Späť k newsroom
Mailchimp - subscribe form sidebar

Zmeny vo vedení Accace: Interview s bývalým a novou CEO

17 marca 2020
Tento článok je dostupný aj v
anglickom jazyku

Začiatkom roka 2020, odovzdal Jiří Majer pozíciu CEO svojej dlhoročnej kolegyni – Mihaele Pašek-Virlan. Počas uplynulých trinástich rokov, Jiří zmenil Accace z regionálnej firmy na medzinárodnú spoločnosť s viac než 600 zamestnancami.

Časť I: Jiří

Hneď po ukončení štúdia si začal podnikať. Ako si spomínaš na svoje začiatky, ako podnikanie ovplyvnilo tvoj život a akým človekom si sa stal?

Myslím si, že neexistuje lepšia škola, ako začať podnikať od úplnej nuly. Keď sa zamyslím nad minulosťou, bolo to ako urobiť skok do neznáma, nakoľko sme začínali s prázdnymi rukami a vreckami. Dokonca aj dnes si spomínam na tie prvé mesiace a roky, kedy sme museli robiť všetko svojpomocne, vrátane prerábky a zariaďovania našej prvej kancelárie. Jeden deň som bol elektrikár, iný inštalatér, upratovač, obchodník, asistent, účtovník, projektový manažér, daňový poradca, IT-čkar alebo fakturant – každý deň som mal iné zamestnanie! Tieto začiatky mi pomohli prispôsobiť sa a rásť s každou novou prácou. Pochopil som, aké náročné je rozbehnúť vlastnú firmu, a naučil som sa oceniť všetky povolania a ľudí, ktorí ich vykonávajú.

Aké je to byť na pozícii CEO vo vlastnej spoločnosti?

Ak riadite vlastnú firmu, nemáte sa kde skryť. Nikde žiadne rameno, na ktorom by ste sa vyplakali a žiadne zadné dvierka, ktorými by ste mohli uniknúť. Musíte prevziať zodpovednosť a vynájsť sa v zložitých situáciách. Byť CEO je náročné – nie je to len o množstve času, ktorý trávite v práci. Pre mňa bolo najťažšou časťou niesť bremeno konečného rozhodnutia. Počas veľmi náročných období sa mi valilo hlavou nekonečné množstvo otázok: Čo ak klient nezaplatí načas a my nebudeme mať na výplaty? Čo ak sme klientovi zle poradili a on má teraz problémy? Čo ak nové riešenie nebude fungovať? Čo ak nový kolega nie je taký dobrý, ako sme očakávali? Príliš veľa „Čo ak?“. Zistil som ale, že človek môže zvládnuť všetko, ak je zdravý, pozitívny a verí blízkym ľuďom okolo seba – doma aj v práci. A ja mám toľko šťastia, že takýchto ľudí pri sebe mám.

Ako sa vyvíjala filozofia firmy čo sa týka kultúry, manažmentu, rastu, ľudských zdrojov a environmentálnej zodpovednosti? Spomínaš si na nejaké zlomové body?

Jeden z takýchto momentov nastal zopár rokov dozadu. Po niekoľkých rokoch v podnikaní som vyhorel a práca ma prestala baviť. Rozhodol som sa, že si dám na chvíľu prestávku, naberiem energiu a budem pokračovať. Na moje veľké prekvapenie to ale nepomohlo! Uvedomil som si, že dôvod prečo ma už vedenie Accace nenapĺňa, je ten, že v tom nevidím zmysel. V tom období som považoval biznis zodpovedný za mnoho svetových problémov – drancovanie životného prostredia, korupcia, vymývanie mozgov, ignorovanie chudoby a meranie úspechu peniazmi a majetkom. Pýtal som sa sám seba, či chcem stráviť svoj život ako takýto podnikateľ alebo chcem pomáhať tam, kde je to potrebné. Dokonca som uvažoval nad tým, že by som začal od začiatku v úplne inom odbore, ktorý by mi dával väčší zmysel, ako vzdelávanie, či ochrana životného prostredia. Úprimne, vtedy ma od predaja Accace delil len jeden podpis.

Našťastie som si uvedomil jednu dôležitú vec: Ak verím, že podnikanie by malo niesť zodpovednosť za toľko problémov okolo nás, aký je správny krok, ktorý by som mal urobiť? Predať firmu a opustiť tento „špinavý dvorček“ s pekným balíkom peňazí a užívať si? A potom už len hlásať aké je podnikanie zlé, a že potrebuje zmenu? Alebo ostať v biznise a pokúsiť sa ho zmeniť zvnútra. Ako viete, rozhodol som sa pre druhú možnosť. Chcem, aby sa Accace stal podnikom, ktorý je vedený na základe silných hodnôt, a chcem dokázať, že pravým zmyslom podnikania je v skutočnosti urobiť náš svet lepším. Lepším miestom pre ľudí v rámci aj mimo biznis sveta. Dnes mám znova pocit, že som našiel pravý zmysel života, a to ma motivuje každý deň. Verím, že toto k Accace priláka viac ľudí s podobným zmýšľaním.

