Späť k newsroom
Konsolidačný balíček
Zistite viac
Mailchimp - subscribe form sidebar

Zdanenie príjmu z predaja investičného zlata v roku 2022

17 marca 2022

Cena zlata nám za posledné týždne vystrelila vysoko nahor. Otázkou často býva ako zdaňovať zisk dosiahnutý z jeho predaja. Najskôr si treba uvedomiť, že uložiť prostriedky do tohto aktíva (zámerne nehovoríme o investovaní, keďže do zlata sa neinvestuje, ale sa do neho ukladajú prostriedky) je možné viacerými spôsobmi. Peter Pašek, Managing Director a Partner Accace Slovensko, si pre vás pripravil jednoduchý návod ako zdaniť príjmy z predaja zlata.

Ako zdaní fyzická osoba príjem z predaja fyzického investičného zlata?

Vychádzame z predpokladu, že predmetné investičné zlato obstarávate ako fyzická osoba – „nepodnikateľ“. V súlade s §9 ods. 1 písm. c) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) je od dane oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci, okrem príjmu z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zaradená do obchodného majetku a to do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku. Chceli by sme vás upozorniť, že za hnuteľnú vec sa nepovažuje cenný papier.Ak teda obstaráte investičné zlato ako FO – nepodnikateľ, napr. od banky, tak v prípade kúpy investičného zlata sa jedná o obstaranie hnuteľnej veci FO, a preto následne pri predaji tohto investičného zlata sa jedná o príjem z predaja hnuteľnej veci, na ktorý by sa malo uplatniť ustanovenie § 9 ods.1 písm. c) ZDP t. j. predmetný príjem od dane oslobodiť.

Ako zdaniť príjem z nákupu zlata cez ETF?

Existujú ETF, ktoré investujú priamo do zlata, alebo do spoločností, ktoré sa zaoberajú jeho ťažbou. Ak držíte takéto aktívum, tak pri jeho predaji bude váš zisk podliehať daňovej sadzbe z príjmov vo výške 19% alebo 25%zdravotným odvodom vo výške 14%.

Pokiaľ ETF držíte viac ako rok, váš príjem je oslobodený od dane aj odvodov.

Ako zdaniť príjem zo stable coin založeného na zlate?

Ak si kúpite stable coin, teda krypto, ktorá je naviazaná na zlato, v skutočnosti nenakupujete fyzické zlato. Prípadný zisk dosiahnutý z predaja stable coin za fiat, alebo iný stable coin naviazaný na EUR/USD, podlieha zdaneniu ako príjem z predaja virtuálnych mien, teda daňovej sadzbe vo výške 19% alebo 25%zdravotným odvodom vo výške 14%.

V tomto prípade časový test na oslobodenie dane nie je možné uplatniť.

Poslednou možnosťou je špekulácia na rast, resp. pokles ceny zlata cez kúpu rozličných CFD kontraktov, teda derivátov. Aj v tomto prípade musíte rátať s tým, že dosiahnutý zisk podlieha 19% alebo 25% dani z príjmov a zdravotným odvodom vo výške 14%.

Konsolidačný balíček
Zistite viac
[Pop-up][MC] Zmeny v DPH a ich vplyv na e-commerce SK | eBook
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram