Späť k newsroom
Konsolidačný balíček
Zistite viac
Mailchimp - subscribe form sidebar

Rekonštrukcia budovy a DPH pri jej predaji | Accace v eTrend

24 septembra 2019

Nájdete aj na eTREND

Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v poradni

Firma (s. r.o.), ktorá je platiteľom DPH, začala tento rok na základe stavebného povolenia rekonštruovať budovu. Táto budova je vedená v katastri nehnuteľností ako ubytovacie zariadenie na liste vlastníctva spoločnosti. Budova bola kolaudovaná už dávno a odvtedy už ubehlo viac ako 5 rokov. Po aktuálnej rekonštrukcii bude mať budova 2 podlažia určené na bývanie a prízemie bude slúžiť ako občianska vybavenosť. Po ukončení rekonštrukcie a skolaudovaní plánuje firma budovu rozpredať ako samostatné byty, príp. obchodné priestory. Musí eseročka pri takomto predaji bytov alebo obchodných priestorov platiť DPH?

Odpovedá Peter Pašek, Managing Director & Partner, Accace Slovakia

Oslobodenie od DPH po piatich rokoch

V súlade s §38 ods. 7 písm. a) Zákona o dani z pridanej hodnoty v znení účinnom od 1.1.2019 platí, že ak platiteľ dodáva časť stavby, ktorou je jednotlivý byt, jednotlivý apartmán alebo jednotlivý nebytový priestor, dodanie je oslobodené od dane, ak je uskutočnené po 5 rokoch od dňa kolaudácie stavby, na základe ktorej sa povolilo prvé užívanie bytu, apartmánu alebo nebytového priestoru, alebo po 5 rokoch od dňa začatia prvého užívania bytu, apartmánu alebo nebytového priestoru, a to podľa toho, čo nastane skôr.

Rozhodujúci je dátum kolaudácie po ukončení prestavby

Za predpokladu, že kolaudáciou, ktorou sa povolí prvé užívanie bytov, resp. nebytových priestorov bude práve až tá, ktorá sa vykoná po ukončení prestavby a rekonštrukcie ubytovacieho zariadenia na bytový dom na základe vami uvádzaného stavebného povolenia, tak mám zato, že predmetné 5 ročné obdobie ešte nemohlo uplynúť.

To znamená, že predaj bytov, resp. nebytových priestorov, ktorý sa uskutoční do 5 rokov odo dňa kolaudácie stavby, na základe ktorej sa povolilo prvé užívanie bytu, alebo nebytového priestoru, alebo do 5 rokov odo dňa začatia prvého užívania bytu, alebo nebytového priestoru, a to podľa toho, čo nastane skôr, sa bude fakturovať s DPH. Dátum prvej kolaudácie ešte ubytovacieho zariadenia je v tomto prípade bezpredmetný.

Konsolidačný balíček
Zistite viac
[Pop-up][MC] Zmeny v DPH a ich vplyv na e-commerce SK | eBook
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram