ZÍSKAJTE ZADARMO PRÍSTUP K
Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Budeme Vám posielať novinky z oblastí, ktoré Vás zaujímajú a spracúvať Vaše osobné údaje v súlade s našou Politikou ochrany súkromia and GDPR prehlásením.
Nedarí sa vám prihlásiť na odber? Skúste túto stránku.
Podpora zelenej ekonomiky a nestabilita cien elektriny v poslednom období mnohých podnikateľov inšpiruje k úvahám o investovaní do fotovoltaických panelov, ktorými by časť svojej spotreby elektrickej energie vyrobili vo vlastnom zariadení za výhodnejších podmienok. Súčasne dotačné schémy na nákup týchto panelov sprístupňujú tieto zariadenia aj pre malých a stredných podnikateľov, ako aj pre rodinné firmy, a celkovo sa fotovoltaické panely stávajú populárnejšími a dostupnejšími pre čoraz širšiu skupinu podnikateľov. V tejto súvislosti je však dôležité mať na pamäti, že prevádzka fotovoltaiky môže viesť k novým daňovým povinnostiam v oblasti spotrebnej dane z elektriny, ktorých prehľad vám prinášame nižšie.
Osoba, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja je platiteľom spotrebnej dane z elektriny.
Áno, podnikateľ vyrábajúci elektrinu z obnoviteľných zdrojov je povinný sa registrovať pre spotrebnú daň z elektriny na príslušnom Colnom úrade. Platiteľ na účely registrácie musí vyplniť a elektronicky doručiť správcovi dane registračné tlačivo so svojimi údajmi, pričom Colný úrad preverí tieto údaje formou miestneho zisťovania. Ak sú údaje a skutočnosti v registračnom tlačive správne, Colný úrad vydá rozhodnutie o registrácii do 30 dní od podania žiadosti o registráciu.
Počas miestneho zisťovania, ktoré je súčasťou registrácie, správca dane okrem iného preverí projektovú dokumentáciu, t.j. najmä počet panelov a ich výkon, a evidenciu výroby elektriny od jej spustenia. Evidencia výroby elektriny môže byť sprístupnená aj v aplikácii výrobcu fotovoltaických panelov.
Áno, tzv. malý výrobca elektriny z obnoviteľného zdroja, ktorý vyrába elektrinu v zariadení s celkovým inštalovaným výkonom do 10 kW sa nemusí registrovať pre spotrebnú daň z elektriny. Súčasne takto vyrobená elektrina sa považuje za oslobodenú od dane.
Platiteľ dane z elektriny je povinný predložiť každému svojmu dodávateľovi elektriny rozhodnutie o registrácii platiteľa dane z elektriny vydané colným úradom pred prvým odberom elektriny. Dodávateľ elektriny nesmie dodať elektrinu bez dane bez predloženia rozhodnutia o registrácii platiteľa dane z elektriny.
Elektrina vyrobená z obnoviteľného zdroja, ak sa jej výroba preukáže zárukou pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, a elektrina vyrobená v solárnom zariadení, vo veternej elektrárni, v zariadení na využitie geotermálnej energie, vo vodnej elektrárni, v zariadení na využitie biomasy alebo výrobku z biomasy je oslobodená od spotrebnej dane z elektriny.
Okrem iných prípadov, platiteľom dane je aj osoba, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja.
Daňová povinnosť vzniká dňom dodania dňom dodania elektriny konečnému spotrebiteľovi alebo dňom spotreby elektriny elektroenergetickým podnikom. Na tieto účely elektroenergetickým podnikom je aj podnikateľ, ktorý nemá povolenie podnikať v energetike, a ktorý vyrába alebo distribuuje elektrinu na vlastnú spotrebu. Je dôležité zdôrazniť, že daňová povinnosť nevzniká výrobou zelenej elektriny ani dodaním elektriny inému platiteľovi dane (za predpokladu, že sa preukázal rozhodnutím o registrácii platiteľa dane z elektriny).
Zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac a daňové priznanie sa podáva v lehote do 25teho dňa nasledujúceho mesiaca. V rovnakej lehote je daň splatná. V prípade, že daňová povinnosť nepresiahne 5 EUR, platiteľ nie je povinný daňové priznanie podať ani zaplatiť daň.
Základom spotrebnej dane z elektriny je množstvo elektriny vyjadrené v megawatthodinách (MWh). Daň sa vypočíta ako súčin základu dane a príslušnej sadzby dane. Sadzba dane je vo výške 1,32 eura/MWh.
Áno, pretože už aj počas skúšobnej prevádzky dochádza k výrobe a spotrebe zelenej elektriny, preto aj táto je predmetom dane.
Nie, v prvý deň výroby zelenej elektriny nemusíte mať k dispozícii rozhodnutie o registrácii platiteľa dane z elektriny. Je však potrebné, aby pred prvou výrobou elektriny bola podaná žiadosť o registráciu. Túto skutočnosť správca dane preverí z evidencie platiteľa dane.
Platiteľ dane je povinný priebežne viesť evidenciu množstva elektriny v megawatthodinách:
a) vyrobeného,
b) odobratého,
c) dodaného, z toho na:
d) použitého na vlastnú spotrebu,
e) použitého na výrobu elektriny a na udržanie spôsobilosti zariadenia na výrobu elektriny a z toho straty v technologicky odôvodnenom množstve, a to aj pri prenose elektriny alebo pri distribúcii elektriny.
V prípade, ak zvažujete investíciu do vlastnej výroby zelenej elektriny a radi by ste získali ďalšie informácie, naši daňoví odborníci vám radi poskytnú poradenstvo v tejto oblasti.