ZÍSKAJTE ZADARMO PRÍSTUP K
Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Budeme Vám posielať novinky z oblastí, ktoré Vás zaujímajú a spracúvať Vaše osobné údaje v súlade s našou Politikou ochrany súkromia and GDPR prehlásením.
Nedarí sa vám prihlásiť na odber? Skúste túto stránku.
Donedávna slovenská daňová legislatíva dostatočne nezohľadňovala existenciu inštitútu zamestnaneckých akcií alebo “Employee Stock Ownership Plan”, teda ESOPu. Nedostatočná úprava vo veľkej miere znemožňovala naplnenie potenciálu využívania ESOPu. Novela zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, by to ale mohla, od 1. januára 2024 zmeniť.
Jedným z faktorov, ktorý odrádza spoločnosti a ich pracovníkov (t.j. zamestnanci, ako aj nezávislí kontraktori) od implementácie ESOPov, je jeho zdaňovanie. Pracovníci, ktorým zamestnávateľ udelil reálny majetkový podiel v spoločnosti (či už vo forme obchodného podielu alebo akcií) musia zdaniť takýto “príjem” v momente jeho nadobudnutia. Výška zdanenia sa odvíja od výšky rozdielu medzi nákupnou cenou a trhovou cenou podielu v čase jeho nadobudnutia. Týmto spôsobom nie je nijako zohľadnený fakt, že trhová cena získaného podielu, ktorá počas existencie spoločnosti zásadne kolíše (najmä pri startupoch) nemusí byť totožná s konečnou sumou, ktorú pracovník získa pri jeho predaji. Okrem dani z príjmu tento “príjem” (získanie podielu) podlieha aj odvodovej povinnosti do zdravotného a sociálneho poistenia.
Vzhľadom na daňové zaťaženie, spoločnosti vo väčšine prípadov siahajú po tzv. fantómových ESOP schémach. V tomto prípade sa pracovníkom nevydávajú reálne podiely, ale iba určité fiktívne práva spojené s podielmi. Dotknutý pracovník “akoby” drží podiely v spoločnosti, ktoré však fakticky naďalej patria spoločníkom spoločnosti. Z tohto dôvodu samotné nadobudnutie týchto práv zodpovedajúcich podielu nepodlieha “okamžitému” zdaňovaniu. Samotný výnos z fantómového podielu (napríklad vo forme “dividendy” alebo jeho predaja) už však zdaneniu a odvodovým zrážkam na sociálne a zdravotné poistenie podlieha, a tak ani fantómová ESOP schéma nepredstavuje najoptimálnejšie riešenie. Zásadným benefitom fantómovej schémy je však “odklad” zdanenia až do momentu, kedy pracovník reálne získava určitú sumu v peniazoch.
Vďaka spomínanej novele budú zamestnanci oslobodení od zdanenia nepeňažného príjmu, ktorý v rámci ESOPu nadobudli, ak spoločnosť poskytujúca ESOP, zjednodušene povedané, doposiaľ nevyplatila dividendy a jej akcie neboli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu.
Tieto pravidlá sa budú vzťahovať aj na kontraktorov dosahujúcich príjmy z podnikania, resp. z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak získali ESOP v súvislosti s výkonom ich činnosti pre spoločnosť, ktorá ESOP poskytuje. Neplatí to však pre kontraktorov, ktorí vykonávajú predmetnú činnosť prostredníctvom, v praxi často používanej, tzv. jednoosobovej s. r. o.. Oslobodenie od zdanenia v znení účinnom od 1. januára 2024 sa pritom bude vzťahovať na nepeňažné plnenia nadobudnuté až po 31. decembri 2023.
Od roku 2024 bude od zdanenia oslobodený len ESOP, ktorý pracovník získal v súvislosti s výkonom závislej činnosti vykonávanej pre zamestnávateľa, ktorý ESOP poskytuje. To znamená, že pokiaľ pracovník získa ESOP inej spoločnosti, napr. zahraničnej materskej spoločnosti, ako tej pre ktorú “pracuje“, tak nové daňové oslobodenie nebude možné uplatniť rovnako.
