ZÍSKAJTE ZADARMO PRÍSTUP K
Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Budeme Vám posielať novinky z oblastí, ktoré Vás zaujímajú a spracúvať Vaše osobné údaje v súlade s našou Politikou ochrany súkromia and GDPR prehlásením.
Nedarí sa vám prihlásiť na odber? Skúste túto stránku.
V dôsledku pandémie COVID-19, mnoho cezhraničných pracovníkov nemôže fyzicky vykonávať svoju prácu v krajine svojho zamestnania. Niektorí preto pracujú na diaľku z domu, alebo boli z dôvodu nepriaznivých ekonomických okolností zo svojho zamestnania prepustení.
Aktuálna bezprecedentná situácia vyvoláva veľa daňových otázok ako určiť právo na zdanenie medzi krajinami, ktoré v súčasnosti upravujú pravidlá medzinárodných daňových zmlúv.
V piatok, 3. apríla 2020 vydal Sekretariát OECD ohľadne týchto otázok usmernenie. Nižšie uvádzame stručný prehľad k otázkam, ktorých sa medzinárodné usmernenie týka. Ministerstvo financií SR sa hlási k uvedenému usmerneniu a stotožňuje sa s ním.
Výnimočná a dočasná zmena miesta odkiaľ zamestnanci vykonávajú svoju prácu z dôvodu pandémie COVID-19, ako je napr. práca z domu, by pre zamestnávateľa nemala vytvárať nové stále prevádzkarne, a to jednak z dôvodu, že táto aktivita nemá dostatočný stupeň stálosti, či kontinuity, a tiež preto, že s výnimkou daného zamestnanca, podnik nemá prístup alebo kontrolu nad miestom, kde pracovníci vykonávajú svoju pracovnú činnosťou.
Podobne by ani dočasné uzatváranie zmlúv v domácnosti zamestnancov alebo závislých zástupcov kvôli koronakríze nemalo podmieňovať vznik stálej prevádzkarne podniku.
Dočasné prerušenie prác pri stálej prevádzkarni, ktorá vznikla kvôli stavebnému projektu, nevedie k jej zániku.
V situáciách, kedy medzinárodná daňová zmluva obsahuje rozhraničovacie kritérium pre určenie daňovej rezidencie spoločnosti podľa znenia Modelovej zmluvy OECD z obdobia pred rokom 2017, je práve miesto skutočného vedenia rozhodujúcim kritériom na určenie daňovej rezidencie subjektu s dvojitou rezidenciou na účely daňovej zmluvy. Miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa uskutočňujú kľúčové riadiace a komerčné rozhodnutia potrebné pre fungovanie podnikateľského subjektu ako celku.
Dočasná zmena miesta, kde sa nachádzajú riadiaci zamestnanci podniku je výnimočnou a dočasnou situáciou v dôsledku koronakrízy, a takáto zmena miesta by nemala vyvolať zmenu daňovej rezidencie, ak sa uplatní rozhraničovacie kritérium obsiahnuté v daňovej zmluve.
Ak sa vláda rozhodla zakročiť a poskytnúť pomoc zamestnávateľom pri vyplácaní miezd zamestnancom za účelom udržania pracovných miest počas koronakrízy, tak by sa mal príjem, ktorý zamestnanec dostáva od svojho zamestnávateľa, priradiť na základe Komentára OECD k Článku 15 tomu miestu, kde sa dané zamestnanie obvykle vykonávalo pred pandémiu.
V prípade zamestnancov, ktorí pracujú v jednom štáte, do ktorého dochádzajú z iného štátu, v ktorom majú trvalé bydlisko (cezhraniční pracovníci), by sa mal príjem pripísať štátu, kde daní zamestnanci zvykli pracovať.
V prípade, že by sa osoba stala rezidentnom hostiteľskej krajiny podľa jej vnútroštátnych pravidiel, potom v prípade existencie medzinárodnej daňovej zmluvy by sa táto osoba nestala rezidentom hostiteľskej krajiny pre účely daňovej zmluvy.
Ak osoba je alebo sa stane daňovým rezidentom na základe týchto pravidiel, potom ak je aplikovateľná medzinárodná daňová zmluva, tak by sa táto osoba nemala stať rezidentom predchádzajúcej krajiny pre účely daňovej zmluvy v dôsledku tejto dočasnej dislokácie.
Kríza spôsobená v dôsledku COVID-19 je obdobím veľkých zmien a mimoriadnych okolností, v krátkodobom časovom horizonte preto musia príslušné orgány a daňová správa zvážiť bežný stav na účely posudzovania daňovej rezidencie danej osoby.
Daňové poradenstvo pre právnické osoby | Dodržiavanie daňových predpisov | Due diligence a transakčné poradenstvo | Fúzie a akvizície | Transfer pricing | Poradenstvo pri vysielaní zamestnancov | Daň z príjmov fyzických osôb | DPH | Online poradenský portál | Vedenie účtovníctva a reporting | Online účtovný portál | IFRS | Poradenstvo v oblasti účtovníctva | Odborné školenia na mieru