Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v poradni
Po otcovej smrti sme zdedili so sestrou všetok majetok, čiže okrem súkromného majetku aj živnosť spolu s majetkom, pričom ja som pokračovateľ otcovej živnosti. Všetok majetok sa prepísalo na moje meno, s tým, že so sestrou sme sa dohodli, že vyplatím ju aj z firemného aj zo súkromného majetku.
Mám v dedičskom konaní vyčíslené jednotlivé hodnoty majetku a účtujem v jednoduchom účtovníctve. Môžem dať do daňových výdajov sumu (podiel), ktorú vyplatím sestre za firemný majetok? Stačí na to ako doklad dedičské konanie. Ak áno, na základe akého paragrafu?
Bude pre sestru znamenať táto prijatá suma, že ide o zdaniteľný príjem z dani príjmov fyzickej osoby, aj keď suma pochádza z vyplatenia z firemného majetku (zo živnosti)?
Odpovedá Peter Pašek, Managing Director & Partner, Accace Slovakia
Rozumieme, že v predmetnom prípade ste vyplatili (pozn. na základe dohody) finančnú náhradu vašej sestre, tak ako to vyplýva z uznesenia o dedičstve. Predmetná finančná náhrada v podstate predstavuje dohodnutý peňažný ekvivalent tej časti dedičstva, ktorá bola „napísaná“ na vás, ale „pripadla“ na ňu.
Vzhľadom na vyššie uvedené, u vašej sestry sa jedná o príjem, ktorý nie je predmetom dane, keďže nie je výsledkom jej činnosti resp. nakladania s jej majetkom. Takisto nevidíme zákonný dôvod, prečo by ste mali považovať predmetnú finančnú náhradu za daňový výdavok v súlade s §6 ods. 1 písm. b) Zákona o dani z príjmov pri vašom následnom dosahovaní príjmov zo živnosti, keďže sa v žiadnom prípade nemôže jednať o výdavok vynaložený na dosahovanie, zabezpečenie a udržanie predmetného zdaniteľného príjmu.
Kontakt
Peter Pašek
Managing Director a Partner
Email: Peter.Pasek@accace.com
Tel: +421 2 325 53 000