ZÍSKAJTE ZADARMO PRÍSTUP K
Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Budeme Vám posielať novinky z oblastí, ktoré Vás zaujímajú a spracúvať Vaše osobné údaje v súlade s našou Politikou ochrany súkromia and GDPR prehlásením.
Nedarí sa vám prihlásiť na odber? Skúste túto stránku.
Ako vplýva čistý pracovný kapitál na cash-flow v e-commerce? A čo to vlastné čistý pracovný kapitál znamená? V tomto článku, ktorý vznikol v spolupráci s redakciou TREND, prinášame kľúčové otázky a odpovede.
Je to určite financovanie čistého pracovného kapitálu v situácii keď business rastie resp. ak sa snažili predzásobiť, lebo sa báli výpadkov v dodávateľských reťazcoch. Väčšina lokálnych e-commerce firiem vykazuje pozitívny čistý pracovný kapitál, teda ich pohľadávky a zásoby prevyšujú krátkodobé záväzky. To má za následok, že ak tržby rastú, tak sa zvyšuje aj množstvo peňazí firmy, ktoré zostávajú viazané v zásobách a pohľadávkach. Veľká časť z nich sa snaží tento rast prefinancovať cez krátkodobé cudzie zdroje, hlavne rozličné kontokorentné úvery. To môže byť veľmi rizikové, keď narazia na horné limity úverových možností a potrebujú obmeniť sortiment a sklady majú stále plné starým tovarom, resp. ak business stále rastie.
Paradoxne je to cieľ rastu za každú cenu. Treba si uvedomiť, že rast môže firma dosiahnuť buď lepším spôsobom ako investuje kapitál, alebo tým, že ho jednoducho investuje viac. Problém však je, ak firma vkladá do podnikania stále viac kapitálu, ale pritom prevádzkový zisk po zdanení nerastie rovnakým tempom, je konštantný alebo dokonca klesá. To je znak toho, že firma dosahuje nižšiu návratnosť investovaného kapitálu. Ak táto návratnosť klesne pod hodnotu nákladov na kapitál firmy, zjednodušene povedané toho čo očakávajú vlastníci a veritelia, tak hodnota firmy začne klesať. Paradoxne každé ďalšie utŕžené euro sa premietne do zníženia hodnoty firmy. Vtedy je jednoducho lepšie nerásť, ale o tom je ťažké presvedčiť vlastníkov firmy.
Ďalším problémom je štruktúra nákladov a teda zvyšovanie tzv. fixnej zložky oproti variabilnej. To môže mať negatívny dopad najmä v situácii keď tržby začnú klesať a takáto štruktúru bude viesť k vyššiemu poklesu zisku než je percentuálny pokles tržieb.
Aktuálne ako u každého business modelu je dôležité vedieť merať koľko stojí získanie jedného zákazníka cez rozličné marketingové kanály a Life time value, ktorú mi typický zákazník prinesie do firmy za celý „život“ nášho obchodného vzťahu. Určite platí, že pokiaľ vás získanie jedného zákazníka na marketingových nákladoch stojí viac ako dokážete predajom zarobiť na tomto zákazníkovi, tak je lepšie podnikanie ukončiť, resp. ho kompletne pretransformovať.
Určite pomáha benchmark, teda poznať pomerové ukazovatele stavu zásob napr. k tržbám u ostatných firiem odvetví, resp. na základe analýzy stavu zásob v minulosti.
Sú to finančné prostriedky, ktoré je potrebné permanentne udržiavať v prevádzke, aby bola firma schopná zabezpečiť svoj výrobný resp. dodávateľský cyklus. Rovnako je možné povedať, že sú to finančné prostriedky, ktoré má firma permanentne viazané vo svojich zásobách a pohľadávkach.
Každé odvetvie má iné úrovne hodnoty čistého pracovného kapitálu napr. v pomere k tržbám. Práve preto je dobré poznať určitý benchmark. Ak má firma príliš veľa čistého pracovného kapitálu, tak má jednoducho uviaznuté finančné prostriedky tam, kde nevytvárajú hodnotu. Sú to neefektívne vynaložené prostriedky, ktoré by mohli zarábať, ale opak je pravdou. Napr. v minulosti existovala téza, ktorá hovorila, že firma nemá mať zbytočné prebytky finančných prostriedkov. Pri zvyšujúcich sa úrokových sadzbách na trhoch môžu mať samotné peniaze lepšiu návratnosť, než ich hodnota uviaznutá v zásobách vo výške, ktorá nie je potrebná.
V podstate áno, pokiaľ doba obratu pohľadávok a zásob je dlhšia ako doba obratu záväzkov, tak čistý pracovný kapitál musí byť pozitívny.
Musí reinvestovať, pritom si udržiavať pozitívny voľný cash flow a minimálne požadovanú úroveň stavu zásob mať krytú dlhodobými zdrojmi, pričom len tú sezónnu zložku mať krytú cez krátkodobé zdroje.
Určite áno. Samozrejme ich nemôžeme menovať. Treba si uvedomiť, že firmy sa dostávajú do problémov nie preto, že sú stratové, ale preto, že nie sú schopné splácať svoje záväzky. A to býva veľmi často problém aj nesprávneho riadenia čistého pracovného kapitálu.
Daňové poradenstvo pre právnické osoby | Dodržiavanie daňových predpisov | Due diligence a transakčné poradenstvo | Fúzie a akvizície | Transfer pricing | Poradenstvo pri vysielaní zamestnancov | Daň z príjmov fyzických osôb | DPH | Online poradenský portál | Vedenie účtovníctva a reporting | Online účtovný portál | IFRS | Poradenstvo v oblasti účtovníctva | Odborné školenia na mieru