Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v daňovej poradni
Odkedy uplatňujem príjmy a výdaje pri prenajímaní bytu pri podávaní daňového priznanie? Ako mám postupovať a upraviť výdaje, ktoré boli v napr. v sume 1820 EUR, keď podľa zákona tie majú byť zistené v rovnakom pomere ako sú príjmy z prenájmu zahrnuté do základu dane k celkovým príjmom? Na niektorých diskusných fórach som čítala, že príspevky do fondu opráv bytového domu nie sú oprávneným výdajom, ak nemám prenajímanú nehnuteľnosť zaradenú do obchodného majetku. Je to prosím pravda, aj keď tvorba fondu je stanovená zákonom a ako majiteľ bytu musím prispievať do fondu.
Odpovedá Peter Pašek, Head of Advisory spoločnosti Accace k.s.
Chceli by sme upozorniť, že daňovým výdavkom sa v súlade s §2 písm. i) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) považujú výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve, alebo zaevidované v daňovej evidencii podľa §6 ods. 11 alebo 14 ZDP. ZDP priamo neupravuje moment, od ktorého si môžete uplatniť predmetné výdavky za daňové. Treba si však vo Vašom prípade vždy položiť otázku či predmetný výdavok bol vynaložený v súvislosti s neskôr dosiahnutým príjmom z prenájmu alebo nie. Samotný mesiac zahájenia prenájmu nie je vždy až tak dôležitý, rovnako ani deň vystavenia osvedčenia DIČ zo strany správcu dane.
Neuvádzate aká bola výška Vášho príjmu dosiahnutého z prenájmu, ktorá je pre účely Vami požadovaného výpočtu dôležitá. Berte prosím na vedomie, že oslobodenie príjmov z prenájmu je upravené v § 9 ods. 1 písm. g) ZDP. Podľa predmetného ustanovenia od dane z príjmov FO sú oslobodené príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a) ZDP, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom. Ak napr. výška Vášho príjmu z prenájmu za rok 2012 činní 2500 eur, zdaniteľná výška príjmu sa vypočíta ako rozdiel medzi sumou 2500 eur a 500 eur, t.j. vo výške 2000 eur. Výdavky, ktoré sa môže v súlade s vyššie uvedením zahrnúť do základu dane sa vypočítajú ako súčin celkovej výšky daňových výdavkov, t.j. sumy 1820 a pomeru 2000/2500, t.j. vo výške 1456 eur.
Berte prosím na vedomie, že pokiaľ prenajímaný byt nebude mať v príslušnom zdaňovacom období zaradený vo svojom obchodnom majetku, t.j. neúčtujete o ňom a ani ho neevidujete v daňovej evidencie podľa §6 ods. 11 ZDP, tak podľa názoru FR SR sa výdavky spojené s jeho opravou v súlade s §21 ods. 1 písm. i) ZDP považujú za výdavky na Vašu osobnú potrebu, t.j. nie je možné ich považovať za daňový výdavok. Keďže vychádzame z predpokladu, že príspevky do fondu opráv majú charakter výdavkov na krytie budúcich opráv zastávame názor, že v prípade nezaradenia bytu do obchodného majetku ich nie je možné považovať za daňový výdavok rovnako.
Peter Pašek, Head of Advisory, má na starosti oddelenie, ktoré poskytuje daňové, pracovnoprávne a korporátne poradenstvo. Peter sa špecializuje na medzinárodné daňové poradenstvo a plánovanie, due diligence a transakčné poradenstvo. Peter je autorom odborných článkov, exkluzívnym daňovým poradcom eTREND poradne a prednáša na rôznych odborných seminároch.