Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Plánujete si založiť spoločnosť na Slovensku? Prinášame vám jednoduchý prehľad o právnych formách podnikania, základnom imaní, vkladoch, registračných povinnostiach či daniach.
Keď neformálne riešenia insolventnosti zlyhajú, respektíve sa ukážu ako nereálne, prichádzajú na rad formálne riešenia, ktorými sú:
konkurzné konanie, (i) ktoré vedie k likvidácii spoločnosti, (ii) pričom sa primárne zameriava na rozdelenie existujúcich prostriedkov spoločnosti medzi jej veriteľov alebo;
reštrukturalizácia, (i) ktorá sa zameriava na záchranu spoločnosti a (ii) vedie k lepšiemu uspokojenie veriteľov ako konkurzné konanie.
Obe konania sa riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, ktoré zabezpečujú transparentnosť a významné pôsobenie súdu. Preto sa môže stať, že spoločnosť, ktorá začala proces reštrukturalizácie, je v úpadku, čo bude následne viesť k začatiu konkurzného konania.
Iné konania, ktoré vedú k likvidácii spoločnosti, sú napríklad:
dobrovoľná likvidácia, ktorú môže iniciovať samotná spoločnosť, avšak jej majetok musí pokryť záväzky spoločnosti;
zánik spoločnosti uplynutím doby, na ktorú bola spoločnosť založená;
zánik spoločnosti rozhodnutím súdu, čo je väčšinou dôsledok stálej nefunkčnosti, napr. spoločnosť nemá registrované sídlo, valné zhromaždenie sa za príslušný kalendárny rok neuskutočnilo, orgány spoločnosti neboli ustanovené za viac ako tri mesiace (avšak pred prijatím rozhodnutia o zrušení spoločnosti urči súd lehotu, ktorá umožni spoločnosti odstrániť dôvody zrušenia);
zánik spoločnosti zlúčením, splynutím alebo rozdelením spoločnosti.
Konkurzné konanie a reštrukturalizácia sú konania týkajúce sa insolventnosti spoločnosti, a teda týmito sa budeme zaoberať detailnejšie v tomto eBooku.
Podanie žiadosti spoločnosťou (ako dlžníkom) alebo veriteľom
V prípade konkurzného konania existujú dva testy platobnej neschopnosti podľa Slovenskej legislatívy:
zároveň platí, že za porušenie povinnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu včas hrozí tímto osobám pokuta vo výške 12 500 EUR.
zároveň platí, že za porušenie povinnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu včas hrozí tímto osobám pokuta vo výške 12 500 EUR.
Ak je spoločnosť platobne neschopná alebo predĺžená, má sa za to, že spoločnosť je v úpadku podľa slovenského práva. Konkurzné konanie by malo byť začaté spoločnosťou (ako dlžníkom), ale môže byť začaté aj na základe návrhu veriteľa.
V prípade, že dlžník nemá podľa posledných piatich účtovných závierok pasíva ani aktíva v hodnote vyššej ako 1 000 000 EUR a sú splnené ďalšie legislatívne požiadavky, môže byť súdom vyhlásený tzv. malý konkurz. Toto konkurzné konanie je rýchlejšie a jednoduchšie ako bežný konkurz.
Povinnosti dlžníka (spoločnosti) a konkurzné konanie
Spoločnosť (ako dlžník) je povinná podať návrh na vyhlásenie konkurzu do 30 dní, od kedy sa dozvedela alebo pri zachovaní odbornej starostlivosti mohla dozvedieť o svojom úpadku. Okrem samotného dlžníka má povinnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu v jeho mene
zároveň platí, že za porušenie povinnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu včas hrozí tímto osobám pokuta vo výške 12 500 EUR.
zároveň platí, že za porušenie povinnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu včas hrozí tímto osobám pokuta vo výške 12 500 EUR.
Ak návrh na vyhlásenie konkurzu podáva spoločnosť (ako dlžník) je povinná pripojiť zoznam majetku, záväzkov, spriaznených osôb a aj poslednú riadnu individuálnu účtovnú závierku spolu s mimoriadnou individuálnou účtovnou závierkou, ak bola vyhotovená neskôr ako posledná riadna individuálna účtovná závierka; ak bola individuálna účtovná závierka predmetom overovania audítorom, k návrhu je povinný pripojiť aj správu audítora.
Právo veriteľa spoločnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu
KKonkurzné konanie môže začať aj veriteľ, ktorý v návrhu (i) označí svoju pohľadávku, s ktorou je dlžník 90 dní po splatnosti a dôvody, podľa ktorých má veriteľ za to, že dlžník je platobne neschopný a (ii) označí ďalšieho veriteľa spoločnosti s pohľadávkou 90 dní po splatnosti.
