Ministerstvo Financií SR predložilo návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Návrh zákona prináša najmä zmenu pri zdaňovaní príjmu fyzických osôb z predaja cenných papierov, ktorej zámerom je snaha motivovať nepodnikateľov investovať na kapitálovom trhu a podporiť tak jeho rozvoj. Prinášame vám zatiaľ prehľad najdôležitejších zmien – o ich ďalšom vývoji vás budeme priebežne informovať.
Prenájom pracovnej sily
V prípade prenájmu pracovnej sily od osoby so sídlom alebo bydliskom v zahraničí, sa neuplatní daňová fikcia ohľadne výšky príjmu zamestnanca (celá úhrada faktúry prenajímateľovi). Vyššie uvedené platí iba v prípade, ak takáto osoba má na tento účel zriadenú organizačnú zložku na území Slovenskej republiky.
Okrem toho sa upravuje, že osoba so sídlom alebo bydliskom v zahraničí, ktorá má na území Slovenskej republiky organizačnú zložku, má postavenie platiteľa dane zo závislej činnosti, t.j. daň za vyslaných zamestnancov odvedie v rozsahu mzdy vyplatenej týmto zamestnancom.
Povinnosť užívateľských zamestnávateľov zraziť daň zo závislej činnosti v zmysle § 58 ods. 10 Zákonníka práce z časti mzdy vyplatenej užívateľským zamestnávateľom vo výške doplatku rozdielu medzi mzdou porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa a mzdou, ktorú mu poskytli zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania, týmto zostáva nedotknutá.
Príjmy z prevodu cenných papierov
Novela zákona navrhuje, aby bol príjem z predaja cenných papierov obchodovaných na regulovanom trhu cenných papierov členského štátu EÚ a ďalších štátov tvoriacich Európsky hospodársky priestor oslobodený od dane, ak doba medzi nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok.
Od dane nebude oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka.
Od dane bude oslobodený aj príjem z predaja cenných papierov, opcií a príjem z derivátových operácií plynúci z dlhodobého investičného sporenia, vrátane príjmu vyplateného po uplynutí 15 rokov od začiatku dlhodobého investičného sporenia.
Dlhodobým investičným sporením je investovanie finančných prostriedkov do portfólia vykonávané prostredníctvom finančných inštitúcií oprávnených na poskytovanie investičných služieb riadenia portfólia a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet, ak sú splnené tieto podmienky:
- cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu – za porušenie tejto podmienky sa nepovažuje, ak sa s cenným papierom alebo finančným nástrojom prestalo obchodovať na regulovanom trhu po jeho nadobudnutí do portfólia
- portfólio bolo zriadené na vymedzenú dobu najmenej 15 rokov a v období 15 rokov od vytvorenia portfólia z neho nebolo klientovi vyplatené plnenie – vyplatenie plnenia z dôvodu presunu portfólia k inej finančnej inštitúcií sa nepovažuje za vyplatenie plnenia, ak sa takýto presun uskutoční do 3 mesiacov od zrušenia portfólia u pôvodnej finančnej inštitúcie.
Maximálna výška finančných prostriedkov, ktorú možno investovať za jeden kalendárny rok je v sume 3 000 eur, pričom do tejto sumy sa nezapočítavajú reinvestície v rámci portfólia.
Ťaživá sociálna situácia a oslobodenie od príjmu
Po novom by mala byť oslobodená od dane sociálna výpomoc z dôvodu živelných udalostí, hmotnej núdze alebo inej ťaživej sociálnej situácie zamestnanca, vyplatená z prostriedkov sociálneho fondu do výšky 2 000 eur za zdaňovacie obdobie len od jedného zamestnávateľa.
Príjmy z kapitálového majetku
Príjmy z kapitálového majetku podľa §7 ZDP sa budú zdaňovať v rámci osobitného základu dane. Aplikovať by sa mala sadzba dane 19%.
Zdaňovanie dividend
Mení sa§12 ods. 7 písm. c) – ak u daňovníka vyplácajúceho podiel na zisku bola celá suma alebo časť sumy vyplateného podielu na zisku zahrnutá do daňových výdavkov, potom zodpovedajúca suma u príjemcu podielu na zisku ostáva súčasťou základu dane.
Ustanovenie sa vzťahuje najmä na hybridné finančné nástroje, ktoré sú v štáte výplaty považované za úverový finančný nástroj a v Slovenskej republike za dividendu.
Zrušenie ROC
Vzhľadom na skutočnosť zrušenia možnosti ocenenia majetku vo výške ROC v Zákone o účtovníctve s účinnosťou od 1.1.2016, sa na účely zákona o dani z príjmov bude považovať za vstupnú cenu hmotného, nehmotného majetku nadobudnutého dedením a darovaním a finančného majetku nadobudnutého bezodplatne cena stanovená znalcom.
Odpisovanie majetku po skončení prenájmu
Od 1.1.2016 budú platiť nové pravidlá pre douplatnenie daňového odpisu k prenajímanému majetku v prípadoch, ak po skončení odpisovej doby už daňovník majetok nebude prenajímať, ale ďalej ho bude využívať pre svoju vlastnú činnosť.
Daňovník uplatní neuplatnené odpisy počas doby prenájmu, ale ročne maximálne vo výške zodpovedajúcej ročnému odpisu majetku v príslušnej odpisovej skupine.
Technické zhodnotenie prenajatých priestorov
S účinnosťou od 1.1.2016 sa plánuje zrušiť povinnosť krátenia zostatkovej ceny technického zhodnotenia vykonaného nájomcom na prenajatej nehnuteľnosti zaradenej do odpisovej skupiny 6 (doba odpisovania 40 rokov) do výšky príjmov z predaja tohto technického zhodnotenia.
V takomto prípade si bude môcť nájomca pri predaji technického zhodnotenia uplatniť do daňových výdavkov celú zostatkovú cenu.
Poradenské služby
Úpravou sa spresňuje, že daňovým výdavkom u dlžníka sú poradenské a právne služby zaradené do kódu Klasifikácie produktov 69.1 a 69.2 až po ich zaplatení.