ZÍSKAJTE ZADARMO PRÍSTUP K
Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Budeme Vám posielať novinky z oblastí, ktoré Vás zaujímajú a spracúvať Vaše osobné údaje v súlade s našou Politikou ochrany súkromia and GDPR prehlásením.
Nedarí sa vám prihlásiť na odber? Skúste túto stránku.
Všetci podnikatelia, ktorých zdaňovacím obdobím je kalendárny rok, majú povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov právnických osôb do piatka 31.3.2017 a v uvedenej lehote majú povinnosť daň aj zaplatiť. Uvedené platí, ak do tohto termínu neoznámia správcovi dane, že daňové priznanie podajú v predĺženej lehote. Aj pri podávaní daňového priznania za rok 2016 je možné posunutie lehoty na podanie daňového priznania; uvedené zároveň znamená posunutie lehoty na platbu splatnej dane. Lehotu na podanie daňového priznania je možné predĺžiť najviac o 3 celé kalendárne mesiace. Ak súčasťou zdaniteľných príjmov podnikateľských subjektov sú aj príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, predmetnú lehotu možno predĺžiť až o šesť celých kalendárnych mesiacov.
Nižšie uvádzame niektoré z dôležitých vecí spojených s prípravou a podaním daňového priznania k dani z príjmov právnických osôb, na ktoré by ste nemali zabudnúť.
Platitelia DPH musia podávať daňové priznanie k dani z príjmov elektronickými prostriedkami. V praxi sa často stáva, že podnikatelia to opomenú a podávajú len DPH priznania a kontrolné výkazy k DPH elektronicky.
Daňové priznanie je povinný podať elektronickými prostriedkami aj neplatiteľ DPH, ak je zastúpený daňovým poradcom, resp. advokátom pri správe daní.
Na daňové priznanie podané prostredníctvom nesprávneho formulára a nesprávnym spôsobom sa neprihliada.
Účtovnú závierku je potrebné podať samostatne, t.j. nemá tvoriť prílohu k daňovému priznaniu k dani z príjmov právnickej osoby.
Podanie musí obsahovať nie len súvahu, výkaz ziskov a strát ale aj poznámky k účtovnej závierke.
Podobne ako pri daňovom priznaní, aj účtovná závierka musí byť podaná elektronicky v prípade platiteľov DPH.
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania. Ak daňovému subjektu nebolo do lehoty na podanie daňového priznania oznámené číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka, povinnosť zaplatiť daň vzniká do 8 dní od doručenia tohto oznámenia zo strany správcu dane.
T.j. v určitých prípadoch majú podnikatelia možnosť uhradiť daň aj po lehote na podanie daňového priznania.
Pri bezhotovostných prevodoch sa za deň platby považuje deň, keď bola platba odpísaná z účtu daňového subjektu. T.j. nie je dôležité, kedy bude pripísaná platba k dobru u správcu dane, ale to, kedy je platba odpísaná z účtu daňovníka.
Pokiaľ Vami vyčíslená daň je nižšia ako suma daňovej licencie (t. j. minimálnej dane), ktorá sa na Vás vzťahuje, máte povinnosť zaplatiť túto minimálnu daň. Uvedené platí i v prípade vykázania daňovej straty. Výška minimálnej dane závisí od určitých podmienok a vo všeobecnosti môže byť od 480 EUR do 2 880 EUR.
Pokiaľ ste začali podnikať v roku 2016 a za tento rok podávate daňové priznanie prvýkrát, daňovú licenciu platiť nemusíte.
V prípade, že výška dane daňového subjektu za rok 2016 prevýši sumu daňovej licencie, ktorá sa naňho vzťahuje, voči tomuto rozdielu si môže započítať daňovú licenciu zaplatenú v minulosti, keď výška vyčíslenej dane bola nižšia ako suma daňovej licencie (t. j. minimálnej dane).
Transakcie uskutočnené medzi závislými osobami musia daňové subjekty v daňovom priznaní vykázať aj v osobitnej časti I, ktorá obsahuje štruktúrovanú tabuľku pre tieto transakcie. V tejto časti sa vykazujú údaje nielen za cezhraničné transakcie so závislými osobami ale aj tuzemské transakcie medzi závislými osobami.
Upozorňujeme, že transakcie medzi závislými osobami musia byť pre daňové účely ocenené v súlade s princípom nezávislého vzťahu, ktorého aplikáciu je potrebné zdokumentovať.
Dokumentačná povinnosť sa týka tuzemských i cezhraničných transakcií medzi závislými osobami. Podrobnejšie informácie nájdete v našom eBooku.
V prípade, že daňový subjekt vykázal v minulosti daňové straty, v roku 2016 si môže od vyčísleného základu dane odpočítať ¼ z daňovej straty za roky 2010-2013, ktorá nebola umorená do 31.12.2013, ďalej ¼ z daňovej straty za rok 2014 a rok 2015.
Dôvodom je, že daňové straty sa umorujú rovnomerne počas štyroch rokov. Daňové straty za skoršie roky už nemožno umorovať.
Pri uplatňovaní daňových výdavkov by sme osobitne chceli pripomenúť, že:
Úroky pripísané bankou z vkladov na bankových účtoch v SR sa do základu dane nezahŕňajú, keďže sa jedná o príjmy, z ktorých je daň vyberaná zrážkou a tým sú daňovo vysporiadané.
Daňové poradenstvo pre právnické osoby | Dodržiavanie daňových predpisov | Due diligence a transakčné poradenstvo | Fúzie a akvizície | Transfer pricing | Poradenstvo pri vysielaní zamestnancov | Daň z príjmov fyzických osôb | DPH | Online poradenský portál | Vedenie účtovníctva a reporting | Online účtovný portál | IFRS | Poradenstvo v oblasti účtovníctva | Odborné školenia na mieru