ZÍSKAJTE ZADARMO PRÍSTUP K
Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Budeme Vám posielať novinky z oblastí, ktoré Vás zaujímajú a spracúvať Vaše osobné údaje v súlade s našou Politikou ochrany súkromia and GDPR prehlásením.
Nedarí sa vám prihlásiť na odber? Skúste túto stránku.
Zamestnávateľ chce celoročne poskytnúť minerálnu vodu pre zamestnancov v miestnostiach kancelárií, kde sa vykonávajú rôzne administratívne práce. Môže dať zamestnávateľ v tomto prípade do daňovo uznateľných nákladov nákup minerálnej vody, pričom to uvedie aj v internej smernici že na jeden deň poskytne napríklad jeden liter pre jednu osobu? Alebo sa to považuje nedaňovým výdavkom pri administratívnych prácach? Údajne sa môže pridať do nákladov iba v prípade, že zamestnanci robia rôzne fyzicky namáhavé práce (napríklad pracovníci na stavbe). Ako je to pri odpočte DPH?
Rozumieme, že v predmetnom prípade sa nejedná o nákup minerálnych vôd v rámci poskytovania vhodného nápoja pri zabezpečovaní stravovania. Rovnako chápeme, že v rámci vašich podnikateľských priestorov máte zabezpečený prístup k bežnej pitnej vode z verejnej vodovodnej siete.
Berte prosím na vedomie, že v súlade s §19 ods. 2 písm. c) bod 1 Zákona o dani z príjmov je za daňové výdavky možné považovať výdavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk, ktoré je zamestnávateľ povinný zabezpečiť len v zákonnom stanovených prípadoch, napríklad:
Chceli by sme upozorniť, že v súlade s §6 ods. 3 písm. b) Zákona o BOZP platí, že zamestnávateľ je povinný bezplatne zabezpečovať zamestnancom pitný režim, ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia a poskytovať čistiace, umývacie a dezinfekčné prostriedky potrebné na zabezpečenie telesnej hygieny. Zabezpečovanie pitného režimu je zamestnávateľ povinný upraviť vnútorným predpisom.
Berte prosím však na vedomie, že na zabezpečenie pitného režimu pre zamestnancov zväčša postačuje napr. aj prístup k bežnej pitnej vode z verejnej vodovodnej siete v priestoroch miesta výkonu práce. Ďalej, v súlade s §7 Vyhlášky platí povinnosť zabezpečiť pitnú vodu zamestnávateľom pre zamestnanca napr. pri prekročení prípustných hodnôt mikroklimatických podmienok, poskytnúť nápoje navyše, prostredníctvom ktorých sa dopĺňa strata tekutín a minerálnych nápojom pri práci na vonkajších pracoviskách počas mimoriadne teplých dní (nad 30°C ), resp. pol litra teplého nápoja počas pracovnej zmeny pri dlhodobej práci na vonkajších pracoviskách počas chladných dní (pod 4°C). Berte prosím na vedomie, že takouto pitnou vodou sa rozumie aj voda balená do spotrebiteľského balenia.
Rozumieme, že vo vašom prípade sa jedná o prácu v bežnej „administratíve“, t.j. vyššie uvedené povinnosti sa vás netýkajú a v predmetnom prípade sa nejedná o daňový výdavok. Z toho vyplýva, že vo vami dopytovanom prípade nie je možný odpočet DPH, keďže sa jedná o obstaranie minerálnej vody na osobnú spotrebu vašich zamestnancov.
Daňové poradenstvo pre právnické osoby | Dodržiavanie daňových predpisov | Due diligence a transakčné poradenstvo | Fúzie a akvizície | Transfer pricing | Poradenstvo pri vysielaní zamestnancov | Daň z príjmov fyzických osôb | DPH | Online poradenský portál | Vedenie účtovníctva a reporting | Online účtovný portál | IFRS | Poradenstvo v oblasti účtovníctva | Odborné školenia na mieru