Aké najťažšie podnikateľské rozhodnutia si musel urobiť za posledné roky?

Jedno také sa objavilo krátko po založení firmy. Po tom, čo sme založili Accace na Slovensku, sme sa rýchlo rozrástli a otvorili sme pobočky v Rumunsku, na Ukrajine, v Českej republike, v Maďarsku a v Poľsku. V tej dobe bola zárukou okamžitého úspechu v našom odvetví:  komunikácia v angličtine a nejaké vedomosti o účtovníctve, daniach a práve. Darilo sa nám veľmi dobre, investori sa hrnuli do strednej a východnej Európy každý deň. Lenže v roku 2008 zasiahla Európu finančná kríza. Prílev investorov sa prakticky zastavil z jedného dňa na druhý. Pýtal som sa sám seba: Čo teraz? Máme nové kancelárie, nových kolegov, ale bez nových klientov sa nám peniaze minú veľmi rýchlo. To bol moment, keď som uvažoval nad zavretím všetkých nových pobočiek a budovaním našej pozície len na Slovensku. Po niekoľkých náročných diskusiách s mojim tímom sme sa rozhodli nevzdať sa. Podnikať v rastúcej ekonomike je jednoduché. Ale vie niekto predpovedať, kedy ekonomika porastie zas? Nie. Mali by sme sa vzdať len preto, že v určitom momente nie sú priaznivé podmienky na podnikanie? Samozrejme, že nie. A tak sme sa rozhodli využiť túto príležitosť a naučiť sa ako podnikať v období, kedy trh stagnuje. Vtedy nám to prišlo ako zábava, a nakoniec to tak aj bolo.

„Chcem, aby sa Accace stala podnikom, ktorý je vedený na základe silných hodnôt. Mojím cieľom je dokázať že pravým zmyslom podnikania je v skutočnosti urobiť náš svet lepším miestom pre ľudí, v rámci aj mimo biznis prostredia.“

Pamätáš si nejaké obdobie, kedy si bol najviac hrdý na svojich kolegov?

Vždy ma poteší, keď vidím svojich kolegov, ako zdieľajú svoje nadšenie a pomáhajú si navzájom, keď vidím ich guráž prevziať iniciatívu a poradiť si v náročných situáciách. A ešte vtedy, keď stretnem spokojného klienta, ktorý ocení našu prácu. Našťastie, takýchto momentov je veľa.

Ak sa pozrieš na svoj biznis dnes, ako ho vnímaš? Kde by si ho rád videl v budúcnosti?

Accace už nie je len môj podnik. Z právneho hľadiska, má spoločnosť viacerých vlastníkov. Ja mám ale pocit, že Accace je podnik všetkých ľudí, ktorí tu pracujú. Bohužiaľ, nie som dobrý v chválení druhých, či dokonca ani samého seba. Ale využil by som túto príležitosť na poďakovanie a povzbudenie tých, ktorí si to zaslúžia. Ak sa pozriem na spoločnosti v našom odvetví, na to kde sú a kde je Accace len za krátkych 13 rokov, som si istý, že sme veci robili dobre, a že v tom budeme i naďalej pokračovať. Rád by som poďakoval všetkým svojim kolegom za energiu a nadšenie, ktoré investovali do Accace! Zároveň, by som rád poďakoval mojej manželke Sylve, ktorá mi pomohla dostať sa cez zložité obdobia, a ktorá stála pri mne v dobrom aj v zlom. To, kde by som Accace rád videl v budúcnosti, je jasne definované v našich strategických cieľoch pre rok 2028: Pomôcť našim klientom uspieť vo viac ako 50 krajinách vďaka nášmu unikátnemu prístupu a vysoko kvalitným službám, a zároveň, byť prvou voľbou ako zamestnávateľ pre talentovaných ľudí v krajinách, v ktorých sa nachádzame.

Uvažoval si niekedy nad tým, že by si pozíciu CEO obsadil niekým mimo Accace?

Nie. Verím, že Accace by malo byť vedené osobou, ktorá vyrastala v spoločnosti. Najdôležitejšou vlastnosťou CEO v takomto dynamickom podnikaní, ako je naše, je chuť meniť veci a odvaha prijať všetky výzvy. Som presvedčený, že som sa rozhodol správne.

Čo najbližšie plánuješ, ostávaš s Accace? Čo by si zaželal Mihaele ako novej CEO?

Moja cesta pokračuje s Accace, ale v inej podobe. Zostávam členom vedenia, ale chcem sa viac sústrediť na projekty, ktoré sú podľa mňa kritické pre náš budúci úspech, ako je umelá inteligencia či open book management. Ako väčšinový vlastník, mojou najdôležitejšou úlohou je uistiť sa, že napredujeme vo svojom poslaní pomáhať klientom, kolegom a partnerom pri dosahovaní ich cieľov, a zároveň zanechávame pozitívnu stopu vo svete.

