotovosti, platobnými iniciačnými službami a poskytovaním služieb informovania o účte nepodliehajú tejto oznamovacej povinnosti. Dôvodom je, že buď sa služby netýkajú platobných transakcií alebo ich už oznámil niekto iný. Ďalej oznamovacej povinnosti nepodliehajú ani poukazy v papierovej forme, platby v hotovosti, šeky a spôsoby platby s obmedzeným použitím.
Súčasne sa sleduje presiahnutie limitu 25 cezhraničných platieb voči tomu istému príjemcovi platby za kalendárny štvrtok. Základným pravidlom pre splnenie podmienky počtu platieb je, že počet cezhraničných platieb príjemcovi platby by sa mal vypočítať pomocou identifikátorov (IBAN alebo BIC) podľa jednotlivých spôsobov platby. Ak napríklad počas kalendárneho štvrťroka príjemca platby spĺňa tieto podmienky u niektorého poskytovateľa platobných služieb, daný poskytovateľ platobných služieb musí zahrnúť tohto príjemcu platby do svojho ohlasovania. Ak sa však stane, že počas nasledujúceho kalendárneho štvrťroka ten istý poskytovateľ platobných služieb nevykoná viac ako 25 cezhraničných platieb tomuto príjemcovi platby, potom ich nesmie zahrnúť do svojho ohlasovania. Platby z obdobia, v ktorom neboli splnené všetky podmienky, sa nikdy nesmú ohlasovať.
Aby sa neohlasoval veľký počet platieb, stanovilo sa dodatočné pravidlo, ktorým sa od poskytovateľov platobných služieb vyžaduje, aby agregovali platby vykonané s viacerými identifikátormi, ak vedia, že tieto identifikátory sa v skutočnosti vzťahujú na toho istého príjemcu platby.
Poskytovatelia platobných služieb musia monitorovať vznik oznamovacej povinnosti podľa kritérií uvedených vyššie a pre tieto účely majú povinnosť viesť dostatočne podrobné záznamy o príjemcoch platieb a o platbách v súvislosti s platobnými službami, ktoré poskytujú za každý kalendárny štvrťrok.
Aby bolo možné určiť, či ide o cezhraničnú platbu, záznamy o platbách by mali obsahovať najmä tieto informácie:
V praxi poskytovateľ platobných služieb poskytovateľ platby nebude musieť viesť záznamy o príjemcoch platieb, ak sa aspoň jeden z poskytovateľov platobných služieb príjemcu platby nachádza v ČŠ, ako vyplýva z BIC tohto poskytovateľa platobných služieb alebo iného obchodného identifikátora. Poskytovateľ platobných služieb poskytovateľa platby bude musieť viesť a zároveň ohlasovať údaje len vtedy, keď v ČŠ nie sú žiadni poskytovatelia platobných služieb príjemcu platby.
Počnúc januárom 2024 sa od poskytovateľov platobných služieb bude vyžadovať, aby údaje zasielali prostredníctvom vzorového elektronického formulára finančnej správe najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom štvrťroku, na ktorý sa údaje vzťahujú.
Obdobia ohlasovania pre poskytovateľov platobných služieb:
Lehota na oznámenie údajov je do 10. dňa druhého mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia ohlasovania, ktoré je potrebné zaslať do systému CESOP.
Lehoty na zaslanie údajov do systému CESOP:
V prípade otázok týkajúcich sa novej oznamovacej povinnosti pre poskytovateľov platobných služieb, nás prosím neváhajte kontaktovať.
1) V zmysle Zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných službách a zmene a doplnení niektorých zákonov sa za poskytovateľa platobných služieb rozumie a) banka, zahraničná banka alebo pobočka zahraničnej banky, ktorá má v bankovom povolení uvedené aj poskytovanie platobných služieb a zúčtovanie, b) inštitúcia elektronických peňazí podľa § 81 ods. 1, zahraničná inštitúcia elektronických peňazí alebo pobočka zahraničnej inštitúcie elektronických peňazí, c) poštový podnik, ak je podľa osobitného zákona oprávnený poskytovať platobné služby, d) platobná inštitúcia podľa § 63, zahraničná platobná inštitúcia alebo pobočka zahraničnej platobnej inštitúcie, e) Národná banka Slovenska alebo Európska centrálna banka, ak nekonajú ako menový orgán alebo ak nejde o činnosti, ktoré sa týkajú zabezpečovania verejných potrieb, a ak poskytujú platobné služby okrem § 38 ods. 3 až 6 a § 44b až 44f, f) Štátna pokladnica, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, miestne orgány štátnej správy, obce a vyššie územné celky, ak sú podľa osobitného zákona oprávnené poskytovať platobné služby a ak nejde o činnosti, ktoré sa týkajú zabezpečovania verejných potrieb, g) poskytovateľ platobných služieb v obmedzenom rozsahu podľa § 79a, h) poskytovateľ služieb informovania o platobnom účte podľa § 79b.
Daňové poradenstvo pre právnické osoby | Dodržiavanie daňových predpisov | Due diligence a transakčné poradenstvo | Fúzie a akvizície | Transfer pricing | Poradenstvo pri vysielaní zamestnancov | Daň z príjmov fyzických osôb | DPH | Online poradenský portál | Vedenie účtovníctva a reporting | Online účtovný portál | IFRS | Poradenstvo v oblasti účtovníctva | Odborné školenia na mieru