Veriteľ, ktorý podáva návrh na vyhlásenie konkurzu, má k návrhu pripojiť listiny, ktoré preukazujú jeho pohľadávku a to napríklad:
písomné uznanie spoločnosti (ako dlžníka) s overeným podpisom spoločnosti (ako dlžníka),
vykonateľné rozhodnutie súdu alebo iného orgánu, voči ktorému nie je možné sa odvolať,
potvrdenie audítora, správcu alebo súdneho znalca, že veriteľ účtuje pohľadávky v súlade s účtovnými predpismi.
Veriteľ, ktorý podáva návrh na vyhlásenie konkurzu nie je povinný dokladať svoju pohľadávku vyššie uvedeným spôsobom, a to v prípade, ak veriteľ môže dôvodne predpokladať platobnú neschopnosť jeho dlžníka, alebo ak predpokladá úpadok dlžníka z dôvodu zverejnenia oznámenia v Obchodnom vestníku podľa osobitného predpisu. Platobnú neschopnosť dlžníka možno dôvodne predpokladať, ak dlžník mešká viac ako 90 dní s plnením aspoň dvoch peňažných záväzkov viac ako jednému veriteľovi a bol písomne požiadaný o zaplatenie aspoň jedným veriteľom.
Vo všeobecnosti platí, že ak je návrh na vyhlásenie konkurzu podaný dlžníkom alebo veriteľom musí navrhovateľ (dlžník alebo veriteľ) zároveň zaplatiť preddavok na úhradu odmeny a výdavkov správcu vo výške 1 500 EUR, avšak existujú aj výnimky z tejto povinnosti. Preddavok sa platí na bankový účet súdu. Ak súd odmietne návrh na vyhlásenie konkurzu alebo navrhovateľ vezme návrh späť ešte pred začatím konkurzného konania, bude preddavok vrátený.
V prípade reštrukturalizácie môže byť toto konanie začaté spoločnosťou (ako dlžníkom) alebo jej veriteľom.
Začatie procesu reštrukturalizácie spoločnosťou (ako dlžníka)
Ak je dlžník v úpadku, môže poveriť správcu, aby vypracoval reštrukturalizačný posudok s cieľom zistiť, či sú alebo nie sú splnené kritéria na jeho reštrukturalizáciu, (to ale nevylučuje povinnosť dlžníka podať návrh na vyhlásenie konkurzu včas, ak sú podmienky na konkurz splnené).
Začatie procesu reštrukturalizácie veriteľom
Ak sa jeden alebo viacerí veritelia dohodli s dlžníkom na poskytnutí súčinnosti, môžu poveriť správcu, aby vypracoval reštrukturalizačný posudok.
V oboch prípadoch môže správcaodporučiť reštrukturalizáciu dlžníka, ak dlžník spĺňa zákonné podmienky, ktorými sú napríklad:
dlžník je právnickou osobou,
dlžník vykonáva podnikateľskú činnost;
dlžník je v úpadku,
je primerané očakávať, že aspoň značná časť podnikania by mala byť zachovaná,
je primerané očakávať, že rozsah uspokojenia veriteľov bude väčší ako v prípade konkurzného konania a ďalšie.
Návrh na povolenie reštrukturalizácie musí byť podaný na súde, ktorý má príslušnú právomoc. Návrh na povolenie reštrukturalizácie môže byť podaný dlžníkom alebo veriteľom. Navrhovateľ priloží k návrhu aj posudok správcu a ďalšie prílohy.
Nárok na pohľadávky
Konkurzné a reštrukturalizačné konania začínajú oficiálne rozhodnutím súdu, ktoré je zverejnené v Obchodnom vestníku. Dátum zverejnenia rozhodnutia je zároveň aj dátum, odkedy môžu veritelia prihlasovať svoje pohľadávky voči dlžníkovi.
v prípade konkurzných konaní je lehota na prihlásenie pohľadávok 45 dní. Ak veriteľ doručí svoju prihlášku správcovi neskôr, na prihlášku sa prihliada, avšak veriteľ nemôže vykonávať svoje hlasovacie práva vo veriteľských orgánoch alebo iné práva podľa zákona. Právo na proporčné uspokojenie veriteľa týmto nie je ovplyvnené, avšak môže byť uspokojený len z výťažku zaradeného do rozvrhu zo všeobecnej podstaty, ktorého zámer zostaviť bol oznámený v Obchodnom vestníku po doručení prihlášky. Ak ide o zabezpečenú pohľadávku, tak táto musí byť uplatnená v lehote 45 dní, inak sa na zabezpečovacie právo neprihliada.
