Odborníci z Accace pripravili pre vás Sprievodcu podnikaním pre začínajúcich a malých podnikateľov, ktorý odpovedá na najčastejšie kladené otázky pri začiatku podnikania.
Kedy musím podať kontrolný výkaz?
Platiteľom DPH pribudla v roku 2014 nová povinnosť a to podávať popri daňových priznaniach a súhrnných výkazoch aj tzv. kontrolné výkazy. Kontrolný výkaz je potrebné podať elektronickými prostriedkami za každé zdaňovacie obdobie, za ktoré je povinný podať daňové priznanie, do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia.
Výnimkami, kedy nie je potrebné kontrolný výkaz podať, sú zdaňovacie obdobia, za ktoré:
-
- Daňovník podáva iba „nulové“ daňové priznanie (prázdne priznanie bez údajov o plneniach)
- Daňovník uvádza v priznaní len údaje o oslobodených dodaniach tovaru do iného členského štátu, vývoze tovaru, o trojstrannom obchode, prípadne odpočítava daň pri dovoze tovaru z tretích štátov.
Kontrolný výkaz je potrebné podať elektronicky, pričom musí obsahovať podrobné údaje o vybraných typoch realizovaných transakcií. Kontrolný výkaz nemusí súhlasiť s údajmi uvádzanými v daňovom priznaní, nakoľko niektoré údaje, ktoré vstupujú do daňového priznania, sa v kontrolnom výkaze neuvádzajú (napr. oslobodené plnenia podľa § 28 až 42 zákona o DPH, odvod DPH pri krádeži a pod.). Vzor kontrolného výkazu môžete nájsť na stránke finančnej správy.
Sprievodca podnikaním pre začínajúcich a malých podnikateľov
-
- Máte super biznis nápad a chcete ho predstaviť na trh ale neviete sa rozhodnúť, či je lepšie podnikanie na živnosť alebo založenie spoločnosti s ručeným obmedzeným?
- Alebo už podnikáte a uvažujete, či sa zamestnať vo vlastnej firme alebo pôsobiť len ako konateľ?
- Váš známy je platcom DPH a vraj je to výhodnejšie?
- Ako ovplyvnia váš biznis neustále skloňované novinky kontrolný výkaz a daňové licencie?
- S ktorými úradmi musíte komunikovať elektronicky?
Ak sa aj vy zaoberáte týmito otázkami, tak je tento sprievodca určený práve pre vás!