Späť k newsroom
Mailchimp - subscribe form sidebar

Navýšenie limitov pre veľkostné kategórie a ich dopad na ESG | News Flash

16 októbra 2024
Tento článok je dostupný aj v
anglickom jazyku

Dňa 24. apríla 2024 NR SR schválila novelu Zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, ktorou došlo k transpozície európskych smerníc pokiaľ ide o vykazovanie informácií o udržateľnosti podnikov (tzv. CSRD smernicu) a úpravy veľkostných kritérií pre mikropodniky, malé, stredné a veľké podniky alebo skupiny. Novela zákona nadobudla účinnosť od 1. júna 2024.

Stiahnuť PDF

Zmena veľkostných kritérií

Povinnosť zatriedenia účtovných jednotiek do veľkostných skupín mikro, malá a veľká účtovná jednotka je ustanovená v § 2 ods. 5 až 15 zákona o účtovníctve. Novelou zákona o účtovníctve sa upravujú hranice pre jednotlivé veľkostné kritériá tak, aby spoločnosti z dôvodu vplyvu inflácie nemuseli podliehať prísnejším požiadavkám, aké platia pre veľké účtovné jednotky.

Veľkostné kritériá

Suma netto majetku (v EUR)

Čistý obrat (v EUR)  Priemerný prepočítaný  počet zamestnancov 
  Súčasnosť ZMENA Súčasnosť ZMENA Súčasnosť ZMENA
Mikro ÚJ do 350 tis. do 450 tis. do 700 tis. do 900 tis. do 10 do 10
Malá ÚJ do 4 mil. do 5 mil. do 8 mil. do 10 mil.  do 50 do 50
Veľká ÚJ nad 4 mil. nad 5 mil. nad 8 mil. nad 10 mil. nad 50 nad 50
Veľký podnik podľa účtovnej smernice* ad 20 mil. nad 25 mil. nad 40 mil. nad 50 mil. nad 250 nad 250

*subjekty s povinnosťou vykazovania informácií o udržateľnosti

Vykazovanie informácií o udržateľnosti (tzv. ESG vykazovanie)

Najvýznamnejšou zmenou je zavedenie povinnosti vykazovania informácií o udržateľnosti (tzv. ESG vykazovanie). Cieľom CSRD smernice v oblasti ESG vykazovania je získať lepší prehľad o spoločenskej zodpovednosti jednotlivých spoločností, zabrániť nekontrolovateľnému zverejňovaniu prikrášlených informácií o tom, ako sa firmy stavajú k udržateľnosti, pripadne neuvádzaniu relevantných informácií v požadovanej kvalite a štruktúre.

Zámerom je  tiež postupne posunúť vykazovanie nefinančných informácií na úroveň vykazovania finančných informácií. V neposlednej rade je to poskytovanie relevantných informácií pre všetkých, ktorých oblasť udržateľnosti zaujíma, ako napr. dodávatelia, odberatelia, finančné inštitúcie (banky, poisťovne,..), investori, zamestnanci a verejnosť.

Spoločnosti musia v ESG reporte (správe o udržateľnosti) uviesť informácie potrebné pre pochopenie vplyvu spoločnosti na aspekty udržateľnosti, plány a ciele smerujúce k obmedzeniu globálneho otepľovania a dosiahnutia klimatickej neutrality v súlade so smernicou CSRD.

Dotknuté subjekty

Povinnosť vykazovania informácií o udržateľnosti sa vzťahuje na účtovné jednotky definované:

  • v §20c ods. 1 a 2 zákona o účtovníctve – pre individuálne vykazovanie informácií o udržateľnosti
  • v §20g ods. 1 a 2 zákona o účtovníctve – pre konsolidované vykazovanie informácií o udržateľnosti

Povinnými subjektmi pre vykazovanie informácií o udržateľnosti sú tieto účtovné jednotky:

  • banky okrem NBS,
  • poisťovne a zaisťovne,
  • obchodné spoločnosti (akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, komanditná spoločnosť, verejná obchodná spoločnosť a jednoduchá spoločnosť na akcie), a to po splnení veľkostných kritérií, pričom sa rozlišuje, či ide o emitenta (tzn. účtovnú jednotku, ktorá emitovala cenné papiere a tie boli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu členského štátu)

Povinnosť vykazovania sa vzťahuje na účtovné jednotky, ktoré spĺňajú nasledovné veľkostné kritériá:

  • od 01.01.2025 všetky veľké účtovné jednotky (emitenti aj neemitenti) – veľké účtovné jednotky podľa účtovnej smernice („veľké podniky“) tzn. účtovné jednotky, ktoré v každom z dvoch bezprostredne predchádzajúcich účtovných období splnili aspoň 2 z týchto podmienok:
    • netto hodnota majetku viac ako 25 mil. EUR
    • čistý obrat viac ako 50 mil. EUR
    • priemerný prepočítaný počet zamestnancov viac ako 250,
  • od 01.01.2026 malé a stredne veľké účtovné jednotky, ktoré sú emitentmi (okrem mikro účtovných jednotiek) a
  • od 01.01.2028  veľké dcérske účtovné jednotky, ktorých konečný materský subjekt má sídlo mimo EÚ

Prvé individuálne vykazovanie informácií o udržateľnosti za účtovné obdobie začínajúce 1. januára 2024 sa vzťahuje na:

  • banky, poisťovne, zaisťovne a obchodné spoločnosti –emitenti, ktorých priemerný prepočítaný počet zamestnancov presiahol 500 zamestnancov, ak v každom z dvoch bezprostredne predchádzajúcich účtovných období splnili aspoň jednu z nasledujúcich podmienok:
Veľkostné kritériá Účtovné obdobie 2023 Účtovné obdobie 2022
Suma netto majetku (v EUR) nad 25 mil. nad 20 mil.
Čistý obrat (v EUR) nad 50 mil. nad 40 mil.