v prípade reštrukturalizačných konaní je lehota 30 dní od povolenia reštrukturalizácie. Na neskôr podanú prihlášku sa neprihliada
V oboch prípadoch je podávanie prihlášok bez poplatku. Každú prihlášku správca preskúma. Ak správca zistí, že pohľadávka je sporná (čo do titulu jej existencie alebo vymáhateľnosti), je povinný takéto pohľadávky v rozsahu, v akom sú považované za sporné, poprieť. Veriteľ popretej pohľadávky sa môže brániť podaním žaloby na súd.
Záverečné rozhodnutie (možné alternatívy)
Cieľom konkurzných konaní je likvidácia spoločnosti a rozdelenie jej majetku. Správca by mal majetok dlžníka speňažiť s cieľom uspokojiť veriteľov. Výnosy z predaja majetku by mali byť vyplatené veriteľom, ktorí majú pohľadávky voči dlžníkovi na základe distribučnej schémy, ktorá by mala byť schválená príslušným orgánom v konkurznom konaní, resp. súdom.
Ďalšie rozhodnutia v konkurzných konaniach môžu byť napríklad:
súd odmietne návrh na vyhlásenie konkurzu, ak návrh neobsahuje náležitosti predpokladané zákonom a tento nedostatok nebol odstránený v stanovenej lehote,
súd zastaví konkurzné konanie pre nedostatok majetku, ak zistí, že majetok dlžníka nemá hodnotu ani 6 500 EUR.
V reštrukturalizačných konaniach sa pripravuje reštrukturalizačný plán, ktorý obsahuje dve hlavné sekcie: opisnú časť a záväznú časť. Záväzná časť obsahuje určenie všetkých práv a povinností, ktoré majú účastníkom plánu, vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť.
Reštrukturalizačný plán schvaľujú veritelia na schvaľovacej schôdzi a následne musí byť potvrdený uznesením súdu. Za určitých okolností je možné predložiť reštrukturalizačný plán na potvrdenie súdu, aj keď nebol prijatý schvaľovacou schôdzou.
Súd môže aj zamietnuť plán, napríklad ak
boli podstatným spôsobom porušené ustanovenia zákona o náležitostiach plánu, postupe pri príprave plánu, hlasovaní o pláne alebo iné ustanovenia týkajúce sa plánu, ak to malo nepriaznivý vplyv na niektorého z účastníkov plánu,
prijatie plánu bolo dosiahnuté podvodným konaním alebo poskytnutím osobitných výhod niektorému účastníkovi plánu,
plán nebol prijatý schvaľovacou schôdzou; to neplatí, ak súd nahradil jej súhlas svojím rozhodnutím.
Pravidlá na rozdelenie majetku
Majetok dlžníka, na ktorý bol vyhlásený konkurz, tvorí konkurznú podstatu a člení sa na:
Všeobecnú podstatu a
jednotlivé oddelené podstaty zabezpečených veriteľov.
Veritelia sú potom uspokojení peňažnými prostriedkami získanými z predaja majetku z príslušnej podstaty.
Pohľadávky proti všeobecnej podstate sú uspokojené v nasledujúcom poradí:
náklady na predaj majetku a odmenu správcu,
právo na vrátenie preddavku na úhradu nákladov konkurzu,
náhrada nevyhnutných výdavkov správcu spojených s vedením konkurzného konania,
výživné,
iné.
V reštrukturalizačnom konaní platí, že majetok je rozdelený podľa návrhu v reštrukturalizačnom pláne, ktorý schvaľujú veritelia a následne potvrdí súd. Reštrukturalizačný plán musí poskytnúť nezabezpečeným veriteľom uspokojenie ich pohľadávok aspoň o 20 % vyššie, ako by dosiahli v konkurze.ýške 50% sumy. Táto hodnota však neplatí, ak veriteľ písomne súhlasí s nižšou sumou uspokojenia pohľadávky.
Pokuty
Pokuty za manažment spoločnosti (ako dlžníka)
Spoločnosť ako dlžník je povinná podať návrh na vyhlásenie konkurzu do 30 dní odo dňa, keď sa dozvedela (alebo mohla dozvedieť) o platobnej neschopnosti (predĺžení) pri zachovaní odbornej starostlivosti; táto povinnosť dlžníka sa týka aj štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu dlžníka, likvidátora dlžníka a zákonného zástupcu dlžníka.
