![]() |
Download PDF |
Radi by sme Vás upozornili na novelu zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v znení neskorších predpisov, ktorá vstúpila do platnosti 1. augusta 2014.
Prinášame Vám prehľad vybraných najvýznamnejších zmien z pohľadu zamestnávateľa.
Novela bola prijatá za účelom, aby sme naplnili požiadavky Európskej komisie uvedené v stanovisku, ktoré poukázalo na to, že súčasná slovenská legislatíva je v nesúlade so Smernicou 89/391/EHS o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a zdravia pracovníkov pri práci v časti týkajúcej sa zabezpečenia pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov.
Podľa znenia zákona platného do 31. júla 2014 bol zamestnávateľ povinný zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu len pre zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce zaradené do kategórie 3 a 4. Stanovisko Európskej komisie upriamilo pozornosť na to, že podľa vyššie uvedenej Smernice, je zamestnávateľ povinný chrániť zdravie všetkých zamestnancov bez ohľadu na kategóriu práce a rizika pre zdravie.
Najvýznamnejšie zmeny z pohľadu zamestnávateľa
Novela upravila povinnosti zamestnávateľa týkajúce sa ochrany zdravia pri práci súvisiace so zabezpečením zdravotného dohľadu pre všetkých zamestnancov prostredníctvom pracovnej zdravotnej služby, to znamená, že aj pre zamestnancov 1. a 2. rizikovej kategórie, u ktorých bola pracovná zdravotná služba v minulosti zrušená.
Do 1. pracovnej kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých nie je žiadne riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom pracovného prostredia, respektíve vykonávanej práce. Do 2. kategórie patria práce, pri ktorých nie je predpoklad poškodenia zdravia a kde jednotlivé faktory pracovného prostredia neprekračujú limity ustanovené predpismi.
Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva zamestnancov zaradených do 1. alebo 2. kategórie, je povinný zabezpečiť pre svojich zamestnancov zdravotný dohľad najneskôr do 31. decembra 2014.
Formy zabezpečenia pracovnej zdravotnej služby
Formy zabezpečenia pracovnej zdravotnej služby sú flexibilnejšie a podľa miery rizika (kategórie prác) sa môže zamestnávateľ rozhodnúť pre jej zabezpečenie buď (i) pomocou vlastných zamestnancov alebo (ii) formou dodávateľských služieb.
i. Na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby je zamestnávateľ povinný mať dostatočný počet vlastných zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do 1. alebo 2. kategórie, a to lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore, verejného zdravotníka, bezpečnostného technika alebo autorizovaného bezpečnostného technika, alebo minimálny tím pracovnej zdravotnej služby. Zamestnávateľ je zároveň v prípade potreby povinný zabezpečiť ambulanciu na výkon lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a vedenie dokumentácie o vykonávaní jednotlivých odborných činností.
ii. Ak zamestnávateľ nemá vlastných zamestnancov na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby je povinný zmluvne zabezpečiť jej vykonávanie dodávateľským spôsobom s:
a) fyzickou osobou – podnikateľom alebo právnickou osobou, ktorej úrad verejného zdravotníctva vydal oprávnenie na pracovnúzdravotnú službu pre zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej až štvrtej kategórie
b) fyzickou osobou – podnikateľom alebo právnickou osobou, ktorá je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, poskytujúcim zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia, pracovné lekárstvo, preventívne pracovné lekárstvo a toxikológia, služby zdravia pri práci alebo v špecializačnom odbore verejné zdravotníctvo, pre zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej alebo druhej kategórie
c) fyzickou osobou – podnikateľom, ktorá je verejným zdravotníkom, alebo právnickou osobou, ktorá má živnostenské oprávnenie podľa osobitného predpisu na vykonávanie dohľadu nad pracovnými podmienkami, pre zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej alebo druhej kategórie
d) fyzickou osobou – podnikateľom, ktorá je bezpečnostným technikom alebo autorizovaným bezpečnostným technikom, ktorá je oprávnená na výkon bezpečnostnotechnickej služby na výkon niektorých činností pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej alebo druhej kategórie.
Pre zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce (teda sú zaradení do 3. a 4. kategórie), musí pracovnú zdravotnú službu v plnom rozsahu vykonávať výlučne tím pracovnej zdravotnej služby, tak ako tomu bolo doteraz. Po novom tvorí tím pracovnej zdravotnej služby iba lekár a verejný zdravotník, t.j. už nie je potrebné, aby súčasťou tímu bola aj zdravotná sestra.
Povinné lekárske prehliadky
Povinnosť lekárskych prehliadok vo vzťahu k prácam spadajúcim do prvých dvoch rizikových kategórií je aj naďalej upravená osobitými právnymi predpismi (napr. vodiči – povinnosť prehliadok stanovuje zákon o cestnej premávke, zamestnanci SBS – zákon o súkromnej bezpečnosti apod.). Novelizované znenie zákona sa preto povinných preventívnych prehliadok v 1. a 2. kategórii nedotkne.
Povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť a zaplatiť preventívnu lekársku prehliadku zamestnanca spadá najmä na rizikové práce (t.j. 3. a 4. kategória), kde lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci budú môcť vykonávať len zdravotnícki pracovníci, t.j. tak ako doteraz.
Nová povinnosť pri nadmernej záťaži teplom a chladom
Po novom budú mať zamestnávateľa novú povinnosť pri nadmernej záťaži teplom a chladom pri práci zamestnancov.
Zamestnávateľ je povinný upraviť zabezpečenie dodatočných opatrení pri nadmernej záťaži teplom a chladom pri práci vnútorným predpisom, a to po dohode so zástupcom zamestnancov.
Ochrana zdravia pred fyzickou záťažou
Novela ukladá zamestnávateľovi povinnosť vykonať nasledujúce úkony v oblasti ochrany zdravia pred fyzickou záťažou:
-
- zabezpečiť posúdenie fyzickej záťaže pri práci
- usporiadať a vybaviť pracoviská a miesta výkonu práce v súlade s ergonomickými zásadami a požiadavkami fyziológie práce
- dodržiavať najvyššie prípustné hodnoty celkovej a lokálnej fyzickej záťaže zamestnancov
- dodržiavať limitné hodnoty vynakladaných svalových síl a frekvencie pohybov
- dodržiavať smerné hmotnostné hodnoty pri manipulácii s bremenami a ďalšie minimálne bezpečnostné a zdravotné požiadavky pri ručnej manipulácii s bremenami
- zabezpečiť technické, organizačné a iné opatrenia, ktoré vylúčia alebo znížia na najnižšiu možnú a dosiahnuteľnú mieru zvýšenú fyzickú záťaž pri práci
V prípade, ak výsledky posúdenia preukážu zvýšenú fyzickú záťaž zamestnancov, zamestnávateľ je povinný vypracovať prevádzkový poriadok a predložiť ho na schválenie príslušnému orgánu verejného zdravotníctva.
Kontakt: Erika Bodáková Senior Associate +421 2 325 53 000 erika.bodakova@accace.com