Lehota na podanie daňového priznania k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2017 je do 31. marca 2018, avšak keďže tento deň pripadne na sobotu, posledným dňom lehoty na podanie daňového priznania je 3.4.2018. Aktuálne tlačivá platné od 1.1.2018 nájdete na webovej stránke FR SR. Prinášame Vám užitočné typy, ktoré pre Vás pripravili naši daňoví odborníci.
Paušálne výdavky
Paušálne výdavky sú vhodné pre tých podnikateľov, ktorí nie sú schopní generovať dostatočnú výšku preukázateľných daňových výdavkov.
Od roku 2017 platí zvýšenie limitu pre uplatnenie paušálnych výdavkov aj pri príjmoch z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti na 60%, čo predstavuje 20% nárast oproti pôvodným 40%, z dosiahnutých zdaniteľných príjmov.
Tak isto stúpol ročný limit sumy paušálnych výdavkov z 5 040 EUR až na 20 000 EUR.
Avšak, paušálne výdavky si môže uplatniť len taký daňovník, ktorý nie je platiteľom DPH, resp. ktorý ním je, avšak len časť zdaňovacieho obdobia. Treba si dať pozor na to, že po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania už nie je možné uskutočniť zmenu skutočných výdavkov na paušálne alebo opačne.
Daňová evidencia
Daňovníci, ktorí majú príjem z:
- podnikania,
- inej SZČ,
- prenájmu a z použitia diela,
- alebo umeleckého výkonu,
si môžu za účelom uplatňovania preukázateľných výdavkov k dosahovaným zdaniteľným príjmom viesť účtovníctvo resp. daňovú evidenciu.
V tejto súvislosti treba upozorniť, že predmetná forma nemá dopad na výšku uplatniteľných daňových výdavkov. Výhodou daňovej evidencie je absencia rizika vyrubenia pokuty za nesprávne vedenie účtovníctvo, resp. zostavenia účtovnej závierky.
Stravovanie ako daňový výdavok
Daňovníci s príjmami z podnikania resp. z inej samostatne zárobkovej činnosti si môžu znížiť základ dane o tzv. stravné vo výške 4,50 EUR za každý odpracovaný deň. A tood podmienkou, že daňovníkom súčasne nevzniká nárok na stravovanie podľa Zákona o cestovných náhradách z dôvodu výkonu činnosti mimo miesta ich pravidelného výkonu činnosti. Zároveň musia spĺňať podmienku, že okrem podnikania alebo inej samostatne zárobkovej činnosti nevykonávajú závislú činnosť, v súvislosti s výkonom ktorej im vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce alebo nárok na stravné zamestnanca pri pracovnej ceste podľa Zákona o cestovných náhradách.
Výdavky na stravné musia byť preukázateľné, teda musia byť vždy podložené dokladom, ktorým môže byť napríklad:
- doklad o nákupe teplého hlavného jedla z reštaurácie,
- doklad o nákupe stravných lístkov alebo stravovacích poukážok.
Upozorňujeme, že nie je povolené paušálne uplatnenie výdavkov a tiež si treba dať pozor na spätné uplatňovanie výdavkov, ako je napr. nákup stravovacích poukážok raz za rok na konci roka.
Dôležité je zabezpečenie i dôkazných prostriedkov skutočne odpracovaných dní, na ktoré si daňovník uplatňuje výdavok na stravovanie.
Základná sadzba náhrady u vlastných vozidiel
Často sa daňovníci s príjmami z podnikania resp. z inej samostatne zárobkovej činnosti mylne domnievajú, že v prípade ak na cestovanie využívajú vlastné osobné motorové vozidlá, môžu si vždy uplatniť základnú sadzbu náhrady za každý kilometer jazdy.
Avšak, v prípade ak aj nie je motorové vozidlo u daňovníka zahrnuté do obchodného majetku, ale v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach už niekedy bolo zahrnuté do obchodného majetku, si daňovník môže za daňový výdavok uplatniť iba náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, resp. 50% paušálne výdavky z nakúpených pohonných látok.
Kontakt
Peter Pašek
Managing Director a Partner
Email: Peter.Pasek@accace.com
Tel: +421 2 325 53 000