Prvé konsolidované vykazovanie informácií o udržateľnosti za účtovné obdobie začínajúce 1. januára 2024:

  • banky, poisťovne, zaisťovne a obchodné spoločnosti – emitenti, ktorých priemerný prepočítaný počet zamestnancov presiahol 500 zamestnancov, ak v každom z dvoch bezprostredne predchádzajúcich účtovných období splnili aspoň jednu z nasledujúcich podmienok:

a.) na základe individuálnych účtovných závierok materskej účtovnej jednotky a všetkých jej dcérskych účtovných jednotiek:

Veľkostné kritériá Účtovné obdobie 2023 Účtovné obdobie 2022
Suma netto majetku (v EUR) nad 30 mil. nad 24 mil.
Čistý obrat (v EUR) nad 60 mil. nad 48 mil.

b.) za konsolidovaný celok po konsolidácií kapitálu, vzájomných vzťahov medzi účtovnými jednotkami, VH, nákladov a výnosov:

Veľkostné kritériá Účtovné obdobie 2023 Účtovné obdobie 2022
Suma netto majetku (v EUR) nad 25 mil. nad 20 mil.
Čistý obrat (v EUR) nad 50 mil. nad 40 mil.

Oslobodenie od vykazovania informácií o udržateľnosti

Dcérske spoločnosti si môžu uplatniť výnimku z ESG reportingu, pokiaľ sú zahrnuté do konsolidovanej výročnej správy materskej účtovnej jednotky (so sídlom v EÚ aj mimo EÚ), a to za podmienok, že konsolidovaná výročná správa materskej účtovnej jednotky je vypracovaná a zverejnená v súlade s požiadavkami CSRD smernice (vrátane súladu vykazovaných informácií s ESRS štandardami alebo spôsobom rovnocenným s týmito štandardami, v predpísanom elektronickom formáte, digitálne označené v súlade s príslušným nariadením a spĺňajúce požiadavky EÚ taxonómie).

Dcérska spoločnosť uplatňujúca oslobodenie vo svojej výročnej správe uvedie:

  • názov a sídlo materskej účtovnej jednotky, ktorá vyhotovuje konsolidovanú výročnú správu, ktorej súčasťou sú aj informácie o tejto dcérskej účtovnej jednotky,
  • odkaz na webové sídlo, kde je prístupná konsolidovaná výročná správa materskej účtovnej jednotky a správa (dokument s názorom) týkajúca sa uistenia v oblasti vykazovania informácií o udržateľnosti,
  • informáciu o tom, že využíva oslobodenie od povinnosti vykazovania informácií o udržateľnosti.

V prípade materskej účtovnej jednotky so sídlom mimo EÚ je dcérska spoločnosť povinná zverejniť konsolidovanú výročnú správu a dokument s názorom týkajúcim sa uistenia v oblasti vykazovania informácií o udržateľnosti v registri ÚZ.

Toto oslobodenie nemôžu využiť veľké dcérske účtovné jednotky, ktoré sú kótované na burze (emitenti).

Spôsob vykazovania informácií o udržateľnosti

ESG report (správa o udržateľnosti) sa uvádza v osobitnej časti výročnej správy, ktorého súčasťou je aj výrok audítora  k uisteniu v oblasti vykazovania informácií o udržateľnosti. Zverejňovanie výročných správ bude v jednotnom elektronickom formáte vykazovania podľa delegovaného nariadenia Komisie  (EÚ) 2019/815 – formát „XHTML“ a pôjde tiež o digitálne označovanie informácií o udržateľnosti (za účelom strojovej čitateľnosti údajov, čo umožní ich porovnateľnosť.

Povinnosť uloženia správy o udržateľnosti do registra účtovných závierok je do 12 mesiacov po skončení účtovného obdobia, za ktoré sa správa vyhotovuje.

Uistenie ESG reportu

Účtovná jednotka, ktorá má povinnosť ESG reportingu, je povinná zabezpečiť, aby jej vykazovanie podiehalo uisteniu štatutárnym audítorom, ktorý má osobitnú licenciu pre oblasť udržateľnosti. Pričom účtovná jednotka sa môže rozhodnú aj pre iného štatutárneho audítora než je ten, ktorý overuje finančné informácie vo výročnej správe.

V tejto súvislosti je dôležité poznamenať, že zostavenie ESG reportu podľa štandardov ESRS je časovo náročný proces, a to predovšetkým z dôvodu prácnosti zberu dát. Odporúčame preto všetkým spoločnostiam túto povinnosť začať riešiť s dostatočným predstihom.


V prípade otázok súvisiacich s povinnosťami s ESG nás neváhajte kontaktovať.

[Pop-up][MC] Zmeny v DPH a ich vplyv na e-commerce SK | eBook
downloadcrosschevron-left linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram