Accace odpovedá na dotazy čitateľov eTRENDu v poradni
Som fyzická osoba (zamestnanec) a chcela by som prenajať byt právnickej osobe, ktorá by následne používala byt ako svoje sídlo. Mesačné nájomné by bolo cca. 50 eur mesačne, plus preddavky na energie cca. 120 eur, ktoré by som po vyúčtovaní dodávateľom následne vyúčtovala nájomcovi podľa skutočných nákladov. Do akej výšky nemusím platiť daň z prenájmu nehnuteľnosti? Ako sa započítavajú a uvádzajú náklady na energie? Ak nie som povinná platiť daň, musím podať daňové priznanie, prípadne mám nejaké oznamovacie povinnosti voči daňovému úradu?
Odpovedá Peter Pašek, Managing Director, Accace Slovakia
Chceli by sme Vás upozorniť na oslobodenie príjmov z prenájmu podľa § 6 ods. 3 Zákona o dani z príjmov (ďalej len “ZDP”), ktoré je upravené v § 9 ods. 1 písm. g) ZDP. Podľa predmetného ustanovenia sú od dane oslobodené príjmy z prenájmu a príjmy z príležitostnej činnosti, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu. Rozumieme, že príjem z príležitostnej činnosti nedosahujete. Vyššie uvedené znamená, že pokiaľ by Váš príjem z prenájmu nepresiahol za rok sumu 500 eur, celá suma príjmu by sa považovala za oslobodenú od dane a Vy budete môcť požiadať Vášho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane.
Vo Vašom prípade je teda dôležité preveriť, čo sa považuje za príjem z prenájmu. V tejto súvislosti by sme chceli upozorniť na usmernenie DR SR z 24.05.2011, ktoré sa zaoberalo práve otázkou či platby za energie, ktoré požaduje prenajímateľ od nájomcu je potrebné považovať za príjem z prenájmu alebo nie. DR SR došlo v spolupráci s MF SR k nasledujúcim dvom záverom:
Ak platby za energie a ostatné služby spotrebované nájomcom platí nájomca prenajímateľovi, tak aj v prípade ak sú platby dohodnuté oddelene za nájom a za spotrebu všetkých energií, bude sa postupovať tak, že prenajímateľ bude považovať za zdaniteľné príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 ZDP nielen nájomné, ale aj platby za spotrebu všetkých energií, ktoré súvisia s touto prenajatou nehnuteľnosťou. Ak s prenájmom nehnuteľnosti súvisia aj platby za ostatné služby spojené s užívaním tejto nehnuteľnosti, potom aj tieto platby sú u prenajímateľa považované za zdaniteľné príjmy podľa § 6 ods. 3 ZDP. Platby, ktoré prenajímateľ následne uhrádza dodávateľom jednotlivých energií a ostatných služieb, si môže prenajímateľ uplatniť ako preukázateľný výdavok a to na základe vedeného účtovníctva alebo daňovej evidencie.
Ak platby za energie a ostatné služby spotrebované nájomcom platí nájomca priamo dodávateľovi energií a služieb, pričom zmluvný vzťah s dodávateľom energií má uzavretý prenajímateľ, tak aj platby platené nájomcom priamo dodávateľovi sa pokladajú za zdaniteľný príjem prenajímateľa (ide o nepeňažný príjem), t.j. sú u prenajímateľa súčasťou príjmov z prenájmu podľa § 6 ods. 3 ZDP. Aj napriek tomu, že nájomca platí priamo dodávateľovi platby za všetky energie vrátane ostatných služieb, prenajímateľ (aj keď tieto platby dodávateľom neuhrádza) si môže tieto platby zaplatené nájomcom uplatniť ako daňový výdavok na základe vedeného účtovníctva alebo daňovej evidencie.
Berúc do úvahy vyššie uvedené a znenie Vašej otázky existuje predpoklad, že ročná suma nájmu a úhrady za energie, ktoré budete požadovať od nájomcu presiahne čiastku 500 eur, t.j. máme zato, že povinnosť podania daňového priznania Vám vznikne.
Kontakt: Peter Pašek Managing Director Peter.Pasek@accace.com +421 2 325 53 000