Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v poradni
Akým spôsobom sa zdaňuje príjem PO z elektronického obchodovania na vlastný účet na svetových komoditných burzách?
Predmetom obchodov sú štandardizované komoditné kontrakty bez fyzickej dodávky, kde každá otváracia transakcia musí byť nasledovaná opačnou transakciou, a tým je obchod ukončený. Výsledkom je podľa pohybu ceny v danom časovom rámci zisk alebo strata obchodníka. Obchody sú uzatvárané ako intradenné, t.j. každý obchod je ukončený v ten istý deň, kedy bol otvorený. Za zdaňovacie obdobie sa môže uskutočniť aj niekoľko desiatok alebo stoviek obchodov, pričom časť obchodov je ziskových a časť stratových a celkovým výsledkom môže byť zisk.
Ako bude právnická osoba účtujúca v sústave podvojného účtovníctva postupovať pri vyčíslení daňového základu, ak by realizovala derivátové obchody v zdaňovacom období, ktorým je kalendárny rok? Keďže nemôže z takýchto obchodov dosiahnuť daňovú stratu, bude jej hospodársky výsledok za zdaňovacie obdobie minimálne nulový, t.j. PO neplatí daň z nerealizovaných príjmov?
Je možné si z potenciálnych ziskov z derivátov dať do uznateľného daňového nákladu mzdu, príp. iné daňovo uznateľné náklady súvisiace s dosahovaním takéhoto zisku, napríklad za platené analýzy, poradenstvo tretej strany a iné?
Odpovedá Peter Pašek, Managing Director Accace Slovakia
Rozumieme, že vo Vašom prípade ide o tzv. špekulatívne deriváty, t.j. deriváty určené na obchodovanie na “nejakom” verejnom trhu. Rovnako rozumieme, že sa nepovažujete za obchodníka s cennými papiermi, poisťovňu, zaisťovňu, t.j. za finančnú inštitúciu.
V prípade zdanenia derivátov na obchodovanie u právnickej osoby treba vychádzať z §19 ods. 2 písm. o) Zákona o dani z príjmov (ďalej len “ZDP”), podľa ktorého je možné za daňový výdavok považovať úhrn výdavkov (nákladov) na deriváty do výšky príjmov (výnosov) z derivátov v úhrne za zdaňovacie obdobie. Vyššie uvedené platí pre daňovníkov okrem subjektov akými sú napr. obchodníci s cennými papiermi, poisťovne, zaisťovne atď. (ďalej len “bežný daňovník”). Vyššie uvedené znamená, že u bežných daňovníkov (ďalej aj “bežná účtovná jednotka”) nie je možné vykázať daňovú stratu z úhrnu obchodov s derivátmi určenými na obchodovanie počas zdaňovacieho obdobia.
Pri vyčíslení výnosov a nákladov z derivátov určených na obchodovanie treba vychádzať z §16 ods. 24 Postupov účtovania, ktorý upravuje, že ak je derivát klasifikovaný ako derivát na obchodovanie a je určený na obchodovanie na tuzemskej burze, zahraničnej burze alebo inom verejnom trhu účtuje sa ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka zmena reálnej hodnoty doložená údajmi z verejného trhu na účtoch 567 – Náklady na derivátové operácie a 667 – Výnosy z derivátových operácií so súvzťažným zápisom s účtami 373, 376, 377, t.j. výsledkovo. Finančné vysporiadanie pri realizácii obchodu sa vykoná už len súvzťažne s účtami 373, 376 a 377. V prípade obstarania derivátu a jeho vysporiadania počas jedného zdaňovacieho obdobia sa výsledok účtuje obdobne na výsledkové účty.
Berte prosím na vedomie, že pri ocenení obstarávaného derivátu u bežnej účtovnej jednotky treba vychádzať z §25 ods. 1 bod 3 Zákona o účtovníctve, t.j. oceniť ich obstarávacou cenou. Obstarávacou cenou sa pritom v súlade s §25 ods. 6 písm. a) Zákona o účtovníctve rozumie cena obstarania a náklady na obstaranie. Podľa nášho názoru pokiaľ sa jedná o poradenstvo v súvislosti s obstaraním daných derivátov, tak ich výdavky je možné považovať za súčasť obstarávacej ceny deriváty. Ostatné poradenstvo do obstarávacej ceny derivátu nevstupuje.
Berte prosím na vedomie, že v súlade s §24 ods. 1 písm. b) a §27 ods. 1 písm. b) Zákona o účtovníctve je upravená povinnosť preceniť deriváty pomocou trhovej hodnoty alebo kvalifikovaným odhadom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Trhovou hodnotou sa pritom rozumie záverečná cena vyhlásená na burze v deň účtovnej závierky za predpokladu, ak trh s príslušným majetkom, ktorý burza organizuje, je aktívnym trhom, pričom ak v tento deň záverečná cena nebola vyhlásená, môže tzv. bežná účtovná jednotka použiť bezprostredne predchádzajúcu záverečnú cenu vyhlásenú najskôr desiaty deň pred týmto dňom alebo zobrať najpočetnejšiu cenu ponuky na inom aktívnom trhu v deň ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ak nie je možné použiť tzv. záverečnú cenu, pričom rovnako ak v tento deň cena ponuky na trhu nebola zverejnená, môže tzv. “bežná” účtovná jednotka použiť bezprostredne predchádzajúcu cenu ponuky zverejnenú najskôr desiaty deň pred týmto dňom.
Rovnako by sme chceli upozorniť, že vyššie uvedený postup sa v súlade s §27 ods. 11 Zákona o účtovníctve nepoužije v prípade tzv. mikro účtovných jednotiek. To znamená, že mikro účtovné jednotky nepreceňujú deriváty určené na obchodovanie ku dňu zostavenia účtovnej závierky. Postup účtovania derivátov mikro účtovných jednotiek je upravený v §16 ods. 32 a 33 Postupov účtovania, t.j. napr. v prípade derivátov v podobe pevných termínovaných operácií, pri ktorých nastáva iba finančné vyrovnanie bez podkladového finančného nástroja, sa iba v deň vysporiadania obchodu účtuje o pohľadávke účtuje na účte 378 – Iné pohľadávky so súvzťažným zápisom v prospech účtu 668 – Ostatné finančné výnosy alebo o záväzku na účte 379 – Iné záväzky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 568 – Ostatné finančné náklady.
Kontakt Peter Pašek Managing Director Peter.Pasek@accace.com +421 2 325 53 000