ZÍSKAJTE ZADARMO PRÍSTUP K
Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Budeme Vám posielať novinky z oblastí, ktoré Vás zaujímajú a spracúvať Vaše osobné údaje v súlade s našou Politikou ochrany súkromia and GDPR prehlásením.
Nedarí sa vám prihlásiť na odber? Skúste túto stránku.
Národná rada SR dňa 19.12.2023 schválila tzv. konsolidačný balíček, v dôsledku ktorého dochádza k niekoľkým významným zmenám aj v oblasti daní a odvodov. Tieto zmeny môžu mať v nejakej miere dopad na väčšinu podnikateľov, či už je to z titulu zvýšenia zdravotných odvodov pre zamestnávateľov, znovuzavedenia daňových licencií alebo zmeny hranice obratu pre mikrodaňovníka a uplatnenie zníženej 15 % sadzby dane.
Rovnako tak dochádza aj k zvýšeniu sadzby dane pri výplate podielov na zisku fyzickým osobám zo 7% na 10%. Práve výber zisku zo spoločnosti formou dividend je stále považovaný za najvýhodnejší s ohľadom na celkové daňovo-odvodové zaťaženie. Táto problematika sa v našich podmienkach nepochybne týka taktiež aj rodinných firiem, resp. rodinných holdingov používaných na účel držby a správy podielov v dcérskych spoločnostiach rodinnej firmy, kde najčastejšiu formu podnikania predstavuje spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť a vyplácanie podielov na zisku formou dividend je bežnou praxou.
Firmy na Slovensku, ktoré budú vyplácať podiely na zisku fyzickým osobám napr. spoločníkom či akcionárom, ktoré sa podieľajú na základnom imaní, sú členmi štatutárneho orgánu alebo sú členmi dozorného orgánu by mali dbať na správne uplatnenie sadzby zrážkovej dane podľa príslušnej lokálnej ako aj medzinárodnej legislatívy. Pozor na to, ak vyplácate dividendy do zahraničia a nie ste schopní preukázať konečného príjemcu, mali by ste uplatniť sadzbu dane až vo výške 35%.
Diskutovaná v tejto súvislosti ani tak nebola vyššia sadzba dane ale najmä to, či táto zmena sadzby dane zo 7% na 10% bude platiť aj retroaktívne, nakoľko podľa pôvodného návrhu sa malo toto zvýšenie vzťahovať na zisky za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr od 1. januára 2023. Napokon táto hrozba retroaktivity bola odstránená a vyššia sadzba dane sa bude aplikovať až na dividendy zo zisku dosiahnutého za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2024.
V prípade spoločností s hospodárskym rokom sa zvýšená sadzba dane prvý krát použije až pri výplate dividend zo zisku za zdaňovacie obdobie hospodárskeho roka, ktoré začalo po 1. januári 2024. To znamená, pri výplate dividend zo zisku za hospodársky rok 2023/2024 sa uplatní ešte pôvodná sadzba dane (7%).
V prípade výplate podielov na likvidačnom zostatku sa zvýšená sadzba dane uplatní, ak obchodná spoločnosť alebo družstvo vstúpi do likvidácie najskôr 1. januára 2024 alebo ak súd rozhodol o zrušení spoločnosti najskôr 1. januára 2024 a pri výplate vyrovnávacieho podielu, ak sa jeho výška určila na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2024.
Daňové poradenstvo pre právnické osoby | Dodržiavanie daňových predpisov | Due diligence a transakčné poradenstvo | Fúzie a akvizície | Transfer pricing | Poradenstvo pri vysielaní zamestnancov | Daň z príjmov fyzických osôb | DPH | Online poradenský portál | Vedenie účtovníctva a reporting | Online účtovný portál | IFRS | Poradenstvo v oblasti účtovníctva | Odborné školenia na mieru