![]() |
Download PDF |
Od 1. marca 2015 vstúpi do účinnosti novela Zákonníka práce. Jednou z najvýznamnejších zmien, ktoré priniesla novela, je ustanovenie o dočasnom pridelení zamestnanca.
Definícia základných pojmov
Užívateľský zamestnávateľ – na účely tohto zákona sa ako užívateľský zamestnávateľ rozumie právnická alebo fyzická osoba, ku ktorej zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania podľa osobitného predpisu dočasne pridelí na výkon práce zamestnanca v pracovnom pomere.
Zamestnávateľ – pod týmto pojmom sarozumie zamestnávateľ, s ktorým má zamestnanec uzatvorenú pracovnú zmluvu.
Dočasne pridelený zamestnanec – rozumie sa zamestnanec, ktorý je dočasne pridelený k užívateľskému zamestnávateľovi.
Dočasné pridelenie
Ak zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania nepreukáže inak, dočasným pridelením je aj výkon práce zamestnancom, prostredníctvom ktorého zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania vykonáva činnosť pre PO alebo FO, ak:
- PO alebo FO ukladá zamestnancovi pracovné úlohy, organizuje, riadi a kontroluje jeho prácu a dáva mu na tento účel pokyny
- táto činnosť sa vykonáva prevažne v priestoroch PO alebo FO a prevažne jej pracovnými prostriedkami alebo táto činnosť sa prevažne vykonáva na zariadeniach PO alebo FO
- ide o činnosť, ktorú má PO alebo FO ako predmet svojej činnosti zapísanú v príslušnom registri.
Pracovné cesty dočasne prideleného zamestnanca
Po novom bude môcť vyslať zamestnanca na pracovnú cestu iba užívateľský zamestnávateľ. Za pravidelné pracovisko zamestnanca vyslaného na pracovnú cestu počas dočasného pridelenia bude považované miesto jeho výkonu práce počas dočasného pridelenia.
Cieľom novely je snaha obmedziť obchádzanie zákona, kedy sa veľká časť mzdy zamestnanca vyplácala cez cestovné náhrady.
Dočasné pridelenie zamestnanca nebude možné v týchto prípadoch:
- ak by mal zamestnanec vykonávať práce, ktoré príslušný orgán verejného zdravotníctva zaradil do 4. kategórie podľa osobitného predpisu
- ak bude chcieť dočasne prideliť zamestnanca užívateľský zamestnávateľ k inému užívateľskému zamestnávateľovi
Podmienky dočasného pridelenia
Dočasné pridelenie sa dohaduje vždy na dobu určitú, okrem prípadu keď je dočasné pridelenie dohodnuté na obdobie zastupovania zamestnanca počas:
- materskej dovolenky
- rodičovskej dovolenky
- dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú alebo rodičovskú dovolenku
- dočasnej pracovnej neschopnosti
- dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie
Dočasné pridelenie dohodnuté pred 1. marcom 2015 sa skončí najneskôr 28. februára 2017.
Dĺžka dočasného pridelenia
Dočasné pridelenie možno dohodnúť najdlhšie na 24 mesiacov. V rámci tohto obdobia sa môže dočasné pridelenie predĺžiť maximálne 4 krát. Toto platí aj v prípade:
- ak je zamestnanec dočasne pridelený rôznymi zamestnávateľmi k tomu istému užívateľskému zamestnávateľovi
- ak medzi jednotlivými predĺženiami nie je obdobie aspoň 6 mesiacov, obdobie sa skracuje na 4 mesiace v prípade vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci 8 mesiacov v kalendárnom roku, prípade pri vykonávaní prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú 8 mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca)
Toto pravidlo neplatí v prípade dočasného zastupovania zamestnanca (ako pri dobe určitej).
Automatický vznik pracovného pomeru
Ak dočasné pridelenie poruší podmienky o dobe určitej, alebo možnosť 4-krát predĺžiť pracovný pomer, zamestnanec sa automaticky stane zamestnancom užívateľského zamestnávateľa na neurčitý čas.
Táto zmena sa netýka dočasného pridelenia z dôvodu zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie.
Nový zamestnávateľ má povinnosť informovať zamestnanca o tejto zmene najneskôr do 5 pracovných dní.
Podmienky, ktoré sa štandardne stanovujú v pracovnej zmluve, by sa mali určiť na základe dohody o dočasnom pridelení, alebo pracovnou zmluvou uzatvorenou s pôvodným zamestnávateľom a zamestnancom
Takýto pracovný pomer bude uzatvorený na dobu neurčitú.
Rovnosť mzdy
Zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania sú povinní poskytnúť zamestnancovi mzdu rovnako priaznivú ako patrí porovnateľnému zamestnancovi užívateľského zamestnávateľa.
Ak táto povinnosť nie je splnená, užívateľský zamestnávateľ je povinný najneskôr do 15 kalendárnych dní od výplatného termínu rozdiel v mzde zamestnancovi vyplatiť.
Zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania sú povinní poskytnúť súčinnosť užívateľskému zamestnávateľovi a bezodkladne poskytnúť údaje, ktoré sú potrebné na to, aby užívateľský zamestnávateľ mohol skontrolovať, či zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania dodržiava vyššie uvedené povinnosti.
Evidencia dočasne pridelených zamestnancov
Užívateľský zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu dočasne pridelených zamestnancov, ktorá obsahuje identifikačné údaje zamestnanca, identifikačné údaje zamestnávateľa alebo agentúry dočasného zamestnávania, ktorí mu zamestnanca dočasne pridelili, a dátum vzniku a skončenia dočasného pridelenia.
Kontakt: Erika Bodáková Senior Associate Email: Erika.Bodakova@accace.com Tel: +421 2 325 53 003