Pravidlá transferového oceňovania upravujú nastavenie cien transakcií v rámci skupiny. Ich hlavným cieľom je, aby transakcie realizované v rámci skupiny spĺňali pre účely daní atribúty nezávislého obchodného vzťahu. Podľa platnej legislatívy v Slovenskej republike má každá závislá osoba povinnosť preukázať pri kontrolovaných transakciách aplikovanú metódu transferového oceňovania a viesť o použitej metóde príslušnú dokumentáciu.
V posledných rokoch sa počet daňových kontrol zameraných na transferové oceňovanie postupne zvyšuje, preto tejto problematike a príprave dokumentácie odporúčame venovať osobitnú pozornosť.
V tejto súvislosti Vám prinášame stručnú infografiku , ktorá obsahuje základné informácie o tom, kedy a kto je povinný viesť dokumentáciu, aký by mal byť jej rozsah, aké metódy možno uplatniť a aké pokuty Vám hrozia pri nesplnení si svojich povinností.
Viac informácií o transferovom oceňovaní na Slovensku nájdete v našom eBooku: Všetko, čo by ste mali vedieť o transferovom oceňovaní na Slovensku.
Porovnanie v CEE
Aj keď všetky krajiny EÚ v princípe rešpektujú pravidlá OECD v súvislosti s transferovým oceňovaním, každá krajina má zakotvené v svojej lokálnej legislatíve bližšie špecifikácie v tejto súvislosti a jednotlivé požiadavky na dokumentáciu, aplikované metódy a iné sa medzi krajinami líšia.
Pozrite si preto aj náš prehľad pravidiel transferového oceňovania v rámci regiónu CEE, ktorý zahŕňa informácie o Slovensku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku a Rumunsku.