V súvislosti s prípadným exitom je dôležité upozorniť na to, že ak zamestnanci, resp. kontraktori získajú akcie (v akciovej spoločnosti alebo jednoduchej spoločnosti na akcie (j.s.a.)) vo vyššie uvedenom oslobodenom režime účinnom od roku 2024, tak podľa aktuálne schváleného znenia Zákona o dani z príjmov (ZDP) prípadný predaj týchto akcií (exit) bude oslobodený od dane, ak pôjde o predaj akcií prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu, a to po uplynutí jedného roka od ich nadobudnutia, resp. ak pôjde o predaj akcií ktoré nie sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu, a to po uplynutí troch rokov od ich nadobudnutia. Aktuálne schválené znenie novely tak neberie do úvahy skutočnosť, že získanie týchto akcií zamestnancami, resp. kontraktormi bude môcť byť od dane oslobodené.
Inak je to však v prípade oslobodenia príjmu z prevodu obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o) po uplynutí troch rokov od jeho nadobudnutia, kedy si zamestnanci, resp. kontraktori nebudú môcť uplatniť toto oslobodenie za predpokladu, že samotné nadobudnutie akcií resp. obchodného podielu bude oslobodené podľa pravidiel účinných od roku 2024.
Rovnako sa zákaz uplatnenia oslobodenia príjmu z prevodu akcií resp. obchodného podielu do tzv. 500 eur od roku 2024 zavádza na situácie, ak takýto príjem získala fyzická osoba, ktorá tieto akcie resp. obchodný podiel získala ako zamestnanec resp. kontaktor a predmetný príjem bude od dane oslobodený v zmysle nových pravidiel účinných od roku 2024. Predmetná suma oslobodenia je však z hľadiska svojej výšky v praxi bezvýznamná.
Okrem daňovo-odvodovej stránky ESOPov existuje nemenej dôležité korporátno-právne zakotvenie tohto inštitútu v slovenskom právnom poriadku. To však bohužiaľ neprešlo žiadnou zmenou. Nie každá právna forma obchodnej spoločnosti totiž umožňuje praktickú implementáciu reálneho ESOPu. Predovšetkým vo vzťahu k s.r.o, ktorá je na Slovensku najrozšírenejšou právnou formou je aktuálne reálny ESOP takmer nevyužiteľný, a to najmä z dvoch nasledujúcich dôvodov:
Uvedené nedostatky s.r.o. slovenský právny poriadok síce rieši prostredníctvom j.s.a., avšak j.s.a. takisto prináša určité špecifiká, ktoré praktickú implementáciu reálneho ESOPu značne komplikujú. Ide najmä o vysokú administratívnu záťaž a nízku úroveň flexibility, ktoré sú spojené s emisiou, registráciou a následnou správou zaknihovaných akcií j.s.a. Každý pracovník musí mať zriadený majetkový účet cenných papierov a tiež je potrebné ho registrovať ako akcionára j.s.a. v Centrálnom depozitári, čo pri vyššom počte pracovníkov vytvára pre spoločnosť značné administratívne náklady. Okrem toho pracovníci ESOP štandardne nadobúdajú po častiach za určité časové obdobie (vesting), čo v praxi znamená, že spoločnosť bude musieť pri každom pracovníkovi v určitých intervaloch zabezpečovať príkazy na vykonanie prevodu navestovaných akcií na majetkový účet cenných papierov pracovníka.
