V našom októbrovom vydaní News Flash sme Vás informovali o plánovaných významných zmenách v daňových zákonoch od 1.1.2018. Predmetné zmeny už boli k dnešnému dňu Parlamentom schválené a niektoré z nich už aj publikované v Zbierke zákonov.
V rámci procesu schvaľovania boli v Parlamente schválené okrem už skôr spomínaných zmien i ďalšie významné zmeny, a to na základe doplňujúcich a pozmeňujúcich návrhov z konca novembra 2017. Z nich sú najvýznamnejšie nasledovné:
Zabezpečovanie dopravy zamestnancov
Od 1.1.2018 sa zavádzajú osobitné pravidlá ohľadom daňovej uznateľnosti výdavkov pri zabezpečovaní dopravy zamestnancov na miesto výkonu práce a späť. Súčasne sa zavádzajú aj osobitné pravidlá ohľadom zdanenia resp. oslobodenia nepeňažného príjmu u zamestnanca.
U zamestnávateľa preukázateľné výdavky na dopravu budú daňovým výdavkom v plnej výške ak budú kumulovane splnené nasledovné podmienky:
- Verejná hromadná doprava nie je vykonávaná vôbec alebo nie je vykonávaná v rozsahu zodpovedajúcom potrebám zamestnávateľa,
- Zamestnávateľ na tento účel využíva motorové vozidlá zatriedené do kódu KP 29.10.3 (motorové vozidlá na prepravu 10 a viac osôb).
U zamestnanca nepeňažný príjem v podobe dopravy hradenej zamestnávateľom bude oslobodený od dane z príjmov len ak budú kumulovane splnené nasledovné podmienky:
- Zamestnávateľ zabezpečuje dopravu z dôvodu, že verejná hromadná doprava nie je vykonávaná vôbec alebo nie je vykonávaná v rozsahu zodpovedajúcom potrebám zamestnávateľa,
- Zamestnávateľ na tento účel využíva motorové vozidlá zatriedené do kódu KP 29.10.3
- Zamestnanci participujú na úhrade zamestnávateľom preukázateľne vynaložených výdavkoch v úhrne minimálne vo výške 60% (30% u výrobných podnikov). Ak participácia je nižšia ako spomínané percento, potom rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 60%-ám a úhradou od zamestnancov pripadajúce na zamestnanca je zdaniteľným príjmom zamestnanca.
Príjmy z predaja akcií a obchodných podielov
Od 1.1.2018 budú u nerezidentov – daňovníkov z členského štátu EÚ za príjem zo zdroja v SR považované aj príjmy z predaja podielu na slovenskej spoločnosti, ktorý im plynie od nerezidenta. Z tohto dôvodu môže takémuto daňovníkovi vzniknúť v SR daňová povinnosť i v situácii ak predá podiel na slovenskej spoločnosti zahraničnej osobe, pokiaľ zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia neurčí inak.
Od 1.1.2018 sa súčasne zavádza, že pri splnení určitých podmienok bude príjem z predaja akcií alebo obchodného podielu u právnických osôb (rezidentov a nerezidentov so stálou prevádzkarňou v SR) oslobodený od dane z príjmov. Uvedené sa nevzťahuje na daňovníkov, ktorí vykonávajú obchodovanie s cennými papiermi podľa osobitných predpisov. Podmienky pre oslobodenie sú nasledovné a musia byť splnené súčasne:
- Príjem z predaja plynie najskôr po uplynutí 24 mesiacov odo dňa nadobudnutia priameho podielu najmenej 10% na základnom imaní;
- Daňovník nie je schránková firma.
Úroky platené z úverov a pôžičiek na obstaranie akcií alebo obchodných podielov budú daňovo uznateľné až v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k predaju akcií a obchodného podielu, ak daňovník nespĺňa podmienky pre oslobodenie príjmu.
Príjmy z reklám u subjektov nezaložených za účelom podnikania
Od 1.1.2018 sa u vybraných subjektov nezaložených za účelom podnikania (občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby) budú príjmy z reklám zdaňovať daňou z príjmov až v zdaňovacom období, v ktorom budú prijaté (t. j. moment zaúčtovania výnosu nebude rozhodujúci).
Pokiaľ vyššie uvedené vybrané subjekty použijú príjem z reklamy na vymedzené charitatívne účely, potom budú oslobodené od dane z príjmov najviac do výšky 20 tis. EUR za zdaňovacie obdobie.
Súčasne u daňovníka, ktorý výdavky vynaložil bude výdavok daňovým výdavkom až po zaplatení.
Kontakt
Katarína Balogová
Tax Director
Email: Katarina.Balogova@accace.com
Tel: +421 2 325 53 000