ZÍSKAJTE ZADARMO PRÍSTUP K
Vďaka naším pravidelným newslettrom budete informovaní o zmenách, ktoré môžu ovplyvniť Váš biznis! Prihláste sa do nášho mailing listu a my Vám budeme zdarma posielať naše newslettre o zmenách v legislatíve, užitočné tipy, regionálne štúdie, eBooky a pozvánky na naše odborné semináre.
Navštívte našu Newsroom a zistite, prečo sa oplatí odoberať naše novinky.
Budeme Vám posielať novinky z oblastí, ktoré Vás zaujímajú a spracúvať Vaše osobné údaje v súlade s našou Politikou ochrany súkromia and GDPR prehlásením.
Nedarí sa vám prihlásiť na odber? Skúste túto stránku.
Daň z finančných transakcií je napriek nevôli odbornej aj laickej verejnosti našou realitou a slovenskí podnikatelia sa s ňou postupne zmierujú. Za účelom plnenia štátneho rozpočtu, a možno aj kvôli tomu, aby sme si nezávideli, zákon zasahuje aj zahraničné osoby, ktoré „vykonávajú činnosť na Slovensku“. Kým pri časti zahraničných osôb je aplikácia zákona ešte pochopiteľná, pri mnohých je v lepšom prípade problematická a v tom horšom úplne absurdná.
Podľa najnovšieho výkladusa za činnosť zahraničnej osoby v Slovenskej republike považuje aj určitá fyzická alebo digitálna prítomnosť. Samozrejme nejde o akúkoľvek digitálnu prítomnosť, výklad sa sústreďuje na „umiestnenie platformy v tuzemsku vykonávajúcej činnosť v prospech zákazníkov vrátane zabezpečenia postupov na zaplatenie odplaty v súvislosti s touto činnosťou“a na“online trh umiestnený v tuzemsku“. Samozrejme výklad ďalej nešpecifikuje, čo znamená „umiestnenie v tuzemsku“, a teda aspoň pri webstránkach eshopov a online trhovísk si vieme predstaviť, že to má zachytávať minimálne všetkých celosvetových prevádzkovateľov s doménou .sk alebo hostingom na slovenských serveroch.Pritom však nezáleží na tom, že sú produkty alebo služby ponúkané slovenskému zákazníkovi, podstatné je umiestnenie na Slovensku. Keďže však tejto dani podliehajú debetné platby, prevádzkovateľ eshopu tak pri predaji cez svoju slovenskú stránku má dohľadávať kedy daný kus kúpil, koľko za neho zaplatil a túto čiastku za nákup zdaniť. Absurdné? Realita na Slovensku.
Výhodou pôsobenia v digitálnom prostredí je vysoká flexibilita, preto je reakcia trhu pomerne jednoznačná a očakávateľná. Zahraničné firmy začínajú zvažovať zrušenie slovenských verzií svojich webových stránok a presmerovanie používateľov na svoje medzinárodné portály. Nie preto, že by ich likvidovala samotná výška dane alebo že by si nechceli plniť daňové povinnosti na Slovensku – práve opačne, mnohé zahraničné spoločnosti chcú postupovať podľa pravidiel a nemať problémy so správcom dane. Problémom je extrémna administratívna záťaž spojená s povinnosťou presne identifikovať a priraďovať práve tú odchádzajúcu platbu, ktorá by mohla súvisieť s činnosťou v SR, spomedzi všetkých svojich iných platieb súvisiacich s činnosťou aj v iných štátoch. Ide o technicky a organizačne náročný proces, ktorý si vyžaduje zmenu interných systémov, reportingu a kontrolných mechanizmov. V mnohých prípadoch je pre zahraničné eshopy jednoduchšie úplne prestať digitálne pôsobiť na slovenskom trhu, než čeliť komplikáciám pri správe relatívne nízkej dane.
Zákonodarca sa snažil zabezpečiť spravodlivé zdanenie digitálnych hráčov. No môže sa stať, že jeho dobre mienený zámer vyvolá negatívny multiplikačný efekt: odchod digitálnych platforiem zo slovenského prostredia povedie nielen k nevybraniu dane z finančných transakcií, ale možno aj k zníženiu výberu DPH z predajov tovarov a služieb slovenským zákazníkom. Slovenský zákazník zase bude mať buď sťaženú situáciu pri nakupovaní na zahraničných weboch, prípadne komplikovanejšiu ochranu spotrebiteľa, alebo zvýšenú cenu, keďže vyššiu investíciu do administratívy a do daňovej povinnosti prevádzkovateľ eshopu alebo online trhoviska premietne do ceny. Rovnako je možné, že niektoré služby, ktoré dnes považujeme za samozrejmé proste nebudú dostupné, lebo zahraniční podnikatelia vyhodnotia pôsobenie na našom trhu ako nerentabilné. Je to teda smutné, že v treťom tisícročí, keď celosvetová ekonomika prechádza digitálnou transformáciou, umelá inteligencia na nás vyskakuje už pomaly aj z konzervy, my na Slovensku sme si dvere do digitálneho sveta o kúsoček privreli.
Slovensko samozrejme potrebuje rozumné a moderné daňové nástroje. No tie musia byť predvídateľné, technicky realizovateľné a administratívne únosné. Ak sa firmy budú dani vyhýbať nie kvôli jej výške, ale kvôli nezvládnuteľnej byrokracii, minuli sme sa cieľu. A zároveň sme prišli o ďalší kúsok digitálnej budúcnosti.
Daňové poradenstvo pre právnické osoby | Dodržiavanie daňových predpisov | Due diligence a transakčné poradenstvo | Fúzie a akvizície | Transfer pricing | Poradenstvo pri vysielaní zamestnancov | Daň z príjmov fyzických osôb | DPH | Online poradenský portál | Vedenie účtovníctva a reporting | Online účtovný portál | IFRS | Poradenstvo v oblasti účtovníctva | Odborné školenia na mieru