Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v poradni
S manželkou sme kúpili vo februári 2016 ako fyzické osoby dve parcely ornej pôdy vo výmerách 1315m2 a 1450m2 do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Neskôr v roku 2016 prebehli pozemkové úpravy, na základe čoho sme dostali Register nového stavu – Výpis z rozdeľovacieho plánu, kde je uvedené číslo novej parcely (stále orná pôda), s výmerou 2710m2, čo je o 55m2 menej ako súčet pôvodných parciel. Na tomto Výpise je uvedená hodnota novej parcely v eurách, pričom táto hodnota je menej ako desatina trhovej ceny, ktorú sme platili pôvodnému vlastníkovi. Nadobudnutú parcelu by sme chceli v roku 2017 predať za aktuálnu trhovú cenu, ktorá je vyššia ako cena, za ktorú sme kúpili dve parcely pred pozemkovými úpravami. Vzniká nám daňová povinnosť, keď predávame iný pozemok ako sme reálne kupovali? Ak áno, ako vypočítame sumu príjmu z ktorej máme platiť daň? Je to nová trhová cena v roku 2017 mínus trhová cena v roku 2016, alebo je to nová trhová cena v roku 2017 mínus hodnota parcely, ktorá je uvedená na Výpise z rozdeľovacieho plánu?
Odpovedá Peter Pašek, Managing Director & Partner, Accace Slovakia
Vo tomto prípade je v prvom rade potrebné preveriť kedy nastal moment nadobudnutia a teda aj spôsob nadobudnutia predmetného pozemku. Berte prosím na vedomie, že v súlade s §3 ods. 1 Katastrálneho zákona (ďalej len „Zákon“) sa pozemkom rozumie časť zemského povrchu oddelená od susedných častí hranicou územnej správnej jednotky, katastrálneho územia, zastavaného územia obce, hranicou vymedzenou právom k nehnuteľnosti, hranicou držby alebo hranicou druhu pozemku, alebo rozhraním spôsobu využívania pozemku. V súlade s §3 ods. 3 Zákona sa parcelou rozumie geometrické určenie a polohové určenie a zobrazenie pozemku v katastrálnej mape, v mape určeného operátu alebo v geometrickom pláne s vyznačením jej parcelného čísla.
Aký je rozdiel medzi pozemkom a parcelou
V súvislosti v Vašou otázkou považujeme za vhodné poukázať aj na rozsudok Najvyššieho správneho soudu ČR 2 Afs 70/2007 – 55, ktorý sa zaoberal veľmi podobnou situáciou, konkrétnejšie či rozdelením pozemku dochádza k novému nadobudnutiu „pozemkov“ alebo nie. Ďalej sa zaoberal práve aj otázkou rozdielu medzi pozemkom a parcelou ako takou. Predmetná právna úprava je v ČR obdobná tej slovenskej.
Podľa názoru súdu, ak je predmetom právnych vzťahov pozemok ako časť zemského povrchu, nemôže byť rozhodujúce, akým spôsobom je evidovaný v katastri nehnuteľností. V rozsudku sa ďalej uvádza, že aj keď dôjde k rozdeleniu pôvodného predmetu vlastníctva, teda pozemku na jeho časti, ktoré sú označené parcelnými číslami a sú geometricky určené, stále sa jedná o tú istú časť zemského povrchu. Pri rozdelení pozemku na jeho časti nedochádza k nadobudnutiu vlastníckeho práva, iba jeho časti sa označili inými individuálnymi znakmi. To znamená, že aj vo vašom prípade pridelením nového parcelného čísla ide stále o tú istú časť zemského povrchu, napriek tomu, že bola pôvodne uvedená prostredníctvom dvoch parcelných čísiel. Z toho vychádza, že momentom nadobudnutia predmetného pozemku sa stále rozumie jeho kúpa, teda aj za výdavok pri jeho predaji by sa mala považovať vaša pôvodná kúpna cena.
Kontakt:
Peter Pašek
Managing Director a Partner
Peter.Pasek@accace.com