Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v poradni
Momentálne som na rodičovskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok. Zaujíma ma obchodovanie na platforme, ktorá sa zaoberá aj forexovými obchodmi, komoditami a kryptomenami. Ako laik môžem v rámci tejto platformy kopírovať obchodovanie iných obchodníkov a byť tak zisková. Ako zdaním výnosy zo skopírovaných obchodov, keď sa nedá presne identifikovať z ktorého konkrétneho obchodu resp. transakcie mi vznikol zisk? Je potrebné zdaňovať výnos z obchodovania s kryptomenami, keďže ide o virtuálnu menu, ktorá nepatrí nikomu?
Odpovedá Peter Pašek, Managing Director & Partner, Accace Slovakia
Zdanenia bitcoinov resp. kryptomien je na Slovensku dosť nejasná problematika. Preto považujte nasledovné informácie skôr za môj osobný názor.
Vlastnosti kryptomien
Vychádzam z predpokladu, že bitcoin resp. iné kryptomeny nespĺňajú atribúty meny v právnom zmysle, keďže ich platnosť na určitom území nie je mocensky ustanovená a právny poriadok neupravuje ich obeh ani ochranu. Myslím si teda, že ich nie je možne označovať za menu. Z tohto dôvodu sa aj ustálilo používanie označenia ako „virtuála mena“ resp. „platidlo“.
Bitcoiny a iné elektronické platidlá je rovnako potrebné odlišovať od elektronických peňazí a to z dôvodu, že predpisy definujú elektronické peniaze ako „peňažnú hodnotu uchovávanú elektronicky vrátané magnetického záznamu, predstavujúcu záväzok vydavateľa vystavený pri prijatí peňazí na účel vykonávania platobných transakcií. Elektronické peniaze sú pritom prijímané aj inými fyzickými alebo právnickými osobami, než je vydavateľ elektronických peňazí.
Podľa ECB, aj keď bitcoiny resp. iné kryptomeny spĺňajú niektoré prvky tejto definície, elektronické peniaze sú aj v elektronickej podobe vždy vyjadrené v mene príslušného štátu, čo neplatí napr. pre bitcoiny, keďže tie sa vyjadrujú len vo forme bitcoinov.
Okrem toho bitcoiny nemajú ani povahu finančného nástroja, keďže Zákon o cenných papieroch a investičných službách taxatívne vymenúva všetky finančné nástroje pričom napr. bitcoiny nie je možné subsumovať pod žiaden uvedený finančný nástroj a to ani v prípade použitia extenzívneho výkladu. Vo svete sa napr. bitcoiny považujú za určitú formu investície podobnej zlatu, striebru atď..
Berúc do úvahy vyššie uvedené v prípade predaja bitcoinov je možné považovať za moment vzniku príjmu až moment kedy osoba získa peniaze s tzv. núteným obehom, napr. teda meny ako EUR, USD, CZK atď..
Explicitne neuvedený ostatný príjem
Zaoberali sme sa aj otázkou či je príjem z predaja bitcoinov možné považovať za oslobodený od dane v súlade s §9 ods.1 písm. c) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“). Predmetné ustanovenie oslobodzuje od dane príjem z predaja hnuteľných vecí, ktoré daňovník nemá zahrnuté do obchodného majetku.
Upozorňujem, že slovenská právna úprava neupravuje pojem „vec“. Občiansky zákonník z roku 1950 sa definíciou „veci“ zaoberal, pričom ju v právnom zmysle slova definoval ako ovládateľný hmotný predmet a prírodnú silu, ktoré slúžia ľudskej potrebe. Mám preto zato, že napr. v prípade bitcoinov sa v žiadnom prípade nemôže hovoriť o ovládateľnom hmotnom predmete, keďže jeho povaha je nehmotná. Zastávam teda názor, že príjem z predaja bitcoinov nie je možné od dane oslobodiť.
Berúc do úvahy vyššie uvedené sa domnievam, že príjem z predaja bitcoinov je možné považovať za tzv. explicitne neuvedený ostatný príjem v súlade s §8 ZDP. Rozumiem, že v prípade dosiahnutia príjmu z predaja bitcoinov vyjadreného v eurách, je možné za výdavok v súlade s §8 ods. 2 ZDP považovať výdavok na jeho dosiahnutie, t.j. jeho kúpu v mene eur. Rovnako zastávam názor, že z predmetnej činnosti nie je možné dosiahnuť stratu.
Derivátové operácie
Čo sa týka vášho „kopírovania“ obchodov iných obchodníkov, tak sa bude s veľkou pravdepodobnosťou jednať o nejakú formu derivátu. Samozrejme je potrebné preveriť podstatu každého nástroja s ktorým obchodujete. V prípade, že by sa skutočne jednalo o derivát, berte prosím na vedomie, že príjmy z takto vykonávanej činnosti sa zaraďujú medzi ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. k) ZDP.
Rovnako platí, že v súlade s § 8 ods. 2 ZDP sa do základu dane zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené z jednotlivým druhom príjmu uvedeným v § 8 ods. 1 ZDP vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada. Taktiež berte na vedomie, že v súlade s § 8 ods. 11 ZDP sa pri príjmoch dosiahnutých z derivátových operácií za výdavky považujú poplatky a iné podobné platby súvisiace s realizáciou derivátových operácií a výdavky súvisiace s vysporiadaním týchto derivátových operácií.
Vyčíslenie základu dane
V súlade s vyššie uvedeným si pri vyčíslení základu dane z príjmov z derivátových operácií spočítate na jednej strane príjmy z derivátových operácií za príslušné zdaňovacie obdobie, na druhej strane výdavky, pričom ak by boli výdavky vyššie ako príjmy, na rozdiel sa neprihliada.
Berte prosím na vedomie, že z pohľadu zdanenia príjmov z derivátových operácií nie je rozhodujúce, či sú vaše finančné prostriedky uložené na obchodnom účte u brokera, alebo sú tieto finančné prostriedky prevedené na váš osobný účet. Uvedené platí v prípade, ak sú v súlade s konkrétnymi obchodnými podmienkami na obchodnom účte u brokera uložené finančné prostriedky daňovníka.
Podľa informácií FR SR za príjem z derivátových operácií je možné považovať len príjem z uzatvorených pozícií. Len v prípade, ak by ste v súlade s obchodnými podmienkami mali právo disponovať s finančnými prostriedkami v rámci otvorených pozícií, išlo by o váš zdaniteľný príjem z derivátových operácií.
Kontakt
Peter Pašek
Managing Director a Partner
Email: peter.pasek@accace.com
Tel: +421 2 325 53 000