Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v poradni
Kúpil som na živnosť na lízing vozidlo, ktoré som už aj v účtovníctve 5 rokov odpísal. Ako vyradiť predmetné vozidlo z majetku firmy? Chcel by som ho darovať manželke – budem pri darovaní platiť daň?
Odpovedá Peter Pašek, Managing Director Accace k.s
Vychádzame z predpokladu, že predmetné vozidlo bolo obstarané za účelom podnikania, t.j. v súlade s §143 Občianskeho zákonníka slúžilo na výkon Vášho povolania a z tohto dôvodu nie je predmetom BSM. Rozumieme, že Vaša manželka nie je u Vás zamestnaná a rovnako predmetný dar nebude poskytnutý v súvislosti s výkonom jej činnosti podľa §6 Zákona o dani z príjmov. V súlade s vyššie uvedeným preto prosím berte na vedomie, že príjem získaný darovaním nie je predmetom jej dane z príjmov fyzických osôb.
Z pohľadu daní vidíme riziko možného dodania v situácii ak by ste sa považovali za platiteľa DPH v prípade ak bola daň z daného vozidla úplne alebo čiastočne odpočítateľná. Z dôvodu, že Vaša manželka sa považuje v súlade s §22 ods. 9 Zákona o DPH (ďalej len „ZDPH“) za osobu s osobitným vzťahom k platiteľovi a sama nie je platiteľom dane musela by výška základu dane pri takomto bezodplatnom dodaní v súlade s §22 ods. 8 ZDPH rešpektovať trhovú hodnotu vozidla na voľnom trhu.
Peter Pašek je na pozícii Managing Director zodpovedný za riadenie slovenskej pobočky Accace – v súčasnosti najväčšej v rámci Accace Group. Peter ako certifikovaný daňový poradca sa okrem toho špecializuje na medzinárodné daňové a transakčné poradenstvo, due diligence a medzinárodné plánovanie. Peter je autorom odborných článkov, prednáša na seminároch pre medzinárodné firmy ako aj na Ekonomickej Univerzite v Bratislave. Peter je súčasne expertom daňovej poradne eTREND a HN a odpovedá na otázky čitateľov na portáli Dane a účtovníctvo.