ZÍSKAJTE ZADARMO PRÍSTUP K
Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Budeme Vám posielať novinky z oblastí, ktoré Vás zaujímajú a spracúvať Vaše osobné údaje v súlade s našou Politikou ochrany súkromia and GDPR prehlásením.
Nedarí sa vám prihlásiť na odber? Skúste túto stránku.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) predstavuje úpravu majetkových vzťahov, kde neexistujú presne vymedzené podiely spoluvlastníkov. Zdaňovanie nehnuteľnosti v BSM je pre manželov nejasnou problematikou, či už počas trvania manželstva alebo po rozvode. Často kladené otázky v tejto súvislosti sa týkajú najmä zdanenia príjmu z prenájmu nehnuteľnosti po rozvode manželov ak nedošlo k vysporiadaniu BSM, oslobodenia príjmu z prenájmu nehnuteľnosti od dane, alebo aj rozdelenia príjmu z predaja.
V prípade ak nedošlo k vysporiadaniu BSM ale rozsudok o rozvode manželstva už nadobudol právoplatnosť, a rovnako ešte neubehli tri roky od zániku manželstva, znamená to, že predmetná nehnuteľnosť napriek už zaniknutému manželstvu stále patrí do BSM.
V súlade s §4 ods. 8 Zákona o dani z príjmov ďalej len (ďalej len „ZDP“) platí, že príjmy z prenájmu, ktoré plynú manželom z ich BSM, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. Nehnuteľnosť tak ešte stále patrí do BSM, avšak príjmy, ktoré sa dosiahli z jej prenájmu už fyzické osoby nenadobudli ako manželia.
Nie je možné uplatniť ani ustanovenie §10 ods. 1 ZDP, ktoré upravuje rozdeľovanie príjmov z dôvodu spoluvlastníctva napr. k nehnuteľnosti, keďže v predmetnom prípade sa o podielové spoluvlastníctvo nejedná.
Ak bývalí manželia neuzatvorili dohodu o vysporiadaní BSM, resp. aj ak áno, ale táto informácia ešte nebola vložená do katastra, keďže účinnosť takejto dohody v prípade nehnuteľnosti nastáva až jej vkladom, vychádzame z fikcie upravenej v §149 ods. 4 Občianskeho zákonníka, ktorý upravuje, že ak do troch rokov od zániku BSM nedôjde k jeho vysporiadaniu dohodou, alebo ak BSM nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vysporiadané rozhodnutím súdu, platí, že pokiaľ ide o nehnuteľnosti sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké.
Príjem z prenájmu vrátane úhrady za vedľajšie výdavky odporúčane deliť medzi exmanželov v pomere 50:50.
Samotné vysporiadanie BSM medzi manželmi nie je zdaniteľným príjmom ani u jedného z nich a teda ani nezakladá povinnosť platiť daň.
Zdaniteľný príjem môže jednému z manželov vzniknúť až po prípadnom predaji nehnuteľnosti, ktorý nastane po vysporiadaní BSM. V tejto súvislosti však treba upozorniť, že na účely uplatnenia oslobodenia príjmu od dane z predaja nehnuteľností sa do doby vlastníctva počíta aj doba, počas ktorej mal predávajúci nehnuteľnosť v BSM, ale aj doba, kedy mal nehnuteľnosť už len vo svojom výlučnom vlastníctve.
Nárok na oslobodenie príjmov od dane v súlade s §9 ods. 1 písm. f) ZDP u prenájmu a u príjmov z príležitostnej činnosti má každá fyzická osoba. Ak teda manželia prenajímanú nehnuteľnosť v BSM a príjmy z prenájmu si delia, každý z nich má nárok na uplatnenie si oslobodenia vo výške 500 EUR.
Pokiaľ si fyzická osoba chce uplatniť oslobodenie do výšky 500 EUR zo zisku z predaja CP, opcií, obchodných podielov, členských práv v družstvách, tak za obe oblasti je možné uplatniť oslobodenie len v úhrnnej výške 500 EUR.
Príjmy z predaja nehnuteľnosti nezahrnutej v obchodnom majetku, ktoré plynú manželom z ich BSM, sa zahŕňajú v súlade s §4 ods. 8 ZDP do čiastkového základu dane u každého z nich v rovnakom pomere, ak sa manželia nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane aj výdavky vynaložené na ich dosiahnutie.
Pri predaji nehnuteľnosti v BSM zahrnutej do obchodného majetku, ktorú využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa §6 ZDP (napr. príjem z podnikania, SZČ, prenájmu) obaja manželia, sa príjem z predaja rozdelí medzi oboch manželov v takom pomere, v akom nehnuteľnosť využívajú pri svojej činnosti.
V rovnakom pomere sa delia aj daňové výdavky. Nehnuteľnosť v BSM, ktorú využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov obaja manželia, môže zahrnúť do obchodného majetku len jeden z manželov. V tejto súvislosti by sme chceli upozorniť na zmenu v ZDP účinnú od roku 2018. Po novom v prípade prevodu majetku, napr. aj pri predaji nehnuteľnosti v BSM, ktorú jeden z manželov mal zaradenú do obchodného majetku a predávajú ju po jej vyradení z obchodného majetku, nie možné rozdeliť príjem dosiahnutý z predaja takéhoto majetku medzi manželov v pomere, aký si dohodnú, ale vždy celý príjem zdaňuje manžel, ktorý mal majetok zaradený v obchodnom majetku ako posledný.
Nové pravidlá sa v súlade s prechodným ustanovením použijú aj na príjmy z predaja majetku nadobudnutého do 31. decembra 2017.
Daňové poradenstvo pre právnické osoby | Dodržiavanie daňových predpisov | Due diligence a transakčné poradenstvo | Fúzie a akvizície | Transfer pricing | Poradenstvo pri vysielaní zamestnancov | Daň z príjmov fyzických osôb | DPH | Online poradenský portál | Vedenie účtovníctva a reporting | Online účtovný portál | IFRS | Poradenstvo v oblasti účtovníctva | Odborné školenia na mieru