Za porušenie povinnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu v lehote, existuje fikcia ustanovená zákonom, že medzi spoločnosťou (dlžníkom) a osobou povinnou podať návrh na vyhlásenie konkurzu v jej mene sa dohaduje zmluvná pokuta v sume 12 500 EUR. Akákoľvek dohoda medzi spoločnosťou a osobou povinnou podať návrh na vyhlásenie konkurzu, ktorá obmedzuje alebo vylučuje nárok na zmluvnú pokutu, je zakázaná.
Zmluvnou pokutou nie je dotknutý nárok na kompenzáciu škody, ktorá prevyšuje zmluvnú pokutu.
Diskvalifikácia na výkon funkcie štatutárneho orgánu
Nepodanie návrhu na vyhlásenie konkurzu včas, môže viesť k diskvalifikácii fyzickej osoby na výkon funkcie člena štatutárneho orgánu alebo dozorného orgánu v obchodnej spoločnosti alebo družstve, a to na dobu určenú v rozhodnutí súdu alebo na tri roky od právoplatnosti rozhodnutia. Následne bude táto osoba zaregistrovaná v registri diskvalifikácií, čo je verejný register vedený okresným súdom Žilina.
Trestné činy
Podľa slovenského trestného zákona existuje niekoľko skutkových podstát trestných činov v súvislosti s platobnou neschopnosťou alebo konkurznými či reštrukturalizačnými konaniami, ako napr.:
Podvodný úpadok
Zavinený úpadok
Poškodzovanie veriteľa
Zvýhodňovanie veriteľa
Marenie konkurzného alebo vyrovnacieho konania
Skreslenie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie
Machinácie v súvislosti s konkurzným a vyrovnacím konaním
Marenie konkurzných a reštrukturalizačných konaní.
Pokuty tretím osobám
Tretie osoby sú povinné spolupracovať podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácií. Spolupráca by mala byť poskytnutá bezodkladne a bez nároku na odmenu. Ak nespolupracuje tak, ako si to vyžaduje zákon, súd môže túto osobu pokutovať až do výšky 3 300 EUR.
Ďalšie aspekty
Právne predpisy:
Zákon č. 7/2005 Z. z., Zákon o konkurze a reštrukturalizácii
Zákon č. 513/1991 Z. z., Obchodný zákonník
Zákon č. 300/2005 Z. z., Trestný zákonník
Zakladanie spoločností na Slovensku v roku 2024
Plánujete si založiť spoločnosť na Slovensku? Prinášame vám jednoduchý prehľad o právnych formách podnikania, základnom imaní, vkladoch, registračných povinnostiach či daniach.
V Accace Slovensko združujeme viac ako 120 odborníkov, ktorých spája spoločné nadšenie pre pokrok, nové technológie a osobný prístup. Z poskytovateľa tradičných služieb sme sa rokmi skúseností posunuli na strategického partnera v poradenstve a outsourcingu – prepájame vaše potreby s našimi riešeniami. Vďaka širokej škále komplexných služieb z oblasti účtovníctva, daní, miezd, HR či práva, nám dôverujú startupy, malé a stredné firmy a globálne korporácie. Sme aktívnymi partnermi startup a fintech komunít. Právne služby poskytuje naša advokátska kancelária Accace Legal. V rámci skupiny Accace združujeme viac ako 800 odborníkov a poskytujeme služby pre približne 2 000 klientov. Nájdete nás v Bratislave, Košiciach a Trenčíne.
O Accace Circle
Celosvetovo pôsobí Accace pod značkou Accace Circle. Ide o biznis komunitu partnerov – profesionálnych poradcov a poskytovateľov BPO služieb s odborným prístupom a medzinárodnými skúsenosťami. S globálnym zastúpením vo viac ako 60 krajinách a tímom s viac ako 7 000 odborníkmi, Accace Circle poskytuje služby viac ako 80 000 klientom, najmä stredným a veľkým medzinárodným spoločnostiam zo zoznamu Fortune 500. Celosvetovo Accace Circle spracováva okolo 800 000 výplatných pások mesačne.
Prihláste sa do nášho mailing listu a získajte zdarma prístup k našim publikáciám, legislatívnym novinkám a pozvánkam na odborné semináre. Odber nášho newslettra môžete kedykoľvek zrušiť. Prečítajte si tiež, ako spracúvame Vaše osobné údaje: Ochrana súkromia | GDPR prehlásenie
Už ste sa prihlásili na odber noviniek? Potvrďte svoju e-mailovú adresu nižšie a PDF od nás nájdete priamo v doručenej pošte.