Ako potenciálne riešenie týchto nedostatkov s.r.o. ako aj j.s.a. sa javí zmena právnej úpravy s.r.o. po vzore Českej republiky, kde s.r.o. de facto zjednocuje to najlepšie zo sveta s.r.o. a j.s.a., t.j.: (i) obchodné podiely je možné štiepiť a vydávať obchodné podiely s rôznym obsahom práv a povinností, (ii) neexistuje obmedzenie minimálnej vkladovej povinnosti spoločníka do základného imania, (iii) minimálna výška základného imania je 1 EUR, a (iv) neexistuje administratívna záťaž spojená s registráciou obchodných podielov v Centrálnom depozitári a potrebe vedenia majetkového účtu cenných papierov.
Kvôli nezmenenej korporátno-právnej úprave tak spoločnosti budú naďalej čeliť otázke či a kedy sa oplatí implementovať reálny ESOP a opustiť aktuálne “trhovo štandardnú” fantómovú schému. Inými slovami, pre spoločnosti bude kľúčové vyhodnotiť si, či sú za účelom využitia daňových benefitov ESOPu účinných od 1. januára 2024 ochotné urobiť korporátne zmeny tak, aby distribúcia reálneho ESOPu bola možná.
V širšom kontexte slovenskej právnej úpravy ESOPu táto daňová novela zatiaľ predstavuje polovičné riešenie, ktoré môže dávať zmysel iba niektorým spoločnostiam, pričom paradoxne nemusí ísť primárne o startupy, na ktoré bola pôvodne zameraná, ale o spoločnosti v pokročilejšom štádiu ich vývoja (iba tie, ktoré ešte nevyplácali dividendy), nakoľko tieto si skôr “môžu dovoliť” zložitejšiu, finančne a administratívne náročnejšiu korporátnu štruktúru, napríklad vo forme j.s.a..
Zároveň je nutné spomenúť aj to, že prijatie daňovej novely je správnym krokom vpred, ktorý bezpochyby zlepší slovenské podnikateľské prostredie. Možnosť pracovníkov nadobudnúť zamestnanecké akcie za daňovo výhodnejších podmienok podporí implementáciu ESOPov a zvýši dôveru v tento inštitút.
Popri novej úprave zdaňovania ESOPov novela prináša ešte jednu porovnateľne dôležitú zmenu pre slovenský start-upový ekosystém. Je ním oslobodenie príjmov fyzických osôb z predaja akcií neobchodovaných na regulovanom trhu alebo podielov v obchodných spoločnostiach, ak takéto akcie alebo podiely fyzická osoba držala nepretržite aspoň 3 roky. Dôležitosť tejto zmeny je najviditeľnejšia v kontexte financovania startupov od slovenských angel investorov, ktorí aktuálne svoje prípadné príjmy z investície zdaňujú sadzbou približne vo výške 33% alebo 39% (daň z príjmov a zdravotné odvody). Novela teda pre startupy otvára dvere aj k jednoduchšiemu získavaniu rizikového kapitálu od domácich angel inestorov.
Od dane bude oslobodený aj príjem z podielu na spoločnosti s ručením obmedzeným po uplynutí 3 rokov od jej nadobudnutia. Tu však treba upozorniť, že toto oslobodenie sa týka len tých obchodných podielov, ktoré budú nadobudnuté od roku 2024. Opačná situácia je v prípade akcií, kedy trojročný časový test bude brať do úvahy aj dobu nadobudnutia akcií pred účinnosťou novely.
Tento článok a informácie v ňom obsiahnuté sú výlučne všeobecného a informatívneho charakteru a neposkytujú návod ani právnu radu vzťahujúcu sa na konkrétnu situáciu. Článok vznikol v spolupráci so Sparring. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na .
Daňové poradenstvo pre právnické osoby | Dodržiavanie daňových predpisov | Due diligence a transakčné poradenstvo | Fúzie a akvizície | Transfer pricing | Poradenstvo pri vysielaní zamestnancov | Daň z príjmov fyzických osôb | DPH | Online poradenský portál | Vedenie účtovníctva a reporting | Online účtovný portál | IFRS | Poradenstvo v oblasti účtovníctva | Odborné školenia na mieru