S Mihaelou úzko spolupracujem už niekoľko rokov, takže som si istý, že povedie Accace správnym smerom. Aby v tom uspela, potrebuje dôležité vlastnosti, ktoré som už spomenul: optimizmus, pevné zdravie, dobrých kolegov a rodinu okolo seba.

Časť II: Mihaela

Povedz nám niečo o sebe a o tvojej histórii v Accace.

Zastupovala som viaceré pozície už od samého začiatku, a úprimne, všetky som si užívala. Verím, že možnosti experimentovania sú to, čo ma stále motivuje. Pôvodným povolaním som právnička, v dôsledku čoho som pravdepodobne ovplyvnená liberálnymi myšlienkami a nápadmi, a mám tak neustálu potrebu hľadať nové výzvy. Zvládla som ich už veľa, od zostavenia právneho tímu pobočky v Rumunsku, až po pomoc s nastavovaním našich medzinárodných operácií. A takisto, v Accace som našla svoju spriaznenú dušu, svojho životného partnera, takže sa vo firme tak trochu staráme o udržanie rodinnej atmosféry.

Teraz, keď už vieme, čo Accace znamená pre Jiřího, mohla by si priblížiť, čo znamená pre teba?

Accace je miestom, kam chceme prizvať našich kolegov, klientov a obchodných partnerov, a vytvoriť tak komunitu, v ktorej je možné rozvíjať sa ako profesionál a jednotlivec. Dôležitá je možnosť experimentovať a hľadať nové cesty ako robiť biznis v našom odvetví. Náš spôsob, akým poskytujeme kvalitné a inovatívne služby klientom, a zároveň chápeme potrebu našej sebarealizácie, slobody a flexibility vo všetkom čo robíme.

Aké sú najväčšie výzvy v podnikaní, ktorým podľa teba čelíme?

Technológie a globalizácia menia životy každého z nás a náš biznis je a bude tiež ovplyvnený týmito zmenami. Najväčšou výzvou, ktorú vnímam, je rozumné zavádzanie a použitie technológií, ktorá musí zohľadniť dopad na ľudí a prírodu. Vzhľadom na aktuálnu environmentálnu a politickú klímu, sú v súčasnosti jasné príznaky, že opäť dôjde k spomaleniu svetovej ekonomiky.

„Jednoducho si len rada kladiem otázky, ako môžeme robiť určité veci inak a lepšie, tak aby sme objavovali nové cesty. Spolu s kolegami sa posnažíme navigovať našu cestu smerom k týmto zmenám, aj s cieľom uchovania kultúry Accace, ktorú všetci máme radi.„

Ľudia v tvojom okolí od teba často počujú, že práca musí byť aj zábavou. Ako to možno dosiahnuť v tak dynamickom podnikaní a vo firme, ktorá sa snaží o nepretržitý rast?

Pre osobu, ktorá sa neusmieva veľmi často, výrok „práca má byť zábavou“ vyznieva celkom vtipne. Vidím to ale pomerne jasne: robme to, čo nám prináša radosť, hrdosť a naplnenie, a zábava príde. Musíme však vykročiť zo svojej komfortnej zóny! Ak človeka nebaví jeho práca, nemôže byť preňho ani zábavou. Mnoho radosti a zábavy, ktorú prežívam pochádza od úžasných ľudí, ktorých mám okolo seba.

Kľúčom k nášmu rastu je podľa mňa pripravenosť experimentovať s novými spôsobmi, ktorými môžeme realizovať naše služby. V konečnom dôsledku nesmieme zabudnúť, že sme tu práve preto, aby sme zmenili svet outsourcingu a poradenských služieb.

Tvoji kolegovia často hovoria, že im dávaš inú perspektívu a nový pohľad na vec. Budeš si tento prístup udržiavať aj ako nová CEO? Dajú sa očakávať nejaké veľké zmeny?

Veľké zmeny prinesú nové technológie, vývoj životného prostredia a ekonomiky, nie ja. Jednoducho si len rada kladiem otázky, ako môžeme robiť určité veci inak a lepšie, tak aby sme objavovali nové cesty. Spolu s kolegami sa posnažíme navigovať našu cestu smerom k týmto zmenám, aj s cieľom uchovania kultúry Accace, ktorú všetci máme radi.

Čo považuješ za kľúč k úspechu Accace?

Máme viac ako 600 „kľúčov k úspechu Accace“ a každý z našich kolegov reprezentuje jeden z nich. Okrem toho, vždy meníme seba samých, a tak sa firma vyvíja spolu s našimi ľuďmi a klientami, pričom stále staviame na tých istých silných hodnotách aké mala firma od samého začiatku.

O pár rokov by som rada videla nie jednu, ale tisíc verzií Accace, každú vedenú odhodlaným vizionárom, ktorý chce zmeniť malú časť svojho sveta k lepšiemu.

[Pop-up][MC] Zmeny v DPH a ich vplyv na e-commerce SK | eBook
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram